K-REPORT MOBILE 3.3

Diskuse K-report: Stavby v síti TEN-T

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Bugear#4100@21.5.2025 20:22:18 >>Kanín-Chlumec má potvrzené ÚR.


Paul_red_adair#3826@13.11.2025 21:50:54 >>Po zhruba dvou letech od poslední provedené aktualizace (ze dne 20.11.2023) sem znovu dávám stav modernizace železniční infrastruktury (traťové úseky a stanice) Brno-Havlíčkův Brod-Kolín k dnešnímu datu (= další upgrade tady bude až zase v 11/2027) - viz níže:
a) traťové úseky
Traťové úseky
b) stanice
Stanice


(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)


Asdf#11815@13.11.2025 22:03:37 >>P.R.A.: Čo sa považuje za "zrekonštruovanú" stanicu? Konkrétne sa mi jedná o Žďár nad Sázavou, kde nejaká stavba prebehla, ale kým ostatné zrekonštruované stanice vykazujú určitú normalizovanú podobu stran toho čo a ako bolo rekonštruované, Žďár tohoto stavu dosahuje možno z 30%. Nemalo by to byť označené rovnako ako napr. HB?


Paul_red_adair#3827@13.11.2025 22:17:31 >>

Asdf:
"P.R.A.: Čo sa považuje za "zrekonštruovanú" stanicu? "
Pojem "zrekonštruovaná stanica" - u mě konkrétně to znamená, že - podle veřejně dostupných zdrojů Správy železnic - byly zrealizovány k příslušnému datu všechny mně známé stavby z pohledu kolejiště - tj. neřeším akci typu "rekonstrukce výpravní budovy" (pokud existuje).
Konkrétně v žst. Havlíčkův Brod má být akce "Modernizace průjezdu uzlem Havlíčkův Brod" zrealizována až v letech 2030 - 2036 (= proto "žlutá"), kdežto v tom Žďáru je aktuálně vše ukončeno (= zelená).


Asdf#11816@13.11.2025 22:34:25 >>Jedná sa mi o to, že ten Žďár má z veľkej časti pôvodný zvršok, ato zčasti na drevenných pražcoch, nemá 550mm nástupištia (tá výška nástupíšť mi tam príde taká podivná), má pôvodnú zostavu TV a SZZ nie je elektronické stavadlo, ale AŽD-71 s nadstavbou na prenos čísiel vlakov.


Paul_red_adair#3828@13.11.2025 22:53:51 >>

Asdf:
"Jedná sa mi o to, že ten Žďár má z veľkej časti pôvodný zvršok, ato zčasti na drevenných pražcoch, nemá 550mm nástupištia (tá výška nástupíšť mi tam príde taká podivná), má pôvodnú zostavu TV a SZZ nie je elektronické stavadlo, ale AŽD-71 s nadstavbou na prenos čísiel vlakov."
Vím asi jak to myslíte, nicméně kolejově přímo v dopravně se nic nechystá - z připravovaných souvisejících staveb je v plánu pouze toto:
- Rekonstrukce traťového úseku Žďár nad Sázavou (mimo) – Sázava u Žďáru (mimo),
- ETCS + DOZ Brno - Žďár nad Sázavou,
- Implementace ETCS Regional Žďár nad Sázavou - Bystřice nad Pernštejnem.
Ta první stavba by měla začít snad ještě letos, aktuálně probíhá již hodnocení podaných nabídek, ta druhá a třetí snad do 2030 - uvidí se podle peněz.

Jasně, v nějaký moment se jistojistě to AŽD-71 vyhodí a nahradí nějakým elektronickým stavědlem, perony se možná někdy zvednou a pražce dají betonového z nějakého výzisku - uvidíme...[happy]


Pikehead#10244@14.11.2025 11:40:50 >>Díky za seznam, nedávno jsem si na něj vzpomněl... Takže půlka úseků se stále nedostala do fáze stavby, čemuž odpovídá i 55% hotových kilometrů. (A to je tahle tabulka proti pravobřežce v zásadě pozitivní čtení. [happy] )


MartinM#464@15.11.2025 0:20:28 >>Jen pro doplnění:
Rekonstrukce žst. Golčův Jeníkov - aktuálně se zpracovává ZP, dle interativní mapy SŹ je plánovaná realizace 2030-2033
Dále letos do plánu investic přibyly stavby:
Rekonstrukce traťového úseku Leština - Vlkaneč
Rekonstrukce traťového úseku Vlkaneč - Golčův Jeníkov
Modernizace žst. Žďár nad Sázavou

Židenice se budou reálně dělat ve stavbě : Železniční uzel Brno, etapa Židenice, která má být dle interaktivní mapy SŽ zahájena v roce 2030.


Paul_red_adair#3829@15.11.2025 12:06:51 >>

MartinM:
"Rekonstrukce traťového úseku Vlkaneč - Golčův Jeníkov "
Toto už se jednou dělalo, nebo ne ? To se má po cca. 10 letech tedy dělat znovu ?...[uhoh]
Jinak dík za info k těm dalším Vámi zmiňovaným stavbám..[ok]


MartinM#465@18.11.2025 10:08:27 >>

Paul_red_adair:
"MartinM:
"Rekonstrukce traťového úseku Vlkaneč - Golčův Jeníkov "Toto už se jednou dělalo, nebo ne ? To se má po cca. 10 letech tedy dělat znovu ?...[uhoh]
Jinak dík za info k těm dalším Vámi zmiňovaným stavbám..[ok]"
Tak přesně nevím, ale určitě se tam tenkrát nedělalo všechno, jak to mají vymyšlené přesné nevím.

Ještě upřesňuji přesné názvy těch staveb:
Modernizace traťového úseku Leština u Světlé (včetně) – Vlkaneč (mimo)
Rekonstrukce traťového úseku Vlkaneč (včetně) – Golčův Jeníkov (mimo)


Paul_red_adair#3830@18.11.2025 11:04:07 >>

MartinM:
"Ještě upřesňuji přesné názvy těch staveb:
Modernizace traťového úseku Leština u Světlé (včetně) – Vlkaneč (mimo)
Rekonstrukce traťového úseku Vlkaneč (včetně) – Golčův Jeníkov (mimo)"
Děkuji, já jsem si to pro příští vydání mé tabulky tedy zaktualizoval podle výše zmíněných názvů...[vypravci][ok][ok]


K._A._F.#1098@28.1.2026 10:08:18 >>Na stránkách Poslanecké sněmovny je zveřejněný aktuální návrh rozpočtu SFDI na rok 2026.


Paul_red_adair#3836@28.1.2026 10:37:56 >>

K._A._F.:
"Na stránkách Poslanecké sněmovny je zveřejněný aktuální návrh rozpočtu SFDI na rok 2026."
Nějak mi tam chybí dvě stavby, co měly začínat letos (2026), a to konkrétně:
- (B-08) Rekonstrukce traťového úseku Kuřim (mimo) – Tišnov (mimo),
- (B-09) Rekonstrukce ŽST Tišnov.
A taky to zahájení:
- (B-02) Modernizace trati Brno-Přerov, 3. stavba Vyškov - Nezamyslice,
mi přijde trochu zvláštní vzhledem k tomu, že se mluvilo o tom, že stavby č. 1,2,3 budou řešeny jako jeden PPP projekt a nedočetl jsem se nikde nic o tom, že už by se vysoutěžil úspěšně koncesionář a podepsala se koncesionářská smlouva...[rofl][biggrin]


K._A._F.#1099@28.1.2026 17:04:12 >>

Paul_red_adair:
"A taky to zahájení:
- (B-02) Modernizace trati Brno-Přerov, 3. stavba Vyškov - Nezamyslice,
mi přijde trochu zvláštní "
„Modernizace trati Brno – Přerov, 3. stavba Vyškov – Nezamyslice – I. etapa Výstavba TNS Nezamyslice" je už rok pod smlouvou na P+R.

Kromě tabulek stojí místy za pozornost i text, třeba: Dále jsou uvedeny celky z oblasti investic, u nichž dojde k rozvolnění přípravy a posunu realizace s ohledem na nemožnost zahájení v příštích letech:
• Rameno Kolín – Děčín (Pravobřežka)
• Rameno Přerov – Ostrava
• Rameno Plzeň – Domažlice v části příhraničního úseku
• Rameno Praha – Mladá Boleslav – Liberec
• Rameno Ústí nad Labem – Cheb (Podkrušnohorská trať)
• Rameno České Budějovice – Plzeň
• Uzel Praha – vybrané stavby
• Příprava spojení RS5 Praha - Wroclaw, s výjimkou konvenčních úseků
• Vybrané akce ETCS na mimokoridorových tratích
• Vybrané akce elektrizací a prostých elektrizací mimo tratí vázaných na prostředky z modernizačního fondu


Nebo: Z velkých investičních akcí SŽ pro rok 2026 dochází k časovému posunu akce Modernizace trati Nemanice I – Ševětín. Správa železnic bude revidovat způsob zadání této akce, zejména posoudí případné rozdělení investiční akce na jednotlivé tendry pro konkrétní části stavby (tunely, ostatní stavební objekty, technologická zařízení) s cílem snížit celkovou cenu stavby. Realizace akce se tak odsouvá o dva roky, tj. s předpokladem jejího zahájení v r. 2028.


M250.0#3459@28.1.2026 17:10:44 >>Rameno Kolín – Děčín (Pravobřežka)
Jenže to je v TEN-T Core, kde musí být do roku 2030 ETCS, takže tam budeme instalovat ETCS L1 nad elektromechaniky a ruský autoblok (pokud ten mezitím neskape a nepřejde se na telefonické dorozumívání).
Přitom současně budeme soutěžit komplet nové zabzař na druhém břehu, kde by stačilo jen doplnit nadstavbu.
A takhle se tady hospodaří.


Asdf#11973@28.1.2026 18:09:14 >>M250.0: Väčšina tých elektromechaník tam už padla a sú miesto nich releovky.


M250.0#3460@28.1.2026 22:02:59 >>To na podstatě sdělení nic nemění.


Bkp#8914@29.1.2026 16:43:40 >>Na stránkách Poslanecké sněmovny je zveřejněný aktuální návrh rozpočtu SFDI na rok 2026.

Revitalizace Kostelec - Slavonice předpokládaná cena 6 mld. Kč, to nám z těch původně uvažovaných 1,5 mld. docela narostlo... Navíc teprve před dvěma týdny zahájeno zjišťovací řízení EIA, takže jak se má do konce roku stihnout zahájení moc nevím... Navíc, za šest miliard bych raději viděl Vláru, ta přepraví mnohem víc cestujících, ale holt už to bylo Vysočině slíbeno.
Plzeń - Nýřany, aneb rekonstrukce 12 km jednokolejné trati ve stávající stopě za cca 6,7 mld. Kč, tzn. obdobná cena za kilometr jako u D35 Džbánov - Litomyšl (7,6 km a 3,45 mld. Kč), ale chápu, železnice je poezie svého druhu... I když, plzeňské výběrko zatím není uzavřeno a třeba i zde došlo k takové cenové bitvě, jako ba zmiňované dálniční stavbě a budeme příjemně překvapeni.

Kromě tabulek stojí místy za pozornost i text, třeba:

S tou pravobřežkou je to blbé, ale nyní je ta trať v celkem dobrém stavu a lépe odložit její rekonstrukci, než rekonstrukci VOChod. Plzeň - Budějovice si řekněme upřímně, že to asi z celostátního hlediska není naléhavá priorita. Podkrušnohorská trať je horší, tam je to takové rozvrtané a k cílovému stavu, tedy trať s nějakou jízdní dobou použitelnou pro rozumný dopravní koncept, k dálkovině a ETCS to má daleko, aneb důsledky salámové metody.
Uzel Praha - vybrané stavby, to mohou být prosím pěkně které? Nebo ušetříme miliardu na tu druhou kolej na Spořilov (aby bylo na Slavonice či jinou podobně "významnou" trať?

Příprava spojení RS5 Praha - Wroclaw, s výjimkou konvenčních úseků - takže vlk se nažere a tak, že...

Vybrané akce elektrizací a prostých elektrizací mimo tratí vázaných na prostředky z modernizačního fondu - opět gumové vyjádření, kdy ty prosté elektrizace nejsou vždy tak prosté, jak se z počátku zdálo a ze sněhové vločky už zase začíná být koule (viz. třeba Hanušovice - Jeseník). Navíc, přepálit to s těmi prostými elektrizacemi znamená vybičovat poptávku po specifické stavebnětechnologické činnosti a všichni tak nějak tušíme, co to může udělat s cenami a tzv. drážní inflací. Nebo když už je to na těch 25 kV, tedy stejný systém, co je obvyklý třeba v Dánsku, Francii, Maďarsku nebo Turecku stane se to, že dané zakázky přilákají firmy třeba z Dánska, Francie, Maďarska nebo Turecka dočkáme se cenové bitvy třeba jako na té D35?

NemaŠe je samozřejmě věčná škoda. Rakovník těžko říct, to je drážní periferie, Zlín těžko říct, ale problém je Vlára, zde skutečně necháváme v nejistotě zásadní příměstskou trať. Stejně tak rvaní peněz do kompletních modernizací (tzn. ne pouze průjezdu) uzlů Česká Třebová a Ostrava je tak trochu s křížkem po funuse a hlavně to bičuje nahoru poptávku po dalších specificky drážních dodávkách (všechna ta stavědla a zabezpečené výhybky...), dopad na ceny v oboru je tak trochu jasný...


M250.0#3461@30.1.2026 5:56:22 >>Nedokážu posoudit, jak moc se Vlára rozpadá, ale pokud nemá jít o hašení údržby investicí, tak přínos té stavby bude relativně malý - ono co chcete vylepšovat na dvoukolejce bez přeložek.
Pokud to chcete srovnávat, tak Slavonická sice připraví méně lidí, ale to i proto, jak moc se provozně sype - koncept je napnutý jak kšandy a není týden, aby se tam několik hodin nesrovnávalo půlhodinové zpoždění. Tady se opravdu musí buď stavět, nebo to zavřít.
Ano, když už se do toho lejou miliardy, tak mi přijde naprosto nepochopitelné zachování úvrati v Kostelci, ale to není důvod zlomit nad stavbou hůl.


Pikehead#10400@31.1.2026 11:29:36 >>Na Vláře se asi jedná o elektrizaci a fakticky o novostavbu všeho včetně sanace spodku vzhledem k dlouhodobému zanedbávání. Tady je překvapivé, že se emisní fondy na elektrizaci nedají použít na takto vytíženou trať, která je přepravními výkony řádově jinde a i nárůst cestujících po elektrizaci může být stejný jako celkový výkon slavonické trati.


MartinM#492@31.1.2026 12:05:09 >>Vláru si odstřelil sám kraj, který tam chce jezdit s BEMU, které elektrizaci nepotřebují. Vysočina získala dotaci na EMU do Slavonic, tedy bez drátů to nejde.


Priapos#2654@31.1.2026 15:01:06 >>

MartinM:
"Vláru si odstřelil sám kraj, který tam chce jezdit s BEMU, které elektrizaci nepotřebují.
"

U Vláry stačí elektrizace a modernizace pouze po Nemotice (dál už je velmi slabý provoz) plus stanice Kyjov.


Telini#896@02.2.2026 20:01:28 >>Záznam projednání modernizace v Lysé nad Labem


Karel_II#232@19.2.2026 14:58:12 >>Jde někde dohledat, co už je na úseku Kolín - Havel. Brod - Brno po modernizaci/optimalizaci a co ještě ne?

Díky KII.


Paul_red_adair#3840@19.2.2026 17:20:16 >>

Karel_II:
"Jde někde dohledat, co už je na úseku Kolín - Havel. Brod - Brno po modernizaci/optimalizaci a co ještě ne?"
Tady


Karel_II#233@20.2.2026 10:52:11 >>

Paul_red_adair:
"Tady"
Díky [happy]


MartinM#500@14.3.2026 10:15:44 >>Pro zasmání do 30. let byly odloženy stavby Vochoc, Kolín-Mělník-Děčín, Plzeň-Budějovice,Ústí-Cheb,Praha- Boleslav"zvolněni čeká i Kolín-Brod-Brno.Některé stavby to mají upravené uz i v Interaktivní mapě SŽ, jiné tam mají ještě staré termíny..
Jako ze se bude škrtat jsem věděl, ale ze to odserou hlavní TenTové koridory jsem nečekal.


Suri#2901@14.3.2026 10:26:04 >>

MartinM:
"Pro zasmání do 30. let byly odloženy stavby Vochoc, Kolín-Mělník-Děčín, Plzeň-Budějovice,Ústí-Cheb,Praha- Boleslav"zvolněni čeká i Kolín-Brod-Brno.Některé stavby to mají upravené uz i v Interaktivní mapě SŽ, jiné tam mají ještě staré termíny..
Jako ze se bude škrtat jsem věděl, ale ze to odserou hlavní TenTové koridory jsem nečekal."

Ve výčtu chybí Plzeň - Domažlice - st. hranice, která se téměř jistě taky stavět nebude, resp. udělá se jen 2. stavba, tj. úsek Plzeň (mimo) - Nýřany - Chotěšov (mimo)


Martin_zlivský#76070@15.3.2026 9:43:21 >>1. etapa 1. stavby (prodloužení dvojkolejky na Novou Hospodu) by se měla snad dělat taky, ne?


Pikehead#10518@15.3.2026 10:00:27 >>To je dobrá otázka. Od současné výhybky jsou to na zhlaví Vejprnic necelé 3 kilometry. Odbočka na NBS bude ve 2/3 cesty k Vejprnicím, kam bude pokračovat asi jen jedna kolej.
Takže spodek by se udělat měl všude ve finální podobě, aby šla nainstalovat trakce. Jestli rozplet s NBS udělají rovnou v cílovém stavu nebo jen posunou současnou výhybku, to se uvidí.


Suri#2902@15.3.2026 12:33:22 >>Zcela jistě se to zdvojkolejnění ani příprava dělat teď nebude, protože 2. stavba začíná až v km 114,582 cca 30 m západně od nadjezdu v ulici Regensburská, tedy až za odpojením z novostavby. Pokud se 1. stavba realizovat nebude, tak nemá smysl udělat ani její část, když by nebylo pokračování dál. A zatímco zakázka na 2. stavbu je vyhodnocená a je před podpisem smlouvy, tak zakázka na 1. stavbu připravená není a jestli bude někdy vyhlášená v té připravované podobě, je ve hvězdách.


H_k#8122@15.3.2026 13:08:44 >>Tak hlavně se to mění každé dva měsíce, tak bych vydržel zatím, půlku staveb / v Plz kraji asi všechny beztak brzdí už povolování na úrovni kraje...


Co se bude dělat zcela určitě bude snaha rozbít kartelistán, aby u nás mohli stavět všichni, ne jenom jedna dvě firmy. A to je potřeba už dlouho...

Na Velenicích a NeMaše, minimálně, se to má začít zkoušet, zadávání po částech (spodek, trakce a podobně), aby se mohlo účastnit více firem.

Tak podle mě podle toho jak to dopadne tak se uvidí co dál, a popravdě nemůžeme furt ignorovat že se staví za násobky peněz co jinde, to prostě musí skončit...


Suri#2903@15.3.2026 13:43:22 >>H_k: jenže do vysoutěžené zakázky (2. stavba) se nic dalšího nenarve a u zbývajících staveb není asi jediný problém v rozbití kartelu, ale v něčem úplně jiném. Nejezchlebova aktuální slova o tom, že na domažlické větvi a na části na státní hranici se ještě budou dívat na rozsahy projektů, aby se nevybudovalo něco, co po několik desetiletí nebude mít reálnou odezvu na německé straně se nedá vykládat jinak než jako definitivní stopka.


Pikehead#10519@15.3.2026 17:03:11 >>

Suri:
"Zcela jistě se to zdvojkolejnění ani příprava dělat teď nebude, protože 2. stavba začíná až v km 114,582 cca 30 m západně od nadjezdu v ulici Regensburská"
Nějaká stavba tam být musí, chybí vám 800 metrů podpěr. Pokud se jasně ví, že trať se rozšíří přisypáním náspu na sever, asi není problém to elektrizovat. Pokud se to jasně neví, nebo násep stejně nevyhovuje, tak to udělat jednoduše nejde. A ještě je tam jedna lahůdka - jednokolejný skvrňanský viadukt držící silou závitových tyčí... Můj odhad je, že se ta 1. etapa 1. stavby bude nějak muset udělat.


Suri#2904@15.3.2026 17:47:09 >>Pikehead: beru zpět, součástí zakázky na 2. stavbu je i 1. etapa 1. stavby, tj. zdvojkolejnění a napokjení která řeší na stavby tak aby už se do toho neuselo později hrabat. Toto by tedy mělo být dostatečně pořešeno.


Pikehead#10520@15.3.2026 19:42:44 >>Super. Nemáte k tomu nějaké detaily? Co bude s viaduktem, jak bude vypadat odbočka a jestli zbylých pár set metrů bude jednokolejka, nebo se ulakomí na dvojkolejku. [happy]


Hajnej#34979@16.3.2026 11:48:48 >>H_k: aby u nás mohli stavět všichni, ne jenom jedna dvě firmy
A to je, prosím pěkně, která jedna nebo dvě firmy...?
Já jen abych věděl, které ostatní firmy, se kterými jsem kdy komunikoval, se mi nejspíš jenom zdály...

se to má začít zkoušet, zadávání po částech (spodek, trakce a podobně), aby se mohlo účastnit více firem
V praxi to znamená, že koordinace jednotlivých subdodavatelů přejde ze zhotovitele na investora. Taková koordinace něco stojí, takže na fakturách to opticky to může vypadat, že se ušetřilo, ale otázkou je, o kolik stoupnou náklady přímo u investora.
Teoreticky by to fungovat i mohlo, pokud by se mohla projevit skutečnost, že zhotovitel optimalizuje v rámci "svých" staveb, kdežto investor by mohl optimalizovat v rámci celé sítě.
Jenže mi to trochu nepasuje s tím, že je tu v módě vykřikovat, že je SŽ banda neschopných budižkničemů, a teď mnohdy titíž lidé, kteří to dlouhá léta vykřikovali, najedou považují recept, že si táž banda bude stavby koordinovat sama, za přímo zázračný...


Tratovak#4324@16.3.2026 13:00:26 >>V praxi to znamená, že …
A ešte by som doplnil, že najväčšia sranda bude, keď dve súťaže dopadnú a do tretej niekto hodí vidle. Pritom tie dve stavby bez tretej nepostavíte… 🤪
Proste bude to iba väčší bordel ako je teraz 👎


MartinM#514@18.3.2026 22:13:01 >>

Tratovak:
"V praxi to znamená, že …
A ešte by som doplnil, že najväčšia sranda bude, keď dve súťaže dopadnú a do tretej niekto hodí vidle. Pritom tie dve stavby bez tretej nepostavíte… 🤪
Proste bude to iba väčší bordel ako je teraz 👎"
Vzhledem k tomu, že hlavním cílem změn je snížit objem soutěžených staveb, a nechat ty firmy co nejvíce vyhladovět, tak si myslím, že tohle rozsekání zakázek tomu jde hodně naproti. Já jsem hlavně zvědavý jak pak mezi sebou bude více zhotovitelů uznávat chyby a reklamace.


Tratovak#4326@19.3.2026 5:31:55 >>Já jsem hlavně zvědavý jak pak mezi sebou bude více zhotovitelů uznávat chyby a reklamace.
Napríklad keď kabelové trasy budú súčasťou železničného spodku…


Asdf#12080@02.4.2026 16:12:24 >>Hlavne budú musieť projektanti investovať do ďaleko kvalitnejšej krištáľovej gule. Pretože keď dnes po pohľade do nej "netrafili" typ stavadla, tak si to vrcholový zhotoviteľ vrámci DSPS preprojektoval. Ale takto? Notabene ak nebudú obaja zhotovitelia známi "naraz".

Pretože ESA potrebuje kabeláž (a trasy pre ňu) úplne inak ako napríklad SIRIUS a ten potrebuje zas kabeláž úplne inak ako SIMIS-W a ten zas potrebuje kabeláž úplne inak ako Onvia Lock. Za ďalšie zariadenia neviem slúžiť, bo som ich nikdy v praxi poriadne nevidel.

To bol vlastne aj ten dôvod, prečo tá slávna zakázka na ETCS na ľavobrežku bola zadaná tak ako bola, aby si ten zhotoviteľ mohol podľa seba nakresliť káblové trasy a ďalšie veci okolo.


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod