K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Youngtimery

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Martin_100#7988@25.6.2020 19:57:35 >>tryskání ti vokáže kam až je to špatný a pak se řeže. Standartní postup. Pokud nechceš řezat po štráfkách abys vyzjistil kam až to je na kaši. Takhle to vidíš rovnou a řežeš na první dobrou.


Tomino#7588@25.6.2020 22:05:50 >>S takýmto postupom som sa ešte nestretol. Pri renováciach podobného rozsahu sa vždy najprv zhodili celé blatníky, až potom sa tryskalo.


George#1692@25.6.2020 23:42:33 >>No je to lepší. Na Cháčku mi kamarád vyvařoval karoserii od prahů a předních dveří dozadu. O blatnících a spodku karoserie vzadu jsem věděl že chybí (spodek blatníku byla plechovka od Luncheon Meatu), leč dveře se zdály OK. Když na jedny dveře (levé zadní, zbylé jsem sehnal) sáhnul autogenem tak mu shořely až k oknu. A to vypadaly velmi pěkně. Něco je zachyceno tady.Ten deseti centimetrový pruh jiné barvy na spodku dveří a celého auta (viz foto 4) měl totiž hlubší smysl. Tam už jednou pokus o opravu proběhl.
Na druhé fotografii je pod tou zelenou barvou, a tunou kytu, ta plechovka.
Jinak první foto je třetí den od nákupu, další dvě jsou bez motoru (známý měnil olej a zapomněl zašroubovat zátku výpušťáku, takže SHELL dolil Mogulem). Dojel jsem na to z Prahy až do Liběchova, tam vylétly pístní kroužky výfukem.
Zbytek je z částečné "renovace" (rozumněj, zalátání děr a nástřik barvou aby to prošlo další STK).


Mirous#4731@26.6.2020 0:12:22 >>Já si také myslel, že nejdříve se bude řezat a pak tryskat. Ale jednak z logistických důvodů to bylo takhle a chtěl to tak i klempíř. Totiž veškeré sváry a spáry byly pod tunou kytu, vůbec by prý nevěděl, kde řezat aby to nezprasil a hlavně chtěl řezat až podle stavu po pískování, aby viděl co může zůstat a co půjde pryč. No nejtěžší bude dle mého výměna předních podběhů a ty zadní C kapsy. Když si vezmu, že s podběhama se zároveň mění zavěšení nápravy, tak se jen modlím, aby to udělal dobře a auto mi pak "nekulhalo".

Co se týká ostatních dílů, vlastně zůstávají jen chromové díly, které jsou kromě těch mřížek z C sloupků úplně v pohodě (naštěstí) a interiér. Jinak to v podstatě bude seskládané z nových dílů. Něco jsem už měnil v minulosti (výfuk, převodka), takže o to mám méně. Ale třeba čekal jsem, že nápravnice (nebo jak se jmenuje to uprostřed pod motorem na čem drží spodní ramena) bude v pohodě, říkal jsem si, že vyměním jen silentbloky a jinak takovému kusu železa nemůže nic být. No ono prd, úplně durch schnilé. Na celém polském internetu je jen jediná nová, tak už jí mám objednanou, i když za ranec.
A asi zůstane diferák. V Polsku je sice člověk, co je repasuje i se zárukou, ale Poláci mě od něj odrazují, že prý nedělá moc dobře. A komu to dát tady v ČR aby to nestálo balík jsem zatím nějak nezjistil.

George: vidíš, tohle auto byl můj sen, ale nakonec jsem rád, že na to dnes nemusím shánět díly ::proud::


George#1693@26.6.2020 0:28:37 >>Buď rád. Díly bys dnes už nesehnal. Já ještě trefil dobu kdy za pár tisícovek bylo celé auto ale ty doby jsou již dávno pryč. Přední sklo prý už ani neexistuje, lampy jsou za 5-8.000,- za kus, plechařina neexistuje atd.


Fero#1312@26.6.2020 18:21:39 >>George: Pred necelými 2 rokmi sa u nás stala tragická nehoda, pri ktorej mimo 1 obete bol rozmlátený aj Chrysler:odkaz
Foto z článku:


Martin_100#7992@27.6.2020 8:36:07 >>Zase jsem v práci potkal žigula.Je to divná nahoda že tam stávají ve stejný barvě 2101 a 2102 a ještě k tomu cca 600 registrací od sebe ::satan::


Cestou od zubařky jsem se stavěl v lékárně a tam tatra.


A když jsem jel domů tak nádherná S5t.


transit01#2813@27.6.2020 14:12:05 >>Město pohádky.
George#1694@30.6.2020 10:32:32 >>Fero:velká škoda. Kdysi mi bylo řečeno že z Chryslera žádný vzácný veterán nebude, že jich je všude ještě moc. Ohledně jiných aut, vyráběných po roce 1970, byla prognóza stejná. A hle, pár desítek let a Chryslera na živo potkám tak jednou do roka a o jiných autech ani nemluvě. Pakliže to takhle půjde dál zůstane pár vzácných garážovek.


Martin_100#7997@30.6.2020 11:18:31 >>A tak to je přesně to co si ti "opravdový" veteránisti přejou. Myslim tim kurníkáře s předválkama. Vedli jsme o tom dobatu nap rumem dlouho do noci. Zatimco pro veteránistu věku kolem 50 je nehoráznost že stodvacítky nedejbože první fakani už maj nárok na testaci tak pro kluka kolem 20 je to supr vstup do veteránskýho života.
Padesátník to pamatuje jako nový, dvacetník už to zažil jen jako dosluhující šlupky na pole.
Nějak kluci (kolem 50) nemohli pochopit proč mi nevadí že jednou bude veterán i fábie.
Aby to nebylo jen o písmenech tak dávam i náhled s jakou partou jsme to řešili na "výjezdnim zasedání"


Risan#2221@30.6.2020 12:32:29 >>A co je na tom špatného, že veteránem se stávají až ta auta, která si prošla všemi fázemi životního cyklu včetně hromadné likvidace, takže přežilo jen pár kusů?

Ono sice vypadá na první pohled smutně, že Chryslera 180 potká člověk naživo jednou do roka. Jenže kdyby jich měl člověk všude potkávat několik týdně, kolik asi by muselo být lidí, kteří to provozují a kolik kilometrů ročně by s tím museli najezdit, aby se všem ukázali? Opravdu by takových lidí bylo dost? Opravdu jsou zde tisíce lidí, co by chtěli velké staré auto, jenže si je nemůžou koupit, protože je někdo předtím skoro všechny sešrotoval? Nejspíš ne. Já si myslím, že kdo chce s takovým autem jezdit, tak tu možnost má. Jenže takových lidí je málo a proto jich málo vídáme.

Podobně to bude se všemi oplakávanými auty, která by někteří rádi stále potkávali na ulicích. Ono to je pěkné, chtít potkávat. Jenže každé to auto, za kterým se někdo jen tak na ulici otočí a nechá pár minut vyprchávat potěšení, případně si je vyfotí a pak zapomene, musí mít nějakého majitele, který je má na krku pořád, stará se o ně, opravuje, jezdí, garážuje, platí. Takových lidí je méně než kolik je dochovaných starých aut. Více dochovaných by na četnosti jejich výskytu v provozu myslím moc nezměnilo.


Mirous#4733@30.6.2020 13:40:53 >>Nemyslím si, že Fabie se dožije toho, že bude veteránem. Jednak si myslím, že se prostě nastaví určitá hranice a druhak dnešní auta už jsou daleko více spotřebním materiálem, než kdysi. Kromě toho si myslím, že pro mě jako majitele je krása veteránů v tom, že nabízí "surové" svezení, kde skutečně záleží na řidiči. Rozdíl mezi Fábií a takovou Škodou 1000 je obrovský, ale rozdíl mezi Fábií první generace a dnešní Fábií není tak markantní.


Martin_100#7998@30.6.2020 13:43:18 >>A tak obno nejde o četnost náhodných potkání. Je teda fakt že zkurvenou ajrovku potkam častěji ne zmiňovaný cháčko. Ono jde spíš o ten přístup v každý dekádě "toho ještě jezdí to nemá cenu schovávat/opravovat"
Ale to se děje a dít bude. Taky sem před pár lety prodal trabanty za pár šušní (do 5 litrů) abych teď zjistil, že nejsou, nebudou a zdražujou. Tudíž jsem si koupil bezpapíráka v solidnim stavu za 20 a ještě to npovažuju za dobrej kup. Před 6 lety jsem dal hasičům rozřezat při výročí sboru škodku 120 emko. Nebyla špatná, vyměnit prahvy, zadní lemy a opravit pár direk. Sranda s prstem v noce. Motor mechanika šlapala skvěle. Bylo mi sice líto že dávam spolehlivýho parťáka na denodenní použití pod nůžky ale neměl sem pocit že bych nějak "škodil historii". No a dneska ty smělý ceny? No nestačim se divit.
Na druhou stranu nemam problém potkat hezkou zachovalou/zrenovovanou škoduli někde na veteránský akci.
A stesky kurníkářů jak to neni pravej veteránismus když se na to dají koupit díly ještě i v mototechně.... No možná sem tam něco ale zásadní věci co dávaj auti xicht (světla, blatníky..) stojej to samý do na ty jejich předválky.
A asi jsem docela rád že se před pár lety zvednul vetevěk na 30 z 25 let. Přecijen dneska je 20 letý auto moderní spolehlivá kára z roku 2000 která velmi dobře slouží majiteli na běžný ježdění s poměrně s nadnou údržbou. Dál bych to ale zatim nezvedal.


Martin_100#7999@30.6.2020 13:44:52 >>Míro to samý si tehdy mysleli dědci o tvym polákovi.... před nima zase o spartaku a oktávce. ::satan::
Koukni na předrevoluční favority.


George#1695@30.6.2020 19:11:09 >>No ono je to na delší diskuzi s různými pohledy na věc.
Co se týče věku aut, tak p.Příhoda byl jako mladý vypoklonkován v 60.letech z veterán klubu když se hlásil s tehdy 40.letým autem.::happy::
Jenom takový úhel pohledu: teď je v módě mít veterána z dob socialismu, protože to většině majitelů evokuje mládí. Ale valná část majitelů s ním moc nejezdí a ani případně nepředávají svým dětem informace jak se s tím zachází. Za nějakých 20.-.30. let bude možná k mání spousta aut v zajímavém stavu se kterými jejich majitelé (dědici) nebudou umět zacházet. A třeba se jich budou chtít i zbavit, protože k tomu nemají žádný vztah.
Vezměte si dnes nové auto. Otevírání bez klíče (na kartu), tlačítko start, hlásí to kde co, spousta asistentů (ABS,ASR,ESP, hlídání pruhů, adaptivní tempomat atd). A neznalý člověk přijde k takovému předrevolučnímu autu, bezradně bude obcházet kolem a mačkat plechový klíček.::happy:: Pokud do toho nastoupí a bude auto chtít oživit, znamená to dát klíček do zapalování, pustit sytič, našlapat benzín atd. To auto se i za jízdy chová jinak, než moderní auta. Se Š 1000 MB vezmu zatáčku 40km/h, pískají gumy a spadnu ze sedačky, s novým autem 70km/h a nic se neděje (Vyšehradský tunel je na to ukázkový). A to bude, domnívám se, hlavní problém.
Ostatně, kolik znáte lidí kteří by uměli nastartovat auto klikou?
Ohledně Fabie a veterána, já se domnívám že to skončí auty která mají v sobě řídící jednotku a více elektroniky. Protože jakmile se ta rozbije, je celé auto k ničemu. A bohužel řídící jednotka je dnes v každém autě. Mechanicky jde opravit vše, vyvařit také ale elektriku (spíš elektroniku) už dá málokdo.
Má jí Scorpio od roku 85, mají je Felicie, mají je Fabie, mají je lecjaké ciziny. Jen se podívejte kolik mají moderní auta pojistek a kolik jich měla auta dříve. Chrysler měl čtyři pojistky na celé auto, Š 100 tuším 7.
A pokud jde o ŘJ, ta když odejde je po zábavě. Předloni mi na starém Mondeu začala zlobit (jezdilo to na různou kombinaci čtyř ze šesti válců) a nakonec se zjistilo že byl odlepený procesor. A tím nastane ohromný problém, totiž najít elektronika. Člověka kterému dám ŘJ a on vymění šváby a jiné součástky tak aby to fungovalo. A je třeba si uvědomit kolik mají moderní auta nejrůznějších tištěných spojů, sběrnic atd. Opět, Mondeo z roku 2003 mělo dvě ŘJ, motoru a klimatizace, které byly na sobě nezávislé a každá byla umístěná jinde. A většina ŘJ je na konkrétní ročník a typ auta (benzín, nafta,r.v atd). A třeba taková pojistková skříň je třípatrová na dvou místech auta. Dále tu máme airbagy, které už teď jsou svým způsobem riziko.Co udělá 20.let stará nábojnice nikdo netuší.....
Takže podle mého názoru posledním veteránem, který bude možné běžně renovovat a zachraňovat bude karburátorová Felicie. Jestli nějaká automobilka bude živit sklad dílů tak se domnívám že elektronika do aut bude za cenu zlata.
Toť můj názor.


Martin_100#8002@30.6.2020 19:59:17 >>A tady se pleteš. Stejně jako pro dědky kurníkáře bylo cokoli (z našeho dnešního pohledu jednoduchý) s dvojitym kabcem hi tech a složitý jak prase tak se tobě jeví dnešní auta. Ale vem si že dneska má diagnostiku doma kdejakej fanda do aut. Ani to neni automechanik a nemá servis. Prostě se rád vrtá ve svym autě a tak si sehnal za pár korun diagnostiku a naučil se sní. Spousta mladých lidí umí s mikropájkou, počítačem a procesorama stavět hotový divy doma na stole.
Naši vnukové se nám budou smát že sme měli takovýhle názory a soudobý (pro tebe složitý mondeo) pro ně bude jednoduchá kára (tak jak my dneska vnímáme třeba tu hundrtku).
Všechno se vyvýjí společně. Jak technologie tak lidi který jí porozumí.
I ty bagy víme jak se chovají po 25 letech protože spousta tak starých aut už je měla.(Příspěvek byl editován uživatelem martin_100.)


Fero#1314@30.6.2020 20:12:30 >>George: zaujímavý názor, najmä veta v prvom odstavci teď je v módě mít veterána z dob socialismu, protože to většině majitelů evokuje mládí. Kto vie, či by napr. cendix mal väčšiu radosť z "tudora", než má teraz z Dacie.
Ono celkovo, kto vie, ako to bude všeobecne s autami, nielen starými. Nechcem byť zlým prorokom, ale budúcnosť veteránizmu vidím približne tak, ako v tomto príspevku. Hromadne, organizovane, po vytýčenej trase, pod dohľadom príslušníkov...žiadne také, že sadnem do žiguláku po dedovi a idem sa previezť na Domašu. EDIT: ak by toto v budúcnosti nastalo, tak to v tom čase bude minimálne po pradedovi. ::lol::

(Příspěvek byl editován uživatelem Fero.)


cendix#234@30.6.2020 22:25:00 >>Fero: Budeš se divit, ale Cendix si pamatuje Tudora (a i Tatru 57B) z běžnýho provozu. Takovej jsem ve svých 25 letech pamětník ::biggrin::. Bohužel nebo, vzhledem k mým technickým schopnostem bohudík, mi to nic neříká. Pro mě je zajímavější něco z končícícho socialismu / začínajícího kapitalismu, co není tak markantní na srazech (tedy to, co mám a z toho co nemám je to například Forman s první maskou, VAZ 2109 nebo Moskvič Aleko).

Abych byl upřimnej, tak pravdu máte asi všichni. Martin správně poukazuje na předrevoluční favority (to, že jsou před každým Kauflem minimálně tři a nikdo to nechce, je věc druhá), Mirouš s tím, že se strop nastaví uměle nebo přirozeně a Rišan s tím, že je otázka, jestli bude někdo, kdo to bude chtít živit.


Mirous#4735@30.6.2020 22:46:45 >>Úplně si nemyslím, že by majitelé soc.aut s nimi nejezdili, stejně jako si nemyslím, že by majitelé znalosti dál nepředávali. Hlavně, já co kolem sebe znám blázny co se doma hrabou ve starých hajtrách, všechno to jsou exoti v mém věku. A když třeba zavítám na nějaký sraz, tak předválečná auta mají vesměs starší páni a socialistická auta lidé ve věku mého táty, ale i velká řada mladých lidí. Až je to překvapující...

BTW: nastartovat auto klikou tedy také neumím. To myslím šlo u žigulíka, ale Fiat tímto zázrakem techniky neoplývá. Jednou jsem tedy startovat klikou Zetor 25 a pěkně jsem se u toho zapotil a bez výsledku.


Risan#2222@01.7.2020 9:01:16 >>Umět nastartovat auto klikou má jeden aspekt, který je krásně vidět na posledních dvou příspěvcích od Mirouse a Cendixe. Totiž člověka to donutí k tomu, co je už dneska zapomenuto - pořádně si rozmyslet a pečlivě zkontrolovat, jestli ten motor má opravdu všechno, co má mít, aby běžel. Sednout a točit startérem až do vyčerpání baterie, na to fakt nemusíte umět vůbec nic. Ale když se má točit klikou, tak velmi rychle zjistíte, že je lepší napřed aplikovat tu hlavu a pak teprv svaly. A jako bonus získáte cit pro motor, budete vědět, jaké odpory v průběhu každého cyklu překonává a kdy se co má stát. Pak můžete dojít k tomu, že místo točení jen tak cuknete a motor běží. A nebudete se bát ani nastartovat letadlo za vrtuli.

Cendix se tedy mýlí, pokud si myslí, že stará auta nejsou pro něj, když nemá “technické schopnosti” (výmluva těch, co jsou líní ukáznit svůj mozek a nechají jej jen tak povrchně těkat - to skutečně technika nesnese). Novější auta mají všechno, co ta stará, jen složitější. Takže blok “v tom se nevyznám, vzdávám to” přichází ještě snadněji a dřív.

Mirouse překvapuje, jaké je rozvrstvení věku aut mezi různými generacemi, ale ono to je celkem logické. Já jsem zaznamenal zatím v zásadě dvě “demokratizační” vlny veteránismu. Demokratizací veteránismu myslím jev, kdy masa/většina veteránistů přijde k vlastnictví starého auta - veterána. Vždycky je tam nějaká úzká vrstva lidí, kteří mají zájem o historii a jejichž motivace je poznávat. Ti mají svoji vnitřní motivaci. U těch “mas” ale hrají roli vnější vlivy, které působí plošně a tudíž ovlivní hodně lidí současně. Ta první vlna, kterou Mirous pozoruje jako staré dědky, probíhala v 60. - 80. letech a motivací byl nedostatek. Tehdy mladí neměli moc možností, jak přijít k autu, tak dojížděli předválečná a těsně poválečná auta, již zastaralá a levná. Většina časem ráda přesedlala na modernější a pohodlnějsí, kdo by se s tím krámem otravoval. U některých z nich to vzbudilo zájem, zakládali ty kluby, aby sdíleli zkušenosti a kontakty (měli jako bonus sociální síť a zastřešení organizací, což se tehdy hlídalo). Druhá vlna je pak ta móda “retro” a návraty do dětství a mládí, na což mají lidi čas a peníze. Plnění snů z mládí, kdy vlasntnění auta (a ještě líp pořádného bouráku) bylo touženým cílem a kdo neměl vlastní káru, byl deprivovaný. No a to jsou ti mladší. I když se to nezdá, i zde je to způsobeno spíše vnějšími vlivy, i když každý z těch lidí se bude dušovat, že si na to přišel úplně sám a je tím velmi originální. Protože tyto dva druhy vnějších vlivů zasáhly masově významnou část populace, vidíme tam ty dvě výrazně odlišené početné skupiny, jak je popisuje Mirous. Ta menšina, která je motivována poznáním (takže cíleně vyhledává i to, co nezná, nezažila, po čem jí nebylo dáno v dobách formování osobnosti okolnostmi toužit), je pak časově mnohem více invariantní a zůstává pod těmi výraznými jevy skryta.

No a George správně položil otázku, jestli vůbec bude třetí vlna a čím (jakými vnějšími vlivy) bude motivovaná. Protože nedostatek moderních aut k ježdění pro mladé (co způsobilo první vlnu) nemáme a touhu po vlastním autě jako status symbolu (což způsobilo druhou vlnu) už současná nastupující generace mladých také ztratila.

(Příspěvek byl editován uživatelem Risan.)


cendix#235@01.7.2020 9:42:02 >>Risan: Ono to spíš bylo myšleno jako taková vsuvka. Touhle sebemrskačskou ironií občas trpím a někdy ji prostě vložím do věty. Pro mě jsou stará auta prostředek, jak se dostat do historie, která je částečně mým studijním oborem. Hrady a zámky mě neberou, obrazům nerozumím. Baví mě období přelomu 80. a 90. let 20. století a to poznávání realizuju skrze vehikly tehdy dostupné na místním trhu. Rád hledám souvislosti o tehdejším trhu a jak bylo možný se k danýmu modelu dostat. Ta technická stránka je takový bolavý místo a nutný zlo, který ale musím podstoupit, jestliže ty auta chci mít a provozovat. Takže do toho musím jít po hlavě, abych se v tom zlepšil, nebyl tak závislej na ostatních a mohl se pak zase věnovat té netechnické stránce. Fuj, to je ale filosofický.

Mirous: Dacia kliku má. Myslím, že se může používat při vymezování ventilových vůlí, aby to člověk nemusel zvedat a točit kolem. Jinak nejlepší na startování je traktor Lanz Bulldog ::biggrin::


Martin_100#8004@01.7.2020 11:41:01 >>Při štelování ventilů se netočí kolem. Vyndáš svíčky a točíš rukou za řemenici.


cendix#236@01.7.2020 17:30:03 >>Tak to je jenom další způsob, ne? Dělává se to tak u škodovky, protože je tam místa pomalu na další motor (s dalšíma autama nemám zkušenost). Dachna je v těchhle místech na prostor trochu víc skoupá, tak to asi proto v té příručce vůbec neuvedli.


Risan#2223@01.7.2020 18:39:33 >>Cendix: Však já to myslel jen jako takové pošťouchnutí. Co studuješ za školu, mohu-li se zeptat? Přelom 80. a 90. let je dost úzké období a přes provozování auta z té doby se toho o ní podle mého soudu stejně moc nedozvíš. Ty pravé informace o tom, jak velké dějiny v té době ovlivňovaly každodennost, jsou zakódovány trochu jinde než v rumunské kopii Renaultu. Respektive v jednom typu auta je jen malý nepodstatný střípek. To už je víc v tom umění nebo v architektuře.


Martin_100#8005@01.7.2020 19:18:30 >>No ještě sem neslyšel že by někdo točil kolem při štelování ventilových vůlí.


-OndraS#0@01.7.2020 21:12:19 >>Proč by ne? Třeba moje Hondice ma jako většina aut u levýho předního kola lochnu v podběhu, kde se po vytočení rejdu dá strčit ráčna s dlouhym prodloužením a točit klikovkou, ale dovedu si představit, že auto takovou lochnu nemá a prostě tam dáš kvalt a děláš to samý.
No nebo na to kdysi vymysleli řešení: hydraulic lifters ::proud::


Martin_100#8006@01.7.2020 21:31:44 >>Nějak si neumim představit že budu muset shánět nějakýho točiče kolem abych moh sledovat kdy stříhají ventily. ::satan:: Přecijen když točim rukou tak rovnou koukam jak se hejbou ventily.


Mirous#4736@01.7.2020 22:36:16 >>Asi jsem špatný veteránista a můj motor ve Fiatu bude muset přežít všechny, kteří ho umí opravit. Jako fakt je ten, že před pár lety jsem si říkal, že na domě si udělám lecos kromě elektriky, ale auto nikdy kutit nebudu. No a najednou jsem si sám vyměnil palubku ve Feldě, zabudoval elektrický okna a palubní počítač. Ale řekl jsem si, že to je vrchol a třeba brzdy dělat fakt nebudu. A dneska si je dělám i na Feldě, i na Fiatu (na novější auta si netroufám). No z brzd je totální GO, kde si dělám komplet nápravy, elektriku.. Vlastně vše kromě vyvaření, laku a... motoru. To je věc, do které se fakt pouštět nechci. Skoro na vše si tak nějak i pomocí rad na netu příjdu sám, ale u motoru si říkám, že ten prostor na samoučení není. Takže jak stříhají nějaké ventily, to fakt nemám páru ::proud::


Martin_100#8008@01.7.2020 23:13:53 >>A tak ty brzdy na moderních nejsou vo nic jiný než ty na feldě. Akorát na zadní kotoučový potřebuješ fíforec na zatlačení pístků abys nezkurvil samostav ruční brzdy (sada na vesměs všechny druhy běžně rozšířený stojí kolem 5-6 kil). Případně diagnostiku pokud je ručka elektrická.


Paveljosef#707@01.7.2020 23:53:55 >>Takhle stříhají ventily https://www.youtube.com/watch?v=WtWtae6FYMQ&ab_channel=Rocnik68


Risan#2224@02.7.2020 8:05:53 >>Video je nějaký zdlouhavý. Mirous potřebuje pochopit princip a ten je jednoduchý. Takže Mirku - čtyři fáze čtyřtaktního motoru určitě znáš. No a jedna z nich je vyfouknutí spalin z předchozího cyklu: píst jde nahoru a tlačí je ven - přes otevřený výfukový ventil, následuje sání směsi pro nový cyklus, kdy píst jde dolů a natahuje si do válce směs přes otevřený sací ventil. Když si to představíš, tak je jasné, že mezi tím, když je píst nejvíc stlačený ("nahoře"), tak musí dojít k rychlému zavření výfukového ventilu a otevření sacího ventilu, aby se to prohodilo. Ventily jsou pochopitelně vedle sebe a tak můžeš vidět, jak jeden ventil jde nahoru a druhý dolů. Takto se vedle sebe při svém pohybu míjí - "stříhají". Protože pohyb pístů a ventilů je mechanicky svázaný (přes rozvody), podle toho jevu poznáš vždy horní úvrať pístu příslušného válce, aniž bys musel sledovat přímo píst (což dost dobře nejde, je schovaný ve válci, že).


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod