K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Tramvaje v Praze

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Krumpolc#3005@11.10.2021 23:26:28 >>7123

18.2.2007

"U kříže"


Houmr#2478@12.10.2021 6:57:13 >>Já za preferenci považuji stav, kdy semafory o tramvaji ví předem tak, aby na nich vůbec zastavovat nemusela (tedy tam, kde nebude kolidovat s jinou tramvají, event. autobusem). Ani ne tak v centru, ale především mimo něj, kde tramvaj jede po nějaké liniové silnici se světelnými křižovatkami, bez nějakého kolejového rozvětvení. (např. Vršovická, Černokostelecká, Švehlova, Evropská atd. Pokud je před světelnou křižovatkou zastávka, tak aby ideálně systém dal při zavírání dveří povel řadiči "teď pojedu já".
Tramvají moc nejezdím, takže mne nekamenujte pokud to tak funguje. Rozbourání zelené vlny pro auta bych se neoháněl - po Praze jezdím autem každý den a s ohledem na hustý provoz už prakticky stejně nikde nefuguje a navíc se v tom už i ztrácí dominantní směry.
Jako ostrašující stav si pamamtuju Wroclaw cca před 10 lety, kde tramvaje u semaforů prostály více času než v zastávkách.


Jahu#1045@12.10.2021 9:54:40 >>Já za preferenci považuji stav, kdy semafory o tramvaji ví předem tak, aby na nich vůbec zastavovat nemusela (tedy tam, kde nebude kolidovat s jinou tramvají, event. autobusem). Ani ne tak v centru, ale především mimo něj, kde tramvaj jede po nějaké liniové silnici se světelnými křižovatkami, bez nějakého kolejového rozvětvení. (např. Vršovická, Černokostelecká, Švehlova, Evropská atd. Pokud je před světelnou křižovatkou zastávka, tak aby ideálně systém dal při zavírání dveří povel řadiči "teď pojedu já".
V zásadě je podstatné, jak je preference definována v legislativě, a ne co považují za preferenci někteří jednotlivci. Ještě je rozlišována preference absolutní a podmíněná, přičemž ani při absolutní preferenci není zaručen pro každé vozidlo plynulý průjezd přes SSZ.

Obávám se, že to bude mít souvislost s přechodem pro chodce, aby měli přecházející dostatek času na kompletní překonání ulice, protože na vyklizovací časy to svádět nelze.
Nový přechod přes ul. Na Moráni zkrátil volno (snad) všem směrům, které tento přechod křižují.


jentak#0@12.10.2021 15:24:48 >>Ne nezkratil, jen jeste nikdo nevysvetlil, proc smer Moran / Spalena si vybira 2x delsi volno, i kdyz neni narokovano, nebo je narokovano pro smer Moran/Jecna ... cimz se zkracuje volno pro smer Spalena/Jecna, ale jen v uvedenem smeru??


Demon3#9164@12.10.2021 16:33:43 >>

Houmr:
"Já za preferenci považuji stav, kdy semafory o tramvaji ví předem tak, aby na nich vůbec zastavovat nemusela..."
Přesně tak si představuje preferenci asi většina obyvatel a bohužel je některými regionálními politiky často masírována ve smyslu, že tak i funguje. Asi 14 dní zpátky mě na Fb přesvědčoval jakýsi expert, v souvislosti s nově namalovanými kříži na výjezdu od Novoměstské radnice na Karlák, že pro tramvaje neplatí jelikož tam visí "kalhotky", takže tam tramvaje díky preferenci nezastavují, což dokládal jakýmisi reklamními články o preferenci MHD na 80% křižovatek v Praze, což jak víme z praxe je naprostý nesmysl.
Faktem je, že nikdo ani náznakem nepožaduje, aby byl zaručen plynulý průjezd přes SSZ pro každé vozidlo, jen je alarmující, že je jako preference označen stav, když plynulý průjezd přes SSZ není zaručen pro žádné vozidlo MHD.
Jahu:
"Nový přechod přes ul. Na Moráni zkrátil volno (snad) všem směrům, které tento přechod křižují."
Větší problém je, že nový přechod na Karlově náměstí (nikoliv Na Moráni) zkrátil volno především nejzatíženějšímu směru, který vůbec nekřižuje a to se tu řeší.


Daarzyn67#668@12.10.2021 18:48:51 >>Možná by se to hodilo do optimalizace, ale docela by mně zajímalo, jestli se při předělávání Karlova náměstí zvažovalo udělat poslední zastávku za křižovatkou (směr IPP) ::lol::


poznámka#0@12.10.2021 19:20:07 >>Rozbourání zelené vlny pro auta bych se neoháněl - po Praze jezdím autem každý den a s ohledem na hustý provoz už prakticky stejně nikde nefuguje a navíc se v tom už i ztrácí dominantní směry.
Od semaforu na Wenzigově do Lazarské ráno po sedmé tři dny z pěti v pracovním týdnu.

Za Karlák by opravdu někdo potřeboval nafackovat. Likvidace jednoho pruhu od Spálené znamená, že pokud jede ve stejném směru tramvaj a první auto odbočuje do ulice Odborů a dává přednost chodcům (v pořádku), další auto už v daném cyklu neprojede. Naprostá schválnost, protože úprava chodníku v daném místě nepřinesla nic navíc ani chodcům.


Jahu#1046@12.10.2021 21:06:08 >>Ne nezkratil, jen jeste nikdo nevysvetlil, proc smer Moran / Spalena si vybira 2x delsi volno...
Vám tady nemá nikdo povinnost cokoliv vysvětlovat. Navíc to ani nemá cenu, protože je to jen ztráta času.

Za Karlák by opravdu někdo potřeboval nafackovat...
Nafackovat by potřebovali hlavně autoři podobných tvrzení.


jentak#0@13.10.2021 5:40:51 >>Vám tady nemá nikdo povinnost cokoliv vysvětlovat. Navíc to ani nemá cenu, protože je to jen ztráta času.
Tak, doufam, ze uz vsichni zucastneni diskuze chapou, proc to v Praze vypada, tak jak vypada😭
Pritom by asi stacilo napsat:
radic to nezvladne
je tam pozadavek na funkci xy
generovalo by to nespolehlivost
... ne, nejdriv je poukazano na vyklizovak prechodu, ktery tam v diskutovanem smeru neni a pak je velke NE


poznámka#0@13.10.2021 10:03:13 >>Jahu: Potrefená husa? On totiž není nyní více "friendly" ani pro pěší, ani pro řidiče. O tramvajácích nemluvě. Aneb - chtěli jsme něco udělat "pro lidi" a dopadlo to jako obvykle. Bohužel za peníze těch lidí.


Bobik#7025@13.10.2021 20:01:53 >>

jentak:
"Pritom by asi stacilo napsat:
radic to nezvladne
je tam pozadavek na funkci xy
generovalo by to nespolehlivost
... "
Blázníš? Tohle přece nejde napsat, to by totiž nutně vyvolávalo otázky typu "proč" a "kdo za to může". A to nejde především, protože to smrdí odpovědností. Tudíž je nutno dehonestovat protistranu. ::biggrin::


Gabuliatko#5608@13.10.2021 20:07:43 >>Měnit něco co nějak funguje chce hodně odvahy, která současným politikům dost chybí.
Viz akce Plzenská, ta se fakt povedla.


Jussi#780@14.10.2021 0:07:34 >>Tak 9120 už by měla stát u Smíchovského nádraží, připravená jezdit trochu rychleji ;-)


Jahu#1047@14.10.2021 11:07:23 >>Pritom by asi stacilo napsat:
radic to nezvladne
je tam pozadavek na funkci xy
generovalo by to nespolehlivost...

Psát zde, co kdo požadoval (většinou mimo oficiální vyjádření), je na hraně. Dotyční to nyní mohou popírat a bude to tvrzení proti tvrzení.
V řadiči problém není.
Jestli je současné (dočasné) řešení ve všem horší než to minulé, je věc názoru. Na tomto fóru rozhodně není reprezentativní výběr "uživatelů".
Člověk, který zde píše, aniž by znal okolnosti, jak si někdo zaslouží dostat nafackováno, si sám žádnou slušnou odpověď taky nezaslouží.


(Příspěvek byl editován uživatelem Jahu.)


Jahu#1048@14.10.2021 12:10:34 >>Tudíž je nutno dehonestovat protistranu.
Kdo tady začal dehonestovat protistranu výroky o nafackování? V takové situaci opravdu nemá cenu nic vysvětlovat, protože takového člověka žádné argumenty nezajímají.


Bobik#7026@14.10.2021 20:32:21 >>

Jahu:
"Kdo tady začal dehonestovat protistranu výroky o nafackování? "
Jo, jenže to byla až reakce.
Ono, když se několik lidí pozastaví, resp. dlouhodobě pozastavuje nad tím, co je nazýváno "preferencí" a ty na to reaguješ výrokem, který působí poněkud arogantně (neříkám, žes to tak myslel, jen, že to tak působí) ve smyslu, že zákon hovoří takhle a takhle a komu se to nelíbí, má smůlu, načež se to celé snažíš bagatelizovat ve smyslu, že těch, co se jim to nelíbí je málo, tudíž nejsou "reprezentativním vzorkem" a tedy je ztrátou času se jejich poznámkami zabývat (a stejně by to nepochopili), tak čemu se divíš. Beru si tě do huby jen a pouze coby příklad, ale skutečným problémem je, že takhle nějak vypadá jakákoli reakce z města. Dlouhodobě. Takže se nelze vcelku divit, že podobná prohlášení jaksi už vyvolávají podobné reakce.

Ostatně v podobné diskusi na modrých kolega vonŠpilberk (myslím, že se tu taky vyskytuje) celkem trefně popsal "řešení" problémů ze strany města, dovolím si ho citovat:
Nejdřív se problém popírá, pak bagatelizuje a průběžně ignoruje. V další fázi se problém uzná, ale buď se neví, co s ním nebo se to ví, ale drahýýý. Tak se to ještě chvíli nechá a řeší se, až když už to dál nejde a je malér.
Nejlevnější a nejjednodušší je řešit problém včas, dokud je problém malý. To se v našich podmínkách vždycky se 100% úspěšností prošvihne a pak se všichni diví, co se to stalo, s tím, že za to samozřejmě nikdo nemůže.
Druhá poučka je ta, že když už mám problémy a neumím (nemůžu) je řešit, tak bych aspoň neměl vyrábět problémy další. Při pohledu do města je ale vidět, že tahle poučka se taky nepoužívá.


Jahu#1049@15.10.2021 9:26:47 >>Uznávám, že s reakcí na větu o fackování jsem se unáhlil, "vypěnil" a nedočetl příslušný příspěvek ani do konce. Tím bych včas zjistil, že se tato věta netýkala křižovatky, o které jsem předtím psal (ale sousední křižovatky). Za to se omlouvám.
Určit, co je příčina a co následek, není tak jednoznačné. Pravdou je, že do podoby návrhu řízení SSZ (nezabývám se teď dispozičním uspořádáním křižovatek, to si většinou nadiktuje a prosadí IPR, hlavní cyklokoordinátor apod.) mluví stále víc lidí, jejich počet za poslední cca 3 roky narostl a všichni mají pocit, že mají právo se k problematice vyjadřovat, že problematice rozumí a jsou schopni se kvalifikovaně vyjádřit, a že zrovna jejich požadavky musí být uspokojeny přednostně, i na úkor požadavků ostatních. (Nabádají k tomu i různé aplikace a weby typu Změňte to, Polaď Prahu apod.) Naštvanost tedy roste skoro všude, ne pouze mezi řidiči tramvají.
Co se týče reprezentativnosti vzorku v této diskusi, nebylo to myšleno jako úmyslné přehlížení a ignorování něčích podnětů. Pravdou ovšem je, že zde diskutuje cca 15 - 20 lidí, část z toho jsou tramvajáci, zbytek lze označit za "příznivce MHD" (jinak by sem nechodili). V porovnání s počty nespokojených chodců a dalších účastníků provozu je to řádově výrazná menšina.
Z řad představitelů města Vám nikdo narovinu neřekne "nejste naší prioritou (nejste dostatečně silná skupina voličů)". O dopravních prioritách města si můžete udělat obrázek podle chování příslušných představitelů, kteří se fotí se zbíječkou v ruce na Jiřáku a přidají k tomu komentář "odstraňuji bariéry, zpřístupňuji město lidem...".


milala#0@15.10.2021 17:23:01 >>Jahu:Pravdou ovšem je, že zde diskutuje cca 15 - 20 lidí, část z toho jsou tramvajáci, zbytek lze označit za "příznivce MHD" (jinak by sem nechodili). V porovnání s počty nespokojených chodců a dalších účastníků provozu je to řádově výrazná menšina.

Porovnáváte to špatně: Porovnávejte počty nespokojených stěžovatelů s počty lidí, kteří daným místem projedou v tramvaji nebo busu MHD (a nemyslím řidiče). Kdo bude většina a kdo menšina?


jentak#0@16.10.2021 0:32:56 >>jako fajn, ale ten hloupý řidič tramvaje přes tu danou křižovatku jede 50x za týden ve všech možných časových polohách a všech možných kombinacích řízení ....
... jenom současná situace na Plzeňské ZC, drtivá většina křičí, že za zácpy mohlo zúžení do jednoho pruhu kolem Motolské vozovny, jen u třech lidí (všechno lidi od tramvají) jsem pochytil, že správně určili, že viník je upravený SW SSZ Plzeňská / Bucharova


Bobik#7027@16.10.2021 6:15:19 >>

Jahu:
"Pravdou ovšem je, že zde diskutuje cca 15 - 20 lidí, část z toho jsou tramvajáci..."
Dobře, řekněme, že tady diskutuje třeba 8 řidičů. Jenže těch cca 8 řidičů zde zároveň ventiluje i názor většiny ostatních řidičů. A jak píše Milala, ti řidiči vozí cestující, o které tu jde především.

Jinak ::ok:: a všechna čest. To málokdo dokáže, uznat, že udělal chybu, byť jen sám před sebou, natož veřejně.


Káem#20179@17.10.2021 18:34:59 >>Milala: Jste li nespokojen řeknete to 10 lidem, jste li spokojen, řeknete to 3 lidem. To jen tak abyste věděl relevantnost stěžovatelů. Většina lidí naprosto nevnímá že stojí na IPP o něco déle, když o 100 metrů dál bude tramvaják nehnutě a bez jediného zazvonění sledovat idiota, co vykládá zboží z auta na kolejích. Preferenci sleduje fakt jen hrstka zde diskutujících šefců, kteří delší stání u semaforu nedovedou dohnat a tvrděj že jízdní řád je orientační a že oni jedou předevšim bezpečně, tedy pomalu. ::satan::


Petr_k#13331@17.10.2021 19:06:53 >>Ti trambajáci jsou v práci (i my autobusáci), ne na útěku, takže asi tolik jsou s tím schopní co udělat To není, jako když v radiu začneš žvanit do konce písničky (nebo po začátku žvanit nepřestaneš), protože bys jinak přetáhnul svoje vysílací okno ::biggrin::


Káem#20181@17.10.2021 19:34:03 >>To je pravda ::kecal:: ale říct/napsat to mužu, ne? ::andel::


Petr_k#13332@17.10.2021 22:23:43 >>To ti samozřejmě nikdo nezakazuje. Ale má to relevanci asi jako momentálně oblíbená činnost našich psa (štěkání do tmy) ::lol::::biggrin::::lol::


Demon3#9167@18.10.2021 11:54:19 >>

jentak:
"ale ten hloupý řidič tramvaje přes tu danou křižovatku jede 50x za týden ve všech možných časových polohách a všech možných kombinacích řízení ...."
Šmarjá, tohle hlavně nevysvětluj Káemovi. Přesně to samý se mu snažím vrýt do paměti aspoň deset let, ale buď jí má minimálně z korundu anebo jí nemá vůbec... ::proud::


Emil Švec#0@20.10.2021 15:04:55 >>Mě by zajímalo,kam až to nechají mocipáni v bruselském nejvyšším sovětu dojít...

https://zdopravy.cz/mhd-v-ohrozeni-zdrazovani-energii-zvysi-dopra vnim-podnikum-naklady-az-o-stamiliony-94727/


9001#8942@20.10.2021 18:24:44 >>Emil Švec: Jo tohle bude slušný průser. Nafta letí nahoru...Ad Blue o 500%....

Witovsky přiznal sekeru 560 mil jenom na elektřině....


Pavluscha#5848@20.10.2021 18:45:12 >>https://www.cs-dopravak.cz/praha-postavi-tramvajovou-trat-modrany -libus/


Boris#3665@20.10.2021 20:50:52 >>Rostoucí ceny energií, paliv a všeho... Chtěl bych se dožít doby, kdy budou burziáni zametat chodníky a pracující je budou kopat do prdele.
Vytvářením hodnot se opravdu zbohatnout nedá, vynáší jenom šmelina. Ale co jiného mají ti šmelináři dělat, když technický pokrok neumožňuje, aby se většina živila vytvářením hodnot. Začarovaný kruh, ze kterého není východiska, a další pokrok to už vůbec nevyřeší.
Ale to jen tak na okraj.


Emil Švec#0@21.10.2021 5:57:24 >>To se ostatně dozvíme po odchodu Husákových dětí do důchodu. Je to momentálně poslední generace, která drží naše strojírenství při životě. Čekají na důchod,tak jsou rádi za místo a přispívají k udržení nebo rozvoji. Až odejdou,nás mladších je příliš málo. Vyřeší to dovozem jinak barevných, ale fungovat jim to nezačne, ještě se to zhorší


Bobik#7032@21.10.2021 6:23:29 >>

Boris:
"Vytvářením hodnot se opravdu zbohatnout nedá"
Ale dá. Jenom nesmíš počítat s tím, že budeš do týdne milionářem a do měsíce si akorát válet šunky na Mallorce a počítat prachy. Je to dlouhodobý a hlavně pracný proces. U nás tu tradici přetrhali soudruzi, ale stačí se podívat třeba do Rakous, kde dodnes funguje spousta firem, založených ještě za císaře pána. A v těch firmách si ještě dokážou vážit dlouhodobých, spolehlivých a kvalitních zaměstnanců.


Káem#20192@21.10.2021 15:00:33 >>Inflace necelejch 5% a vy se hned posíráte. Jen se narovnávaj ceny, no.


Emil Švec#0@21.10.2021 19:30:29 >>To je inflace jen oficiální... A není to nic proti tomu,co teprve přijde. Naposledy jsem dostal přidáno loni na jaře 2500 a už vím,že jako dlouholetý pracovník kumulovanou inflaci už nikdy nedostanu vyrovnanou


9001#8943@21.10.2021 19:30:31 >>Emil Švec : Nesouhlasím... Znám dost mladých co živí vytvářením hodnot a platí je královsky :-) A to nejen v ČR. Spíš vidím problém v tom, že ten co má tak na rozvoz zásilek si udělá neziskovku na psedoúčel....

Káem: Tvl co to píšeš :D


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod