K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Informační systémy, rozhlas, znělky a gongy

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Smasska#769@06.6.2021 22:24:09 >>Ziki: Nečíslují se nástupiště, ale koleje. Vršovice jsou neskutečný bordel a ten, kdo tam přilepil papíry s chybným starým systémem, by měl být také někam vyvěšen, a to za koule do průvanu...


vlasak#1612@28.6.2021 14:31:48 >>Nová mapa SŽ ::happy::


honzaklonfar#5255@06.7.2021 16:25:04 >>https://zdopravy.cz/jeden-hlas-na-vsech-nadrazich-sprava-zeleznic -resi-sjednoceni-stanicniho-rozhlasu-85971

Možná by šlo ty prachy, které to bude stát, vrazit do něčeho důležitějšího... Podle mě by stačilo přinutit dodavatele, aby sjednotili ovládání tak, aby to dispečerům vyhovovalo. Klidně tak, že by ani jeden z majoritních dodavatelů nebyl preferován = zadání by museli řešit všichni::biggrin::

V rámci zadání změny preferovat ZEJMÉNA selský rozum, a tedy minimalizovat zdeúřední hovadiny, které jsou cestujícím (pro které je hlášení primárně určeno) zcela u::zadnice::


Asdf#10122@06.7.2021 22:16:22 >>aby sjednotili ovládání tak, aby to dispečerům vyhovovalo
Nič v zlom, ale to znamená mať minimálne asi 6 rôznych spôsobov ovládania pre rôzne osobnostné typy dispečerov. ::proud::

zadání by museli řešit všichni
Konkurencia je dobrá vec, ale aj selskému rozumu by mohlo dôjsť, že keď sa to bude zadávať a vyvíjať 3x, tak to asi nebude lacnejšie, ako keby sa to malo robiť raz.

V rámci zadání změny preferovat ZEJMÉNA selský rozum
A teraz ale koho selský rozum? Pravidelného cestujúceho, jednorazového cestujúceho, čo výluku vidí prvýkrát v živote, alebo nevidomého, ktorý je z toho z objektívnych dôvodov chudák v ::zadnice:: úplne? Aby sme zrazu nezistili, že "zdeúřední hovadina" nie je ani "zdeúřední" ani "hovadina"...


honzaklonfar#5256@06.7.2021 22:52:33 >>Asdf: Jde mi o to, aby na monitoru (dříve to měla operátorka) byly stejné "obrázky", na které by se "stejně" klikalo. Zbytek IS ("vnitřek") by zůstal jednotlivým firmám stejný. I s různými hlasy, aby se to nemuselo celé zbytečně předělávat na "jednotného hlasatele".

Osobnostní typy dispečerů bych do toho netahal, jistě mají předpisy, které MUSÍ dodržovat při obsluze staničních i traťových zařízení, a to zcela bez ohledu na osobnostní typ::lol:: Takže u IS by to bylo stejné.

Selský rozum říká, že pravidelná hlášení/tabule mají být jasná, stručná a srozumitelná. V případě výluk, nehod a zásahů vyšší moci je dobré, když hlášení/tabule vydají svoje informace včas a tak srozumitelně, aby se kaštani nerozběhli na různá nástupiště, i když chtějí jet stejným směrem a stejným typem vlaku...

Rozhodně by se systém neměl vracet ke zdeúřední dokonalosti, dané např. vyjmenováním všech zastávek ešusu z Českého Brodu do Řevnic v nepřetržitém hlášení na hlaváku (jak to kdysi bývalo). I když jeden starej blbec (já) už tenkrát marně přesvědčoval specialisty na nábřeží, že to je pro cestující naprostá pitomost. Trvalo to jen cca 15 let, než to pochopili::biggrin::


Šmajchl#897@06.7.2021 23:24:19 >>Ona by v případě výluk/mimořádností pro běžného cestujícího leckdy pomohla informace ve smyslu "Souprava od vlaku z A se ihned vrací do A. Nastupujte..."
Leckdy čekají na vlak z druhého směru (obzvláště tam, kde se pravidelně křižuje) a diví se, když se vlak rozjíždí jejich směrem.
Zjevně to zatím plechová huba neumí...


Asdf#10124@06.7.2021 23:42:21 >>Jde mi o to, aby na monitoru (dříve to měla operátorka) byly stejné "obrázky", na které by se "stejně" klikalo
To ja naprosto chápem, akurát si neuvedomujete, že v prípade ISC to je z pohľadu SW z tých rozsiahlejších a zložitejších častí toho zariadenia.

a to zcela bez ohledu na osobnostní typ
V tom prípade si ale rozmyslite použitie slova "vyhovovat". ::proud::

Selský rozum říká, že pravidelná hlášení/tabule mají být jasná, stručná a srozumitelná.
To bezpochyby, ale až sa začne definovať, čo to vlastne je, tak spravidla nastáva divenie. A kór ešte po tom, čo sa začne riešiť koľko to vlastne stojí.

Rozhodně by se systém neměl vracet ke zdeúřední dokonalosti
S tým úplne súhlasím, akurát potom nastávajú stavy, že príde ten jednorazový cestujúci a pýta sa, či to fakt zastavuje vo Všenorech, alebo ten chudák nevidomý, ktorý potrebuje do Radotína. Alebo ešte lepšie, chudák nevidomý, ktorý bezradne stojí na nástupišti, pretože doprovod, ktorý ho tam mal vyzdvihnúť, prezmenu bezradne pobieha v podchode a hľadá, kde stojí vlak z Rostoklat. A záleží na tom, či si viac sťažujú tí "normálni" cestujúci na akustický smog, alebo ľudia, ktorí zažili HLP vďaka jeho absencii.

Šmajchl: Časom sa toho možno dočkáme, zatiaľ by sa to muselo plniť 100% ručne a to nie je bohvie čo.


honzaklonfar#5257@07.7.2021 14:42:11 >>Asdf: Nejsem programátor, ale nějaké informace přece jen mám. Takže se důvodně domnívám, že ten "SW interfejs" bude lacinější, než vývoj zcela nového systému a jeho nasazení (ověřovací, zkušební provoz + tuna "potřebných" papírů) na všech dosavadních místech.

Uvidíme jak to dopadne. Jestli se dožiju nasazení na trati 171, tak si zjistím podrobnosti.


Mouka#8307@08.7.2021 13:15:37 >>"Souprava od vlaku z A se ihned vrací do A. Nastupujte..."

Třeba v metru na Skalce (nebo i jinde při výluce) to umí. Možná by to byl DPP ochoten i SŽ naučit. ::biggrin::


Asdf#10125@08.7.2021 14:40:05 >>Honzaklonfar:
"SW interfejs" bude lacinější
No to bude, ale bude 3x lacinější?

než vývoj zcela nového systému
Ktorý takmer určite neprebehne, pretože by takýto dodávateľ v súťaže zrejme nebol cenovo konkurencieschopný voči tým, ktorí už ho vyvinutý majú.

ověřovací, zkušební provoz + tuna "potřebných" papírů
To by pri preoraní užívateľského rozhrania bolo treba tak či tak.


honzaklonfar#5259@08.7.2021 15:15:28 >>Asdf: "To by pri preoraní užívateľského rozhrania bolo treba tak či tak"

To si úplně nemyslím. Nové uživatelské rozhraní je podle mě změna stávajícího systému (něco jako "varianta B, jiný zdvih" u přestavníku). Nějaká zkouška + papíry pro upravené stávající systémy být musí, ale nezavádělo by se nic nového.


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod