777#1261@16.6.2024 22:11:24 >>P.L.:Model má pěkně propracovaný pojezd. Piko tak precizní nebylo. Výrobce je tedy Minitrix nebo něco jiného? Návody jsou v angličtině - proto se ptám.
P.L.#763@17.6.2024 10:25:10 >>Těžká rána pro můj vnitřní pocit, že píšu srozumitelné texty.
Ano, lokomotiva a osobní vozy jsou výroby Minitrix, koleje snad taky.
Pokud by tam byly nákladní vozy, tak ty jsou Roco (zespodu označené "Trix Austria").
Krabice a návod jsou americké - Aurora, trafo bude nejspíš taky US.
Ten návod je ohromně důkladný a zřejmě je dílem Aurory, včetně obrázků. Jakkoliv je Trix skvělý, tak takhle podrobné malůvky bych od něj nečekal. A také jejich grafické provedení je takové nějaké americké. Já získal všechny ty mašiny buďto v krabicích Aurory, nebo ze šrotu bez čehokoliv, takže nemám německý návod (který jistě byl u mašin balených do krabiček Minitrix) na srovnání.
Výroba velikosti N byla z počátku čistě evropská záležitost. V roce 1965 se přidává Kato (Japonsko), v roce 1968 Bachmann s výrobou v Hongkongu. První v Americe vyráběný vůz N zřejmě přišel až roku 1972 od Kadee (Micro-Trains).
V Americe se co já vím nikdy nevyráběly modely pro jiné části světa. Jenom USA, Kanada a trochu toho Mexika. Třeba i vagón z havajských úzkorozchodek, nebo vozy co jezdily trajektem na Kubu (kdysi, když spolu ještě mluvili), to ano. Ale americké vozy, kubánský jsem nikdy neviděl.
Bachmann, ještě jako americká firma, jednou nějakým omylem udělal TGV. Jenže to se vyrábělo v Hong Kongu. Dnešní Bachmann je nadnárodní firma a vyrábí kdeco, patří pod něj třeba Grahamfarish, ale v USA se to samozřejmě nevyrábí.
(Ještě na vysvětlenou, tu krabici nemám jednu.)
Albert74#772@17.6.2024 16:14:35 >>Zajímavé vyprávění..
Tady V200 CCCP pro milovníky starých ttček: odkaz
777#1263@17.6.2024 20:28:21 >>Koukám, že Aurora měla "fešácké" obaly. Modely v těchto baleních (Aurora) měly ze spodu označení Minitrix nebo tomu bylo jinak? V návodu je na obrázku dole nějaké označení, které ale už nepřečtu.
Koukám, že v historické sadě TT chybí přípojná kolej.
P.L.#764@17.6.2024 22:43:28 >>Ta věc se nijak neskrývala, ani kdovíjak nezdůrazňovala, prostě normálka, na lokomotivě i osobních vozech je Trix zespodu uveden, a i na tom americkém návodu je napsáno, že "made in Western Germany" (titulní strana návodu viz obr. výše, a spodek lokomotivy ještě jednou zde níže).
Jenom účast firmy Roco se z nějakého důvodu zakrývala oním "Trix Austria", nevím proč, možná Trix nestíhal a Roco to pro něj dělalo ve mzdě. Roco tehdy začínalo, a bylo žhavé po jakémkoliv větším kšeftu, ale moc toho ještě neuměli, takže kdoví jestli toho za ně ještě ke všemu půlku neudělala jugoslávská Izola (která se tím v oboru vycvičila a později založila vlastní značku Mehanotehnika). Přinejmenším první úzkokolejky Roco pro rozchod 9 mm dělala Izola.
Ono to nejspíš ani nebylo přikryté nějakou "výhradní smlouvou" jak bychom dnes očekávali. Prostě kdo chtěl, dojel do Evropy, koupil velkoobchodně kontejner vláčků, nastrkal je do vlastních kazet a zkusil prodávat v Americe. O takových konkurenčních zastoupeních je v té historii řada dokladů, ale nejsem si jistý, jestli zrovna k těmto třem rokům Aurory lze nějaký najít. Prostě některá zastoupení byla "výhradnější" a některá méně.
(Příspěvek byl editován uživatelem P.L..)
777#1265@18.6.2024 18:58:41 >>P.L.:Dík za komentář.
Asi se neočekávalo, že by prodej (zastoupení prodeje) "zbytného zboží", kde hrozil krach se snažil převzít někdo jiný. A výrobce byl rád, že si distribuci na neznámém trhu vzal na starost někdo jiný.
Navíc důležitý (klíčový) sortiment na tehdejším trhu USA se zřejmě skládal z jiného zboží (auta, el. spotřebiče, oděvy apod.).
P.L.#765@19.6.2024 20:38:25 >>Klíčový, neklíčový, jaká se udělá smlouva, takové to je. Minitrix nedělal auta, el. spotřebiče, oděvy, ale vláčky, a tohle pro něj byl náramný kšeft.
Pokud jde o Auroru, z mého textu by někdo mohl usoudit, že to byl nějaký tříletý záblesk, ale já tady psal jen o těch vláčkách a oni toho měli poněkud víc. Založena byla v roce 1950 a byla to velefirma - něco asi jako dneska je třeba Horizon Hobby. Tady je o Auroře příspěvek na wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Aurora_Plastics_Corporation
Letadla, autodráhy, postavičky. Jak si můžete všimnout, ty vlaky nestály autorovi vůbec za zmínku (to je asi chyba, ale asi je to zrovna téma, kterému se ten autor nevěnuje). A tady ukázka typického sortimentu Aurory (všimněte si, nakolik si to prodávající cení):
https://www.ebay.com/itm/305621546518?
Aurora po krachu roku 1969 změnila majitele a pokračovala v činnosti do roku 1980. Ale už bez vláčků. I když... našel jsem třeba toto a nevím moc kam to časově zařadit, navíc to logo je divné (výrobce je Tomy, Japonsko):
https://www.ebay.com/itm/115324636628?
No a tady můj oblíbený zdroj informací, třeba vás taky zaujme:
http://davidksmith.com/postage-stamp-trains/index.htm
A ještě poznámka. V té wikipedii se píše, že hlavní konkurenti Aurory byli Revell a Monogram. K tomu se sluší dodat, že to samé, co zkoušela Aurora s Minitrixem, to zkoušel také Revell s Arnoldem. Trvalo to podobně krátce, ale Revell to přežil.
777#1266@26.6.2024 22:23:27 >>Ruská souprava na Aukru. Nebývá v nabídce moc často. Zatím je to docela laciné.
CC7001 na Aukru.
BR185 PIKO v barvách TEE.
P.L.#768@30.6.2024 19:10:53 >>Dva vozy Tibidabo (oba stejné) dorazily, tak jsem získal další historickou kuriozitu:
Je to trochu průzkum bojem, dodatečně zjišťuji, že to není úplně původní Tibidabo z 60.let, ale pozdější "dovýroba" CSM Tibidabo z 80.let, kdy byly zpracovány nalezené nepoužité výlisky a další díly z původní výroby. K vozům jsem dostal ještě "uhlí" a náhradní spodky se spřáhly NEM (vlastně dva plošiňáky navíc), ale já samozřejmě toužil po těch spřáhlech původních a zde je pár obrázků, jak to kamarádí se starou Limou.
Historie viz zde:
(Je to vlastně historie konkrétního typu lokomotivy E 626 Tibidabo, ale povšechných informací je tam dostatek a lepší stránku jsem nenašel.)
https://scalaenne.wordpress.com/2020/06/27/piccola-storia-della-e -626-tibidabo-in-scala-n/
Tu stránku si projděte, skoro na konci, asi předposlední obrázek je E 666.0 ČSD.
Ještě jsem našel takový nějaký katalog značky, ale není mi tam moc jasná novější spolupráce obnovitele značky s Mehanotehnikou, která pod značku Tibidabo přivedla i nějaké nové modely a dokonce americkou soupravu:
https://www.lastdodo.com/en/areas/1088559-tibidabo
Vozy jsem dostal asi za 25 eur dohromady (taková ta cena za "bezcenný vůz s příplatkem za to, že ho zrovna někdo chce"), ale tuhle jsem viděl v aukci původní sady Tibidabo z 60. let a tam lítaly stovky eur. Toho jsem se tedy nezúčastnil:
Jméno Tibidabo nese kopec nad Barcelonou a v širém světě neznám jiné použití pro to slovo, takže je trochu záhadou, proč si ho vybrala italská vláčková firma.
Tibidabo je taková barcelonská obdoba Stromovky+Výstaviště, nebo třeba Prátru. Z hlediska dopravního je Tibidabo zajímavým místem k úpatí jezdí historická tramvaj Tranvía Azul, na vrchol pak Funicular del Tibidabo, někde v zatáčce tam bývala vystavená ponorka. Pouťových atrakcí nepočítaje upozorním ještě na vyhlídkovou dráhu Ferrocarril aéreo, která tam také bývala:
P.L.#775@06.7.2024 15:40:02 >>Nastal čas na odbornou otázku - věc, co mi dávno vrtá hlavou, to jsem na vaše vyjádření zvědav:
Proč je na starších materiálech firmy Zeuke nad písmenem u taková ta čárka, co by klidně mohla být také stylizovanou přehláskou?
V prostém textu jsem nad tímže písmenem nikdy žádnou diakritiku nenašel (leda na českých stránkách, třeba na aukru a tak). Gůgl se na mne zlobí, když zadám Zeüke, že jsem se jako upsal. Snad je to nějaký vizuální akcent zvolený dávným grafikem (abych se já měl po letech na co ptát)?
777#1269@06.7.2024 16:15:21 >>Zřejmě se toto příjmení má vyslovovat tvrdě a né měkce. A pisatelé tohoto jména (zejména v cizích zemích neví jak to vyslovit), kde přehlasované "ü" nemají, tak z toho udělají jednoduché u.
Navíc lidé raději klidně napíší jednoduše Zeuke, než aby hledali jak na PC-klávesnici napsat "ü", pokud tedy nemají německou klávesnici.
P.L.#777@06.7.2024 16:17:28 >>Četl jste, co jsem napsal? Celé? Ukažte mi německou stránku, kde je Zeuke napsané s přehláskou. Tu přehlásku napíšou leda Češi (kteří ji na té klávesnici musí složitě hledat). Jako pan R.K.:
https://www.rkmodel.cz/ZEUKE-casovy-spinac-d10192.htm
(Příspěvek byl editován uživatelem P.L..)
777#1270@06.7.2024 16:35:53 >>A Vy jste nepochopil co jsem napsal: Zápis Zeuke vznikl oproti původnímu Zeüke jen proto, že chyběl znak ü v na klávesnici nebo v tiskárně. Navíc němčina má také své dialekty - takže někdo vyslovuje Zeüke jako by to bylo Zeuke a pak autor textu psal Zeuke s tím, že se třeba s korekturou domluvili, že to tak nechají, protože jim "ü" chybí nebo z nějakého jiného důvodu (třeba marketing). Ta změna nastala už někdy v 60-70-tých letech.
Napsal jsem to lépe?
777#1271@06.7.2024 16:38:39 >>Ještě je také možné, že sami Němci měli problémy se správnou výslovností tohoto jména, tak to prostě znakově předělali.
P.L.#778@06.7.2024 16:51:59 >>Možné je právě ledacos, proto jsem ostatně tu otázku nadhodil, v naději, že někdo bude znát správnou odpověď.
Pokud je to řekněme změna pravopisu, očekával bych, že to najdu vysvětlené třeba aspoň v nějakém Zeukeho životopisu (historii firmy). Knižní nemám, na internetu nic. Mám katalog 1961/62, tam je Zeuke v textech bez přehlásky, koukal jsem na nulkový 1955, je tam rovněž bez přehlásek (na rozdíl třeba od slova Köpenick), starší neznám:
https://www.conradantiquario.de/content/katalog/zeuke-katalog-195 5.html
Naopak to logo "s čárkou nad u" se drželo v používání beze změn vlastně až do konce značky (ten nastal při přejmenování na BTTB).
Snad je možné uvažovat jistou vývojovou analogii se značkou Peresvět, kde je občas v katalogu jméno firmy uvedeno tak nějak "starorusky" a vyskytuje se v něm pak tvrdý znak, jsem si všiml. (Ten byl ve většině svých výskytů zrušený reformou někdy za Lenina, pokud se nepletu.)
777#1272@06.7.2024 16:58:11 >>U staré počítačové techniky v 70-80-tých letech u nás chyběly čárky a háčky. V Německu to byly zase přehlásky. Je možné, že ta změna nastala se zavedením prvních počítačů.
P.L.#779@06.7.2024 17:04:28 >>1955?
Köpenick?
777#1276@06.7.2024 18:13:42 >>Jo aha - odkaz. Ale na grafice katalogu mají Zeüke a v textu mají Zeuke. Tak včíl babo raď!
Co si pamatuji, tak na starých krabicích TT byla loga s přehláskou jak je ve starých katalozích TT.
P.L.#780@06.7.2024 20:48:00 >>Pravda, tohle logo, vzpomínám dobře, jen pro dnešek jsem na něj nepomyslel... Nicméně bez té přehlásky asi platilo dost krátce.
Ono se to měnilo nějak postupně.
Napřed tam naskočilo "TT" a okruh (asi hned po ukončení nulky) a "Zeuke" zůstávalo v původní grafické podobě.
A někdy až v tom roce 1969 se nápis Zeuke graficky změnil na tiskací a pak už byl bez té značky nad u.
Hned v roce 1972 do firmy ale vstupuje město a název se mění na BTTB.
Jo, oni tam přidávají pořád nějaké katalogy, je to čím dál lepší.
M_g#2092@06.7.2024 23:57:37 >>Podle mého ta čárka nebo pro mě častěji vlnovka je spíš logo (možná zatažení společníka do loga).
Nepamatuji, že bych ten znak někdy viděl s dvojtečkou (přehláskou).
Kromě toho, Němci na rozdíl od nás při nemožnosti psát nabodeníčka (přehlásky ale i ostré s) jsou zvyklí psát spřežkově.
Tedy v tomto případě -ue-.
777#1279@10.8.2024 16:27:11 >>Nevím zda zde o tom již padla zmínka a proto uvádím odkaz.
Pro uživatele a renovátory historických modelů NOHAB: Pavel Číž odlévá model skříně NOHAB včetně příslušenství.
Stránku odlitků nutno srolovat dolů - odlitek NOHAB je poslední v nabídce.
P.L.#794@13.8.2024 15:47:06 >>Žádný další názor ohledně háčku nad slovem Zeuke už asi nepřijde, význam zůstane záhadou, ale myslím, že jsme se shodli, že přehláska to nebude. (A souhlasím s M_g.)
Mám tady připravený další díl americké šrototechny, tak možná večer, nebo zítra, zkrátka až budu mít náladu. Prozatím tady mám zajímavou sadu nářadí pro práci s plechovými kolejemi starých nulkových vlaků. (Poté, co si otevřete tu nabídku, tak způsob použití je na dalších obrázcích):
https://www.ebay.com/itm/276016709783?:
Jako námět pro nákup je to drahé (zvlášť s dopravou, odbavením a DPH), ale je to dobrá inspirace, ta věc se dá udělat i tady, podomácku.
Barton#14@14.8.2024 11:18:40 >>Ještě k tomu zápisu Zeuke s čárkou nad u: matně si vzpomínám, že jsem se s tím už kdysi setkal a vysvětlení bylo, že se ta čárka nad u píše při psaní rukou pro odlišení od n. Ale nevím, jestli to je pravda. Mohlo by to tak být, protože ten výstřižek z katalogu, který zde byl prezentován je psán jakýmsi stylizovaným druhem psacího písma.
P.L.#796@14.8.2024 15:35:53 >>Zajímavé. Byl jsem minulý týden v latinské knihovně v Jáchymově a tam ukazují různé typy písma v průběhu staletí. Měli tam jednu tabuli věnovanou podobným značkám, které prý zrychlovaly dávným středověkým písařům práci, ale později jejich používání vymizelo. Moc jsem to nepochopil, škoda. Ale tak staré ty naše modely přece jen snad nejsou!!!
A k témuž příspěvku přidávám pro vás ještě takové drobné cvičení jako domácí úkol. Zkuste si malými písmeny, psacím písmem napsat slovo "minimum". Výsledky bývají hezké.
(Příspěvek byl editován uživatelem P.L..)
P.L.#798@16.8.2024 15:52:48 >>Zase jednou dražba velmi vzácné lokomotivy Triang TT (navíc včetně velmi zachovalého obalu):
https://www.ebay.co.uk/itm/315662096515?
Diesel se běžně dělal v zeleném a také jako zelený dnes patří ke spíše dražším mašinám Triang TT, ale nikoliv přehnaně. Modrá varianta je extrémně vzácná a přihazující ženou cenu podle toho vzhůru. Vyvolávací cena byla 50 liber, zatím tři přihazující nabídli přes 500.
777#1280@16.8.2024 17:00:42 >>Už je cena skoro na 9 stovkách. A pohon je vcelku docela ošulen. To Zeuke a pak BTTB vyráběli kvalitnější modely.
panzet#41@16.8.2024 21:44:54 >>Tak když je ta "okurková sezóna", tak přidám jednu takovou "okurkovou" drobnost. Jde o starou Zeukeho Bobinu, s číslem E499 001. Bobinu všichni TT-čkáři jistě znají, byla to láska našich klukovských let (a věřím, že mnohým zůstala dodnes). Přes všechny svoje vzhledové vady (nedokonalý výlisek karoserie, příliš velká mezera mezi podvozky a karoserií, která se v pozdějších letech Bttb ještě zvětšovala) se té skutečné Bobině prostě podobala (já vím, dělaly to hlavně ty kulaté okna), a já si vzpomínám, jak jsem s modelovou Bobinou v ruce sledoval ty skutečné Bobiny na příjezdu či odjezdu ze Vsetínského nádraží (trať Hranice - Půchov). Nicméně, abych se neunášel nostalgickými vzpomínkami - všimnul jsem si až teď, po X letech, jedné výrobní vady té první Zeukeho série, ještě s lepenými podvozky. U některých karoserií (v mém případě u 2 ze 4) je na obou stranách karoserie posunuté vybrání pro plochý plíškový kontakt mezi střešním přepínačem pantografů a rámem podvozku (to jsou ty plíšky, které způsobují nepěkné vyboulení karoserie pravě v místě jejich dotyku s rámem). Přepínač nelze umístit jinak a plíšky mají u všech Bobin stejnou polohu. U pozdějších verzí s litými podvozky (Zeuke i Bttb) jsem tuto vadu nezpozoroval a nenanšel jsem o ní zmínku ani v literatuře. Možná, že jednou ty vadné Bobiny budou vzácné a drahé, jako některé vadné známky
Přeji pěkný zbytek prázdnin.
(Příspěvek byl editován uživatelem panzet.)
P.L.#799@16.8.2024 22:34:52 >>Takže ty šlicy ve formě později přesunuli? Místo aby předělali (zrcadlově převrátili) ten plošňák? (Mám pár bobin, ale ne teď a tady po ruce.)
777#1281@17.8.2024 1:45:09 >>Moje maličkost to měla na Bobině taky tak - kontaktní plechy byly taky mimo drážky. Model byl z roku 1969-70.
Petr_k#14180@17.8.2024 9:47:08 >>Ten "plošňák" není plošňák, ale jen destička pertinaxu, všechny ty kovové plošky jsou tam nanýtované resp. přidělané jazýčky. Zřejmě nějaký matla naohýbal ty kontaktní plíšky opačně.
P.L.#800@17.8.2024 14:39:26 >>Věřím, že se té věci dá říkat plošňák, i když nevznikla leptáním, či nějakou jinou vyspělejší metodou. A my si to s tým pertinaxom náramně užíváme.
P.L.#802@17.8.2024 22:38:42 >>Tato lokomotiva je v Americe považována za počátek velikosti N
EMD F7 Lone Star (používalo se též obchodní označení Treble-o-lectric)
To tvrzení je třeba chápat symbolicky, protože model se začal vyrábět roku 1962 a už předtím vyrobila firma Lone Star dvě jiné lokomotivy (ale britské) a Arnold také několik, mezi nimi i americkou - Baldwin (která si ale není moc podobná). Navíc se ještě ani nevědělo, že se té velikosti bude jednou říkat N, firma Lone Star jí říkala 000 a ke všemu všude udávala měřítko 1:152. Ale tohle byla F7 a prostě a vůbec tato lokomotiva je v Americe považována za počátek velikosti N.
Návštěvníkům této skupiny by se mohla líbit, protože je to .......... gumičkovka !
Všechny lokomotivy Lone Star byly gumičkovky, postupně udělali celkem čtyři typy. Zde níže je rozebraná jedna britka, která měla gumičky zpuchřelé. Hledal jsem nějakou náhradu, byly mi doporučeny a slíbeny gumičky z rovnátek, ale nakonec jsem nechtěl čekat a nastrkal jsem tam gumičky z dětského gumičkového tkalcovského stavu. Musel jsem hodně přebírat, většinou jsou o fous delší, než by bylo potřeba, ale nakonec jsem našel nějaké, s kterými to funguje. Ostatní lokomotivy mají gumičky jak to přišlo (nevím, jestli původní) a všechny po přiměřené údržbě celkem slušně jezdí.
Firma Lone Star vyráběla nejdřív strkací vláčky s rozchodem 8 mm, ale od roku 1960 přešla k elektrickému pohonu na kolejích rozchodu 9 mm. Zdá se, že se ale zalekla úspěchu velikosti N, ke které se hrnuli další výrobci a místo aby přepracovala pohon, vrátila se po roce 1963 zpět ke strkacím vláčkům.
Je zde jedna zásadní otázka, kdo vymyslel rozchod 9 mm. Lone Star původně dělal vláčky na rozchod 8 mm a Arnold připravoval svoje vláčky 1:200 také pro rozchod 8 mm. Na poslední chvíli se to změnilo a obě firmy udělaly vlaky na 9 mm. Předpokládám, že se nějak dohodli, nebo to jeden udělal narychlo podle druhého, ale proč vlastně a jak to přesně proběhlo, to netuším.
Lokomotiva F7 se dělala v řadě barevných variant, ale na rozdíl od ostatních raných výrobců, jak jsem je zde dříve popsal, Lone Star nedělal verzi Santa Fe. Já jsem získal dvě s pohonem a třetí v britských (!) barvách, ta je již v pozdějším provedení bez pohonu. A ještě mám tu britku, přidávám ji také pro porovnání:
Další obrázky ukazují lokomotivu Lone Star s jejími hlavními dobovými konkurentkami na americkém trhu - Arnold a Minitrix (lokomotiva Minitrix má ulomený pluh, vybral jsem pro fotografování špatnou).
Další zajímavé porovnání s Minitrixem, vozy jsou "stejné", lokomotiva Minitrix je podobná, ale novější řada, vzniklá dalším vývojem té mašiny co dělal Lone Star:
Nějaké vozy a auta - víte, že to osobní auto je slavný "Fantomasův" citroén?
A na závěr ještě výhybka. Je to hrubé, ale uvážíme-li dobu vzniku a že dělali něco, co nikdo před nimi tak malé nevyráběl, tak to považuji za úžasný výsledek. Arnold to ve stejné době udělal sice možná ještě o stupeň lépe (žádnou prokazatelně takto starou nemám), ale i tak tleskám. A některá použitá řešení jsou vskutku originální. Drát v přestavném mechanismu současně slouží pro přepínané napájení srdcovky. Výhybky byly i elektromagnetické, ale takovou nemám.
P.L.#803@17.8.2024 22:48:38 >>Teď bude asi pauza, další díl americké šrototechny zatím nepřipravuji (ale ani ho zcela nevylučuji). Pravděpodobně se v nejbližší době zaměřím na jiná témata. Mám tu nějaké adepty...
P.L.#804@17.8.2024 23:37:18 >>Ještě k těm obrázkům rozebraných lokomotiv, udělal jsem v příspěvku chybu, prohodil jsem dvě věci a už to nejde opravit. Nahoře je britská lokomotiva s původními gumičkami. Pod ní je lokomotiva Union Pacific s gumičkami vyměněnými za barevné.
777#1283@18.8.2024 12:28:21 >>P.L.:Koukám, že jste opět ponocoval. Jakým způsobem máte tuhle modeltechnu (záměrně nepoužívám výraz šrototechna) uskladněnu nebo vystavenu?
Martin Hejl#0@18.8.2024 15:51:27 >>Ad Barton příspěvek č. 14: v kurentu se takto rozlišovalo malé psací u od malého psacího n; užívání kurentu bylo v Německu nahrazeno latinkou až během Třetí říše v r. 1941. Snad to byla trade mark ze stylizovaného podpisu p. Zeuke.
Petr_barchánek#1644@18.8.2024 18:20:00 >>Martin Hejl: To je perfektní postřeh a díky za vyřešení záhady. Mladý Werner Zeuke se ve škole naučil vlastní podpis v době používání fontu kurentschrift, který psal malé psací u s vlnovkou. Když potom strana a vláda změnila font písma na školách, tak měl Werner Zeuke svůj podpis už tak naučený, že nic neměnil.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurent#/media/Soubor:Deutsche_Kurre ntschrift.svg
J_p#1341@19.8.2024 6:26:20 >>P.L.: Pokud pocitate Lone Star do N, tak to se potom se zacatkem N posunte o neco dale do historie. (Puvodni) firma MTL vyrabela modely podle americkych predloh jiz nekdy od roku 1944, prodej od roku 1946 (predevsim Hudson, ktery se vesel do dlane), vyvazelo se to i do USA. Pan MTL (Carl-Erik Nordstrand) tomu rikal H00 (polovicni 00) a melo to rozchod 10 mm, meritko 1:152. Bud s tim prisel prilis brzy nebo mel smulu na spatne obchodni partnery. Nakonec prodal znacku MTL i formy firme Kadee. Krome americkych delal i svedske, mel i elektrickou lokomotivu a funkcni trolejove vedeni. Po jeho smrti to bylo nejakou dobu ulozeno kdesi ve sklepe ve Stockholmu, kde se o to "postaral" neznamy "sberac".
http://davidksmith.com/birth-of-n/images/casey-jones-1.jpg
http://davidksmith.com/birth-of-n/images/hoo-scale.jpg
P.L.#806@19.8.2024 11:09:12 >>777
Název šrototechna je určen k seriálu o starých amerikách, protože řada z nich povstala z dost ubohých kusů a některé vypadají uboze dosud. Jinak mám svojí sbírku rád, neříkám jí tak a jsou v ní i zcela intaktní kusy. Znám ve svém okolí řadu lidí, kteří mají podstatně rozsáhlejší sbírky, takže pokud máte obavy o celkový objem, není to tak hrozné. Ani hodnota nebude dechberoucí, protože nakonec nejdražší jsou modely nejnovější, a těch pořizuji poslední dobou velmi málo. Ve srovnání s ostatními lidmi to každopádně směřuji dost unikátně, určitě se tu najde pár věcí, co v tomto státě nemá nikdo druhý.
Dělím to na tři části:
Nová sbírka je pečlivě uložena - převážně v přepravkách TBA a je k ní podrobná databáze v počítači
https://www.tbaplast.cz/prepravka-euro-60x40x75-uzavreny-uchyt
Dbám na to, aby modely byly vidět, tj. mají-li průhlednou krabičku, jsou v ní, pokud mají neprůhlednou, nebo žádnou, snažím se vytvářet nějaká platíčka do kterých je rovnám. Krabičky se často vejdou do spodní vrstvy přímo pod modely (aby se neztratily). TBA bohužel nedělá nižší přepravky než 7.5 cm, zejména na N je to zbytečně vysoké.
Stará sbírka je pečlivě uložena všelijak a jsou k ní papírové záznamy, k těm věcem je horší přístup a všechno na mne křičí, abych ji sjednotil s novou sbírkou.
Bordelná sbírka je ten zbytek, nikoliv nepodstatný. Probírám se tím, postupuji velmi zvolna, dohledávám historické souvislosti, opravuji. Příspěvek sem do diskuze napíšu typicky tehdy, když se z nějakým kusem zvláště dlouho mrcasím. Když chci jezdit, použiju většinou tyto (abych si nedělal nepořádek v té hezky uspořádané sbírce. Vitrína je součástí bordelné sbírky, jsou v ní věci ve kterých se právě vrtám a věci, které jsem měl onehdá v ruce a pak honem nevěděl kam je strčit. K reprezentativnosti má daleko.
Přidávám jeden obrázek platíčka pro sbírku Majorette / Rail route, se kterým jsem si před pár lety obzvlášť vyhrál (jsou tam volné pozice pro chybějící položky) a také jsem včera konečně udělal ty průhledné kryty proti vysypání krabic Aurora. Mám to hezké, ale jiný by mezitím posatvil půl kolejiště:
P.L.#807@19.8.2024 11:14:02 >>Pro Barona a Martina Hejla: Prima, vypadá to jako vyřešená otázka, díky.
Měl jsem na začátku hypotézu, že jde o jakýsi starý pravopis a ten výsledek se tomu podobá a přitom je jiný, pro mne každopádně překvapivé rozuzlení.
777#1285@19.8.2024 11:29:46 >>
P.L.#808@19.8.2024 11:41:29 >>J_p, ale samozřejmě počítám Lone Star do N. A na mojí osobě nezáleží, počítají to tak mnozí jiní. Že to tak není u nás zvykem, je dáno jedinou věcí, a sice tím, že Lone Star nedělal německé modely, a tudíž se o něm v Německu moc nepíše a tedy ani u nás.
Vlaky Lone Star jsou s N zcela kompatibilní, na americký trh se dostaly současně s Arnoldem a tamní zákazníci to tudíž v rámci možností kombinovali. Takový časopis Model Rairoader se dnes starými modely moc nezabývá, ale když už na ty počátky dojde, je Lone Star samozřejmě vzpomenut, modeláři ho mají v paměti silněji, než třeba celou velikost TT.
Jediná věc proti je, že se Lone Star k velikosti N sám aktivně nehlásil (nemohl, protože ještě N nebylo vymyšleno). Třeba takový Rokal se k TT hlásil a dnes ho nikdo nemá problém k TT počítat, ačkoliv s tou velikostí kompatibilní tak docela není.
Pokud jde o tu švédskou výrobu, tak to je pochopitelně úžasná věc. Bohužel jsem to nikdy neměl v ruce (jednou byla na Ebaji hromádka dílů s originál krabičkou za tak strašnou cenu, že do toho bych vážně nešel). K velikosti N to nepočítám, protože se u toho udává rozchod 10 mm. K prehistorii velikosti N to ale každopádně patří významně, protože je to cesta, na kterou nakonec vznik velikosti N poměrně přímo navázal. (Viz též výroba H.B. Whalla atd.) Zavedl jsem si pro tyto výroby širší pojem "skupina N". Tam pak patří i Mignon Staiger a různé další slepé větve, jako třeba ty italské.
U nás se má za to, že velikost N vymyslel Arnold. A ona je to skoro pravda, ale přesnější je říct, že velikost N udělal Arnold. Arnold chtěl dělat malé roztomilé elektrické vláčky s napětím 4V, rozchodem 8 mm a měřítkem 1:200. Pod vlivem různých vnějších vlivů mu vyšly modelové vlaky na rozchod 9mm, napětí 12V a s měřítkem 1:160. Uměl ty vnější vlivy dobře přijímat, ale nikdy bych to nechápal jako cizopasení na nápadech druhých. Vytváření velikosti N bylo systematické a poměrně otevřené, což se projevilo například tehdy, když bylo spřáhlo NEM 356 uvolněno pro všechny. Vliv britských (a toho švédského) předchůdců u nás nebývá zmiňován, ale je podle mne zcela zjevný.
P.L.#809@19.8.2024 12:32:54 >>777, tak samozřejmě, upořádaná vitrína, to je moc krásná věc, ale snad nikomu se do ní nevejde všechno, takže nakonec nějaké bedny být musí a pokud schováváte krabičky, tak ty stěží budou ve vitríně.
Pokud jde o ty TBA přepravky, cením si, že nemají žádné otvory (na dně, ze stran, ani u rukojetí). Pokud něco upadne, vypadne, zatoulá se, tak se to na dně najde. Papírové krabice mívají (kromě jiných vad) chlopně a pokud něco zaleze pod chlopeň, tak se takové zmizení nesnadno odhaluje.
K TBA přepravkám se dají doplnit také víka (stačí dát jedno úplně nahoru) nebo kolečka (dolu). Pokud je těch přepravek 10 a víc, tak je trochu pakárna dostat se do spodních vrstev. Viděl jsem na to takový regál, kde se ty přepravky daly vysouvat jako šuplíky, takže pak můžou být od podlahy po strop přístupné. Zase to ale užere kus prostoru. Takovou vymoženost nemám, ale uvažuji, že bych možná jednou něco takového pořídil. Přepravky bych tam uvažoval k vysunutí ve skupinkách třeba po pěti, takže by to byl takový nějaký rozumný kompromis kapacity a přístupnosti.
P.L.#810@19.8.2024 13:11:11 >>J_p, toto se v roce 2022 nabízelo na Ebay, našel jsem obrázek na disku. Vyvolávací cena 495 dolarů (tj. prodejce asi z USA):
(Zkratka MTL se k tomu nehodí, to "Line" tam Švéd neměl.)
777#1287@19.8.2024 13:37:51 >>
Martin Hejl#0@19.8.2024 16:06:06 >>Podpis p. Wernera Zeuke v latince
https://aukro.cz/kuhlwagen-werner-zeuke-zlaty-sberatelsky-kus-lim itovana-serie-7000095799
J_p#1342@20.8.2024 12:26:23 >>P.L.: Jo, to bude ono. Ja jsem to videl sestavene a nabarvene ale jen na obrazku v casopise. Kolega, ktery ode me chtel, abych mu to sehnal, letos na jare zemrel. Mylne se domnival, ze v Evrope je to snazsi sehnat, nez v USA. Jinak bych se o velikosti HOO asi nedozvedel. Na svou dobu to byla spicka, vzdyt tehdy jeste plasty nikdo moc neumel (s vyjimkou bakelitu) a vstrikolis uz vubec ne.
Co se tyce toho rozchodu, tak to zalezi na vas. N tomu zacal rikat az Arnold. Treba v TT jsme tolerantni a vyrobky firmy Wesa povazujeme za TT, i kdyz mely zpocatku rozchod 13 mm.
P.L.#811@20.8.2024 22:41:03 >>My jsme v TT taky tolerantní a proto Wesu do TT nepočítáme. Wesa měla možnost se k TT přihlásit, vyráběla velkosériově v letech 1945-1966, ale nikdy o to nestála. Na internetu se občas dočteme, že se později vozidla dodávala i s rozchodem 12 mm, ale je to myslím nesmysl. Po ukončení výroby pokračuje spolek příznivců Wesy v udržování tradice. Drží nějaké nástroje a čas od času něco sběratelského vyrobí. Když čelný wesař zestárne, předá to dalšímu. S jedním takovým jsem osobně mluvil a TT je pro ně něco cizího, co je vůbec nezajímá. Jim je bližší H0, takže občas něco přeroubují z H0, takto udělali třeba krokodýla (nechci to dohledávat, myslím že použili díly Märklin). Taky na svůj rozchod občas upravují vozidla H0m.
Takže kromě toho, že čistě věcně, Wesa není s TT kompatibilní, což by mohlo stačit, tak při uvažování tolerance k jejich pohledu na svět, Wesu k velikosti TT už tuplem nepočítám. Zavedl jsem si pro tu věc širší pojem - hádejte jaký - správně, je to "skupina TT". Pojem zahrnuje TT, Rokal, Wesu a různé ty anglické finescaly.
Ale na druhou stranu mám chuť dodat k tomuto tvrzení také kontrbajšpíl. Jestli budu mít čas a náladu, udělám vám (jednou, časem, možná) video jak jezdí Wesa po TT.
P.L.#812@20.8.2024 23:22:31 >>Tak a teď k té dražbě.
Modrý diesel Triang se prodal za neuvěřitelných 1320 liber. Jeden dražitel šel do 900, další dva se spolu přetahovali až po 1260-1300, ale v posledních vteřinách do toho vlítl nový člověk a všechny je přeplatil (to je dost běžný postup, ale tady jsem to už nečekal).
Lokomotiva je modelem řady 31 BR. Lokomotivy byly původně vyrobeny s čísly D5500 a následujícími (celkem 263 ks), některé měly přechodně také řadu 30. Model Triang tedy zachycuje druhý vyrobený kus. Od druhé série měly lokomotivy na střeše kabiny ukazatel kódu vlaku (čouhá tam pak taková škatule), takže lokomotivy první série dostaly přezdívku "Skinheads". Skutečné lokomotivy mají pojezd (A1A)(A1A), což si u Triangů zjednodušili, prostřední běhouny jsou jen naznačené a jen jeden podvozek je hnací - model má tedy pojezd 2´B´. Ten samý podvozek (a pouze ten) také sbírá, takže se dá s vyvázaným podvozkem jezdit samostatně. Model se vyráběl v letech 1959-1967.
Pro mne to byla příležitost vytáhnout svůj zelený diesel, co jsem před několika roky koupil za liber 60 a protože tehdy ještě byla Británie v Evropě, tak jsem nemusel doplácet DPH a bylo to docela snesitelné. Strčil jsem ho tenkrát do vitríny a nikdy ani nezkusil, jestli jede. Až dnes. Nechtělo se mu, takže vyvstala příležitost podívat se dovnitř. Trocha čištění, trocha mazání a jedeme.
Lokomotivu jsem vážil a má 135 gramů. Na rovině má potíže se třemi rychlíkovými vozy (hnací podvozek dozadu nebo dopředu, zde v tom není moc rozdíl). Moje lokomotiva má hezky zachovalou skříň, ale hnací podvozek z jedné strany trochu zinkově kvete (jen kvete, nerozpadá se). Budu s tím muset něco udělat.
Starší výrobky měly madla u dveří z drátu, novější je mají jen naznačené v plastu, některé lokomotivy jsou bez proužků. A pak jsou tu ty vzácné modré. Ke všemu mají ty modré ještě tři varianty, lišící se proužky a emblémem BR.
J_p#1343@21.8.2024 16:25:14 >>P.L.: Hmm, tak az se dostanu domu na vikend, tak se podivam jake kastle jsou odlozeny v krabici. Puvodni majitel masiny predelal na neco tvariciho se jako severoamericke stroje jen s jednou kabinou, v nateru jeho vlastni zeleznicni spolecnosti. Ale puvodni kastle jsou zachovany, treba by se dalo nekterou masinu vratit do puvodniho stavu. 1320 liber, to uz by stalo za tu praci a ja 4 vymyslene (i kdyz pekne) modely nepotrebuji.
(Příspěvek byl editován uživatelem j p.)
EIO#765@25.8.2024 12:15:28 >>Pre zmenu trocha klasiky...
Konečne ju mám a vo veľmi slušnom stave.
P.L.#813@25.8.2024 19:12:17 >>Tohle je téma, na které mne vždycky utáhnete. A navíc, taky jsem si pořídil jednu novou:
Nemá motor, ale všechny nápravy se točí. Podvozky se nenatáčejí, plastové pantografy jsou pevné.
Mám k ní taky dva vagónky a celé to stálo 250 Kč (ale myslím, že to seženete i za dvě stovky). A zezadu je na tom napsáno de Agostini, jak jinak. Těch sad dělají v měřítku 1:220 více, ale z těch co jsem viděl už žádnou další nepotřebuji.
Závěrem se omlouvám, protože to vůbec není starý model.
Albert74#782@26.8.2024 9:58:50 >>EIO, P.L.: pánové gratuluji, nový (starý) model vždy potěší.
777#1292@26.8.2024 13:37:45 >>
777#1293@26.8.2024 13:39:44 >>
A kolik jich máš v neslušném stavu????EIO#766@26.8.2024 17:54:57 >>777
Ani jednu.
J_p#1344@31.8.2024 17:22:00 >>Panove, se mnou musite mit trochu trpelivosti
Kastle jsem nasel, dokonce je jedna z nich modra.
Jak uz jsem zminil, predchozi majitel masiny predelal, aby vypadaly trochu v severoamerickem stylu. Prvni ma jednu kabinu a druha nema kabinu zadnou. Zrejme nebyl prilis nadsen vlastnostmi pojezdu (coz se ani nedivim), ktery mel puvodne jen dve pohanene napravy, tak nakoupil dalsi masiny a ty sve upravene predelal na pohon obou podvozku. Takze mam krabici s kastlemi a nepohanenymi podvozky a dva pary unikatnich i kdyz smyslenych lokomotiv.
P.L.#822@11.9.2024 19:36:19 >>Trpělivost, trpělivost, to je jasná věc, se mnou jí je taky třeba dost.
Zpět k lokomotivě Brush (A1A)(A1A).
Jak už jsem psal, na podvozcích ta moje měla zinkový květ a jak jsem to umyl benzínem, tak se to ještě zvýraznilo, ty nejhorší obrázky jsem tady radši ani neukazoval:
Přistoupil jsem k tomu odborně a začal pátrat. Dost se mi zalíbil tento numismatický postup. I vydal jsem se ke zdejšímu drogistovi, který je ochotný a co nemá, objedná. Tušil jsem jisté potíže s tím dvojchromanem, ale počítal jsem, že předložení živnosťáku by to mohlo spravit. Nicméně se ukázalo, že ani kyselina fosforečná nebude, možná neměl na objednávání náladu. Vrátil jsem se k internetu a bádal dál. Dvojchroman se používá k nějaké banálně opakované laboratorní analýze, takže se ve speciálkách běžně prodává v několikakilových baleních, v laboratorní čistotě, tudíž za nesmyslné peníze. A v tu chvíli už jsem svou mysl překlápěl k metodě žavés. Sice jsem ještě našel prodej dvojchromanu v přiměřeném balení, ale už jsem mířil jinam. Dalším bodem byla ta kyselina, vydal jsem se na stránky bojovníků za zdravou výživu, abych zjistil, ve které kokole bude nejlepší koncentrace, ale oni to strašně málo řešili, pořádně jsem se to nedozvěděl, jen jsem vytušil, že to bývá kolem 0.6%. To je sice méně než 2%, ale známe ty obrázky z internetu o čištění mincí, záchodů atd. Asi by bylo přiměřené koupit nějakou bez cukru, ale protože jsem hodlal zbytek kyseliny vypít, tak jsem ty cukeríny zavrhl, ať to má podvozek trochu lepivé.
Další otázka byla, jestli podvozek rozeberu, nebo ho tam omočím nějak bokem (aby ten cukr nebyl v komutátoru a všude). To rozebrání nevypadalo snadně, ale nakonec jsem do toho šel. Trochu jsem nakoukl do tohoto videa:
https://www.youtube.com/watch?v=MckRiFeTxvQ
(Nemám sílu to sledovat celé a nechápu proč v dnešní době věc, kterou vysvětlí pár názorných obrázků s popiskami, lidi raději řeší půl hodinou videa.) Nicméně jsem pochopil, že tento "pavoučí podvozek" firma Triang používala na kdeco, nejen v TT, ale i v H0 (totiž v 00) a to i po zaříznutí TT a dokonce i poté, co pro styk s veřejností přešli od značky Triang ke značce Hornby. Tedy nápadně povedená a úspěšná konstrukce. Nyní vám ukážu podvozek a vymontovaný rám podvozku:
Místa je tam dost, situace je přehledná, člověk by čekal, že se ten pohon vyndá nějak snadno a vcelku. Chyba lávky, demontáž tohoto standardního podvozku je hrozná. Napřed se nahoře vyšroubuje šroub, tím se uvolní horní plastový kryt s kontakty, ale současně taky přestane držet pohromadě stator. Horní kryt se stáhne nahoru (to je ten "pavouk"), vše ostatní se nějak prostrká dolů. Hřídel motoru je prodloužená na jednom konci až za šnek a myslím, že jediný důvod tohoto převisu je, aby se to špatně rozebíralo. Vše se musí nakřivit do mezní polohy a pak to s odřenýma ušima proleze. Navíc jsem se bál degradace magnetického pole statoru, která u některých motorů při rozebírání hrozí. Myslím, že to není tento případ, ale pro jistotu jsem dbal, aby od sebe jednotlivé části neodlehly. (Prohlédněte si taky, jak strašně je řešené hnací dvojkolí.)
Už asi po půl hodině plaval na hladině takový drobný šlem, něco to dělalo. Nechal jsem to v té kokole asi tři hodiny, nechtěl jsem to mít nablýskané jako ty mince a záchody z internetu. Výsledek je skvělý, ale dost možná ho bylo možné dosáhnout nějakou o dost jednodušší cestou. Nemaje dvojchroman, stabilizoval jsem to první věcí, co jsem měl po ruce, odrezovacím sprejem. Každý neželezný díl totiž ocení, když ho ochráníte proti rzi (ne, vážně, ono to má nějaké konzervační účinky, které věřím, že se dlouhodobě projeví příznivě).
Protože jsem se při rozebírání dostal lépe k ložiskům motoru, mohl jsem to lépe namazat a lokomotiva po smontování jezdí o stupeň klidněji a lépe. Trakční vlastnosti ale zůstaly, ty tři vozy jsou moc. Bylo by jistě možné mazat i ložiska vozů, ale zas tak moc často s tím nejezdím a nechci mít všechno zamaštěné. Ještě jsem uvažoval, že připojím moderní vozy, ty budou mít menší odpory, kolik jich to asi tak zvládne. Možná někdy příště.
Pokud je vám divné, že podvozek, který prošel koupelí v kokole je tmavší, tak je to tím, že byl tmavší i předtím.
Celá akce mne nasměrovala k Triangům, už jsou v revizi i další kousky, třeba ještě dám něco k lepšímu.
P.L.#823@11.9.2024 20:29:22 >>Ještě k lokomotivám J_p.
Modrá je dobrá, někdo si ji hezky přestříkal, ale tisíce za ní nebudou, to je nám myslím oběma jasné. Tady to někdo zkouší prodat, včetně jedné přestříkané, sice tedy nemá modrou, ale lidi se mu prostě nehrnou:
https://www.ebay.com/itm/375635926296?
A ta "Amerika", Haphazard, úžasné.
A ty "trakční vlastnosti", hazard-nehazard, strašné.
(Mašina by šla dobalastovat, místa jsou tam mraky, ale jednou je to historický exponát, tak se nebudu exponovat. Navíc, kdybych tam toho závaží naskládal plnou dávku, ten motoreček by to nemusel vydržet.)