K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: GVD platný a připravovaný

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Tomáš_záruba#3963@23.10.2020 11:05:39 >>Mladějov, RadekŠ: Jo bylo by to hezký, kdyby si to každý mohl dohodnout. S heslem nesrat se lidem zbytečně do života bych vřele souhlasil, kdyby ovšem platilo. Protože jaká je teď realita? Diktatura nedospavých (jen s mírnou nadsázkou). Brzký start je "implicitní nastavení", a vždy mě stálo neskutečných sil "si to prostě dohodnout" jinak. Běda, když se má něco pracovního řešit odpoledne...
A mnohdy je to úplně nemožné (prakticky jakékoliv kolektivní aktivity, takže to holt nejvíc odnáší děti). Třeba v MŠ "otevřeno musí být od 6:30, lidi přece chodí do práce - tak holt konečná v 5, protože aby učitelky taky někdy odešly". Neboli ranní vstávači mají přednost, "protože tak je to správne, tak to ma byt", že se "musí včas do práce" je jakoby jasný, ale že se dost často "nemůže předčasně z práce" už je váš problém. Proč ne naopak? Protože proto. A takových příkladů by se našlo, třeba skoro komplet zdravotnictví.

Takže to s těmi dohodami a vzájemným (?) necháváním žít je moc hezká teorie. A ten "celospolečenský posun" (jakkoli beru, že skutečně nastal) je houby platný, dokud těch brzy ranních začátků nebude opravdu úplné minimum, aby šlo říct "exotické požadavky neřešíme". A to, nezlobte se na mě, nějakou cestou individuálních dohod zařídit nelze, už proto, že jsou uzavírány v 99,999% mezi tzv. "třetími subjekty" a dopady na ostatní se v nich neřeší.
Ale to je asi moc složitá myšlenka, že, to budeme raději primitivně vyřvávat jak protržení něco o dobroserech a tak, protože si kdosi dovolil napsat něco, co by možná zavánělo jakousi regulací. Zřejmě budete i proti hygienickým předpisům, vždyť lehce zkažený jídlo přece může být pro někoho stravitelné a je levnější, tak je věcí individuální dohody s hospodským a co se jim do toho všichni (prostřednictvím státu) sereme, ono jim to tak ("nepochybně") vyhovuje, a tak dále.


T_._H_.#12998@23.10.2020 11:12:29 >>Až vylezete z té vaší zlaté klece/sociální bubliny, tak možná, někdy, snad pochopíte, že neexistuje jenom Praha a homeoffice/kanceláře
PLUS
Ale to je asi moc složitá myšlenka, že, to budeme raději primitivně vyřvávat jak protržení něco o dobroserech a tak
OK, tady už je očividně po diskuzi. Jen ještě nějaký ten argument ad absurdum typu "Zřejmě budete i proti hygienickým předpisům, vždyť lehce zkažený jídlo přece může být pro někoho stravitelné a je levnější, tak je věcí individuální dohody s hospodským" a tak dále...


Priapos#1859@23.10.2020 11:32:38 >>

Mirek_Zv.:
">> Priapos: Je úplně jedno, jestli budeme mít stejný čas jako Rakousko.
No úplně jedno to není, časový posun je každopádně pruda. A jestli si Slovensko vybere stejný čas jako Německo a nacionalističtí Češi zase něco extra (jako kdysi měnu - doufám, že jste v obraze a sledujete kurz, jak vám vaše úspory mizí pred očima), tak to bude dost blbé.
"


Žádná „pruda", jak to nazýváte, přece nebude. Každý stát si zvolí svůj čas, provede se poslední změna v celé EU a tím je hotovo. A proč by se měl měnit kurz koruny kvůli tomu, jaký čas bude v Rakousku a Slovensku, to tedy opravdu nechápu.


RadekŠ#10710@23.10.2020 12:55:43 >>Třeba v MŠ "otevřeno musí být od 6:30,

Nemusí, ale lidi to tak v daným místě chtí a proto zřizovatel školky zvolil tenhle čas.To není nijak centrálně nařízeno.

Ale to je asi moc složitá myšlenka, že, to budeme raději primitivně vyřvávat

Složitý je tak maximálně pro Tebe pochopit, jak funguje nemalá část populace a jak fungují určité procesy. Tahle to mají autisti.

Nebo třeba lidi, který neprošli vojnou (například, viz Mladějov) a s jsou někdy od gymnázia zamčený ve svý sociální bublině. A nemuseli na tý vojně i jinde bejt pohromadě i s jinejma lidma.

Ale na to nemusíš na vojnu, stačí nějaký ten florbálek, kola, atd. a nebejt úplnej ignorant.


David#15218@23.10.2020 13:00:50 >>Tak, v rámci flexibilní práce mám pauzu na (zaměstnavatelem plně placený, mmch. velmi příjemný benefit) oběd, takže pár chvil pro napsání pár řádků se najde:

OK, tady už je očividně po diskuzi. Jen ještě nějaký ten argument ad absurdum typu "Zřejmě budete i proti hygienickým předpisům, vždyť lehce zkažený jídlo přece může být pro někoho stravitelné
Kromě naprosté mimoběžnosti (zdravotní škodlivost zkaženého jídla vs. žádná zjevná škodlivost typu "vstávání na 6. h namísto na 7. h") mimochodem Záruba ani nemá docela tak pravdu, protože je povoleno prodávat jídlo s překročenou dobou minimální trvanlivosti (pozor, netýká se jídla s údajem "spotřebujte do"), pokud je toto jídlo umístěné v samostatném regálu, viditelně označeném údajem o tom, že jde o jídlo s prošlou minimální trvanlivostí.

Plus takové zboží pochopitelně bývá prodáváno za nižší cenu.

Třeba v MŠ "otevřeno musí být od 6:30, lidi přece chodí do práce - tak holt konečná v 5,
Čili školka přesně odpovídající (Zárubou podporovanému) trendu, kdy ti, kdo chodí do práce na šestou, své dítě předtím do takové školky nedovedou, tzn. tato školka je právě určená pro (Zárubou podporované) lidi chodící na sedmou (i když - i to může být jen tak tak, co se otevření školky v 6:30 h týče) + krom toho i lidí chodících na osmou.

Každý stát si zvolí svůj čas, provede se poslední změna v celé EU a tím je hotovo.
Omyl.

EU pouze dala ruce pryč od centrálního stanovování toho, jak to má být (tzn. centrálního stanovování, že čas se jednak přetáčí a jednak kdy se přetáčí).
Nyní si každý stát může stanovit, jak to bude mít, tzn. zda trvale letní, zda trvale "zimní" či ZDA NADÁLE S PŘETÁČENÍM ČASU.

A ještě k Mladějovic Přece velmi dobře víte, že ať odpovím cokoli, tak to rozcupujete.
Stejně tak si dovolím zaspekulovat o opaku, tzn. i pokud by zde onen jiný z diskutujících uvedl, že v tom prvním ranním rychlíku z HK přijíždívá do Poděbrad ne 20, ale např. 40 nebo 50 lidí, tak by Mladějov psal něco ve smyslu "to by se vešlo do autobusu" (srov. s jeho obdobnou argumentací u vlaků přes Horní Dvořiště bez pochopení dalších souvislostí).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)


Tomáš_záruba#3968@23.10.2020 13:23:43 >> lidi to tak v daným místě chtí
Tak určitě, akorát bych nesměl vědět, jak zhruba tam ty děti během rána postupně dochází. A že naopak během krátký doby před zavíračkou jich nemálo odchází "s jazykem na vestě včas". Ale klidně dál fabuluj o sociálních bublinách.
No nic nechme toho, stejně to celý byla spíš tak napůl vážně míněná odlehčovačka tématu (ne)efektivity ranních rychlíků, tak se k nim snad radši vraťme.::wink::


RadekŠ#10711@23.10.2020 14:05:27 >>.bych nesměl vědět, jak zhruba tam ty děti během rána postupně dochází. A že naopak během krátký doby před zavíračkou jich nemálo odchází "s jazykem na vestě včas". Ale klidně dál fabuluj o sociálních bublinách.

Tak přesvědči své spoluvovčany v lokalitě kde bydlíš, zastupitele a ať to obec/město jako zřizovatel školky upraví. Já jsem taky vodil děti do školky, tak jsem tyhle debaty zažil, vč. ředitelů a zastupitelů. Ve svý podstatě to nemá žádný jednoznačný řešení.

Vono můžeš něco posouvat, ale pak zjistíš, že to v tom případě dají dvě učitelky výpověď a k tomu třeba ještě kuchařka. Protože za ty prachy a s tou odpovědností tam do šesti nebudou. A můžeš tu školku rovnou zavřít.

Nebo si dej děti do soukromý školky. Ty na to aspoň máš peníze, na rozdíl od někoho, kdo dělá od šesti u pásu a nemá ani jak ty děcka to tý školky dát.


Mladějov#15253@23.10.2020 14:10:34 >>RŠ: Nojo, ale to by bylo individuální řešení ::wink::


Pajzák#4392@23.10.2020 14:11:02 >>Loni u nás na dědině proběhla ve školce schůzka před zahájením školního roku. Z úst ředitelky zazněla výzva, jestli někdo má návrh, jak změnit provozní dobu, tak ať jej přednese. Návrh, aby se začínalo dřív jak v 6:30, byl obratem smeten, že tak brzo do školky žádná zaměstnankyně nechodí. Druhý návrh, jestli by nemohla být otevřená aspoň do 16:30 (místo do 16:00), byl rovněž odmítnut, že tak dlouho tam nikdo čumákovat nebude. Jestli tedy čekala, že zazní návrh, aby školka jela od osmi do dvou, tak se holt nedočkala.


S4991023#4182@23.10.2020 15:08:08 >>David 15212: A jak vám do toho vašeho sociálního inženýrství pasuje, že v reálu je to přesně naopak, než vy teoretizujete - totižto zeměn a západě Evropy volí letní čas, na východě zimní. O tom, že my nejsme na východě časového pásma ale přesně uprostřed, vám už někdo napsal. To, že se to nekryje se skutečným používáním časových pásem, je úplně jedno - my jsme v ideálním prostředku. Ale vypovídá to o něčme jiném - že všechny země mají tendenci volit si časové pásmo, ve kterém je později, než je ve skutečnosti.
TH 12996: Já myslím, že Fany to myslel právě opačně - že prostě souvislost mezi dobou vstávání a začátkem pracovního dobu je volná a individuální. Já taky vstávám v půl šesté, abych zpravidla s odřenýma ušima v osm vypadl z domu. Akorát ten jeho závěr je zcela nesmyslnej.
Záhuba 3961: A proč furt kalkuluješ těch osm hodin spánku? Já chodím spát kolem půlnoci, když není lockdown, tak i později a vstávám v půl šesté. A hlavně - už Ti to řekli všichni - proč máš kurwa tu potřebu neustále se všem do všeho srát, se vším kvedlat, všem vnucovat své domnělé dobro?


M_g#1281@23.10.2020 15:37:15 >>Pajzák: nevím, na schůzce jsem nebyl, ale nedošlo náhodou ke smetení, protože ty okrajové potřeby vyslovil nevýznamný počet dětí (ústy jejich zástupců)?


Pajzák#4393@23.10.2020 16:04:47 >>Vyslovil to jeden člověk. Ale bez jakéhokoli pokusu o zjištění, kolik lidí by to uvítalo, byl návrh smeten. Zájem mělo cca 10 lidí (ve školce je cca 50 dětí).


M_g#1282@23.10.2020 16:36:10 >>V takovém případě je asi škoda, že se "neozvali" i ostatní.
Ještě je druhá "kontraindikace", že někteří z těch deseti chtěli protáhnout ráno a někteří odpoledne.

No a natáhnout směnu pro zaměstnance školky dál než 6:30 až 16:00 taky není úplně jednoduché.
Potřebujete buď dalšího člověka na částečný úvazek nebo se se stávajícími domluvit, ale jste přes 48 hodin týdně a to může být problém i "úřední". Trvalé přesčasy nelze nařídit.

Nevím, třeba naopak všichni pracují na částečný úvazek, ale nemusejí chtít jeho rozšíření i za cenu výpovědi (ukončení prac. poměru).

Třeba s ohledem na zamce očekávala ředitelka návrh na mírné zkrácení. Ale o tom už psal RadekŠ


Petr_vlček#13501@23.10.2020 17:10:49 >>Vím o dost lidech co chodí do práce na 6-7 aniž by museli neb v klidu vyřídí záležitosti než je začnou otravovat oběžníkama kolem 8-9 ouřadové a je po práci.


David#15219@23.10.2020 17:58:05 >>Tak... a po pracovním obědě nastal čas sníst si i večeři při mé flexibilní pracovní době (kterou by snad někdo chtěl "shora" upravovat např. tím, že by začínal denní provoz veřejné dopravy až někdy v 5:30 h, aby se na 6. h ani nedalo veřejnou dopravou dostat, zato by tu veřejnou dopravu ponechával v provozu - i v oblastech mimo velkoměsta - až do popůlnočního času tak, aby se vůbec dalo dostat z odpoledních směn, tímto končících až ve 23 h), přičemž např. moje kolegyně, která má dítě ve školce (+ vychovává je sama), pracuje dle dohody flexibilně 7 hodin denně, tzn. 8 - 15 h, aby dítě pohodlně stihla ráno do školky (umístěné 20 km od pracoviště, v blízkosti jejího bydliště) dát a odpoledne je vyzvednout:

O tom, že my nejsme na východě časového pásma ale přesně uprostřed
O. K., nemám problém nerozporovat zjevnou skutečnost, že Českem prochází právě i 15. poledník coby "středobod" Středoevropského času.
Vlastně, už z toho názvu "Středoevropský" vyplývá, že Francie, Španělsko (!) či Benelux tento čas užívají vlastně "neoprávněně" (záměrně píši uvozovky jen coby popis odchylky názvu od vymezení platnosti tohoto času, nikoliv pro zpochybnění toho, že ta která země je v takovém časovém pásmu, v jakém sama uvážila být).

zeměn a západě Evropy volí letní čas, na východě zimní.
Ne že bych nevěřil, ale poprosím o zdroj; z česky psaných článků si vzpomínám + nyní jsem dohledal jen např. "sever Evropy chce trvale tzv. zimní čas, jih Evropy letní čas".

Důvody u jiných zemí netuším, mj. bych se zaměřil i na to, zda volba toho kterého času je jejich "první volbou" z nabízených tří možností (tzn. čas trvale "zimní", trvale letní, nebo zachování střídání času) namísto falešného dilematu dvou možností (tzn. trvale "zimní" vs. trvale letní).

Zlí jazykové tvrdí, že Babiš je pro trvale "zimní" čas proto, aby v o to větší části roku chodili za světla do práce pracovníci jeho fabrik, kterým směna začínává, předpokládám, právě v 6 h.

Myslím, že něco jiného je usínání a něco jiného neprobuzení.
O. K., ale tím pádem tím méně dává logiku, jestliže např. (viz tvrzení S499) Francie nebo Benelux nechtějí zrušit letní čas (resp. pokud by se zrušilo střídání, tak jej chtějí mít celoročně), když tam je v létě světlo ještě déle, tzn. "dětem se usíná ještě hůře".

Mmch. koukám, že ubohá "argumentace" s grilovačkou (vs. vstáváním do tmy; jako by dnes v zimě převážná část lidí do tmy nevstávala) byla použita coby falešné dilema i v nadpisu tohoto článku.

P. S. co se týče té definice NOCI (tzn. to jediné, co může státní moc upravit, na rozdíl od začátku a kone pracovní doby kohokoliv), napadá mě otázka - pokud by tato definice byla - dle Zárubovic myšlenky - posunuta z 22 - 06 h na 23 h - 07 h (mj. pro vymezení příplatků za práci v noci), předpokládám správně, že automaticky by se takto posunula i platnost přísnějších, "nočních" hlukových limitů pro hluk např. z restauračních zahrádek v zástavbě či z dopravních komunikací?

Nebo by mohlo souběžně platit "pracovní noc = 23 - 07 h", "hluková noc = 22 - 06 h"?

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)


S4991023#4185@23.10.2020 18:11:34 >>David; Zdroj Vám neřeknu, protože si z takových článků pamatuji jen obsah beze zdroje.


Pezos#1821@23.10.2020 18:31:30 >>

David:
"Nebo by mohlo souběžně platit "pracovní noc = 23 - 07 h", "hluková noc = 22 - 06 h"? "
Klidně, "pracovní" noc dokonce ani nemusí trvat nutně 8 hodin. Třeba v Německu mají noční klid 22:00 - 06:00 a noční práci 23:00 - 06:00. Vymezení noční práce má totiž jiný důvod (ochrana zdraví zaměstnance) než u nočního klidu (ochrana před hlukem)

(Příspěvek byl editován uživatelem pezos.)


Pajzák#4394@23.10.2020 19:12:43 >>M_g: Ozvali se. Zbytečně. Prostě to nejde a hotovo. Do práce chodí na směny, brzy ráno tam děti přebírá školnice, ráno a odpoledne tam je asistentka že ZŠ, dopoledne i vychovatelka ze ZŠ. Na 3 třídy tam jsou 4 učitelky a ředitelka na plný úvazek, k tomu vychovatelka a asistentka na částečné úvazky. Fakt by se pak nedalo tu dobu natáhnout, zvláště když ráno do 8 a dopoledne od 15 jsou děti v jedné třídě? Nedalo, nechce se.


3xPražan#69@23.10.2020 22:22:39 >>Proboha užíváme jen SEČ a SELČ. SEZČ se dnes vůbec nepoužívá. Takže buď normální čas a nebo letní čas. O žádném zavedení zimního času se nejedná. Pro slabomyslné: rozdíl mezi letním a zimním časem jsou 2, slovy dvě hodiny. Pravé poledne v letním čase je ve 13h a v zimním čase v 11h. No a teď přijde po letním čase skutečný a pravý čas, nikoliv zimní. Pokud líné kancelářské krysy chtějí po práci delší světlo, tak ať si laskavě domluví se zaměstnavatelem posunutí pracovní doby o hodinu dříve a nenutí urvané dělníky dávat si celoročně budík na 3h ranní.


T_._H_.#13011@23.10.2020 22:40:48 >>líné kancelářské krysy ... urvané dělníky
Ciwe, on je čas na hodinkách v podstatě třídním bojem jak z nejlepších dob marxleninismu.


Babilon#4372@23.10.2020 22:52:13 >>No a teď přijde po letním čase skutečný a pravý čas, ...
... kterému se mezi lidmi naprosto běžně říká zimní.


Mirek_Zv.#693@24.10.2020 0:24:54 >>>> 3xPražan
Tak nejsem si jistý, jestli je vhodné z dobového označení z šestačtyřicátého roku, pravděpodobně lokálně československého, dělat děsně vědecký terminus technicus.


Asdf#9700@24.10.2020 1:42:33 >>Mirek_Zv.: Tak on hlavne stále platí. Keby teraz vláda s tým, že bude zimný čas, tak má plné právo ho vyhlásiť.


Portáš#848@24.10.2020 11:38:33 >>Ono je uplne jedno jaky bude vyhlasen cas, hlavne, ze se to uz nebude menit.
V kazdem pripade by se to melo v ramci EU sjednotit.

I pokud by se vyhlasil ten zimni, tak si jednotlive staty, regiony ci firmy muzou dle potreb nastavit individualne zacatek pracovni doby ci nastup do skoly a to se deje uz i ted.
Osobne mi nejvic vadi brzka tma v zime, to je uplny nesmysl, takova nahla zmena, ze dne na den, kdyz to umi priroda udelat hezky pozvolnu.

Asi nejmarkanteji to pak vychazi kvuli malym detem, pokud navstevuji ruzne krouzky ci Zus, takze pak rodice nechteji pochopitelne deti za tmy poustet ven pozdeji a vsichni by chteli kouzek na 15. h coz nelze.

Ohledne dopravy ani nemluve, tam je zmena casu dibilni zcela.


Fany#10996@24.10.2020 12:29:33 >>
A i kde dělají na nějakých pevných pracovištích vámi ideálních 7-19 (třeba i jen vrátnice), tak mají zaměstnanci snahu to dělat úplně jinak - ten noční přijde na 17h a odslouží to až do rána, protože stejně nemá z toho večera nic,a ten denní je do půl 17:30 - 18h doma a ještě se doma s rodinou navečeří a prožije večer.


to snad ne?? My se střídáme také 7 - 19 a 19 - 7 a nikdy by mne nenapadlo jít na noční už na 17. hodinu ::ko::

Určitě ale lepší, než pracovní doba dennodenně 9 -17 nebo hrůzy typu 8- 16:30, následně uštvaný denně v šest večer doma a ráno "poďme" znova... Z tohoto pohledu je mnohem lepší dělat 6-14:30


T_._H_.:
jinak ten spolužák jezdí na šest nula nula do Přerova... Nic o Praze tady nepíši... Ráno ale potřebuje dvě hodiny na "postupné zprovoznění" své osoby... proto vstává kolem třetí (což je de facto kolem druhé!! ranní)
Kdysi (v jednom klášteře) nějaký průvodce uváděl, že tamní mniši začínali s modlitbami o půl třetí ráno.. A ještě i dodal, že dle různých lékařských názorů je stejně nejkvalitnější spánek mezi 20:00 - 02:00 ::wink::


David#15220@24.10.2020 12:41:55 >>Tak, i včera jsem opustil pracoviště hezky flexibilně až skoro ve 22:30 h, takže 24 h odpracovaných za 3 dny (ovšem ve flexibilním rozdělení "0 + 12 + 12" s velmi příjemným benefitem úplného středečního volna, přesto s počtem hodin odpovídajícím plnému úvazku "3 x 8", na rozdíl od zjevně neflexbilních úvazků z okolí Zárubic, ehm, tedy vlastně z Prahy, kde i ten z rodičů, kterému končí pracovní doba toho dne dříve, sotva stihne své dítě vyzvednout ze školky do 17. h.

V kazdem pripade by se to melo v ramci EU sjednotit.
A pokud si X zemí přeje zachovat přetáčení času, Y zemí si přeje mít trvale letní čas a Z zemí si přeje trvale "zimní" čas, tak - ?

Sjednocené to v rámci EU bylo (bráno de iure; sjednocení stylem "de facto" dosud pokračuje) do loňského roku (s tím, že tedy sjednocený stav v podobě přetáčení času + stanovení termínů toho přetáčení).

Osobne mi nejvic vadi brzka tma v zime, to je uplny nesmysl, takova nahla zmena, ze dne na den, kdyz to umi priroda udelat hezky pozvolnu.
Čímž pádem ta brzká tma sice nepřijde ze dne na den, ale o to dříve (stejný čas západu slunce jako v poslední den SELČ na sklonku října přijde ve stejný odpolední čas trvalého SEČ již koncem září).

Asi nejmarkanteji to pak vychazi kvuli malym detem, pokud navstevuji ruzne krouzky ci Zus, takze pak rodice nechteji pochopitelne deti za tmy poustet ven pozdeji a vsichni by chteli kouzek na 15. h coz nelze.
Což mimochodem je zrovna argumentem pro trvale "letní" čas (tak, aby i v prosinci slunce u nás zapadlo až cca v 17 h).


Fany#10998@24.10.2020 12:45:55 >>s velmi příjemným benefitem úplného středečního volna

přesně tak, lidi nechápou, že nejlepší je pracovat v takovém režimu, aby člověk měl x (všedních) dnů vždy nějak volno...

Třeba jako závorářky v Zv Plchůvky, o nichž jsem si právě četl v 5+2 velmi zajímavý článek ::wink::

(Příspěvek byl editován uživatelem Fany.)


Paul2no#2196@24.10.2020 12:50:24 >>V Česku je přirozený čas GTM+1, tj. standartní čas. Naopak nechápu bazírování na tom, že celá EU musí mít jednotný čas (existence Rumunska, Bulharska a Řecka je při tom zanedbávána). Francie nebo dokonce Španělsko nemají v našem pásmu co pohledávat, tam má být čas GTM+0 stejně jakk v Anglii.


tomariero#87@24.10.2020 14:34:47 >>K těm smenam, celkem dost často jsou i směny 9-21 (převážně obchody v obchodních centrech).

U Francie je to časově pásmo jiné díky rivalite s Anglii a také díky ekonomické provázanost s Německem. U Španělska to bylo zavedeno Francem v roce 40 a stále to platí, byť se tam v poslední době uvažuje o přechodu na UTCl


S4991023#4195@24.10.2020 15:20:50 >>Paul2no: Já bych řekl, že jste nic nepochopil.


S4991023#4196@24.10.2020 15:24:54 >>Fany 10996: Ani výměnou za to, že by vám o to dříve končila denní? Když jdem dělal výpravčího (nikoli železničního), tak jsme to dělali taky přesně tak. A když jsem dělal tramvajáka, tak jsme se běžně s parťákem střídali o kolo dříve - tomu rannímu dobře padlo ještě něco stihnout a tomu odpolednímu to už mohlo bejt jedno.


Mladějov#15260@24.10.2020 16:32:44 >>

Fany:
"s velmi příjemným benefitem úplného středečního volna

přesně tak, lidi nechápou, že nejlepší je pracovat v takovém režimu, aby člověk měl x (všedních) dnů vždy nějak volno... "

Ne.

Lidi nechápou (včetně vás), že to je individuální záležitost "každý to má jinak" plus v různých údobích života klidně dává přednost jiným dobám (rodina, děti, barák, zahrada, sport, náročnost zaměstnání, únava z práce, věk.. V pětadvaceti klidně půjdete po noční s přítelkyní na výlet, protože je sobota, v pětapadesáti budete rád, že padnete do postele atd.).

Takže si většina lidí najde nějaký režim, který mu relativně vyhovuje vzhledem k jeho stylu života a funguje tak.
Část z různých důvodu nikoli a buď později mění zaměstnání, jde na volnou nohu (což je také pro některé obory dobré řešení, jste svým pánem),nebo to holt vydrží až do důchodu.

A upřímně - pokusy všem dirigovat čas, pracovní dobu a tuplem od lidí, co maj priority typicky městského člověka bez chaty a chalupy a v životě nevstávali nějak soustavně třeba ve 4:30, já považuji poněkud za chucpe (tím tedy myslím TZ, ale jinak si s ním rád popovídám, jen to sociální inženýrství má zjevně hodně hluboko zaryté v povaze).
Jsou lidi, co je baví (i časově) náročnější zaměstnání, a zase tací, co se prostě, řekněme to úplně polopaticky "nechtěj nadřít" a dělají něco jednoduchého 6-14:30, věnují se baráku, zahrádce, rodině..

Každý má jiné priority a proto si nehrajme na sociální inženýry "já vím, co je pro vás lepší".


Mladějov#15261@24.10.2020 16:36:58 >>

S4991023:
"Fany 10996: Ani výměnou za to, že by vám o to dříve končila denní? Když jdem dělal výpravčího (nikoli železničního), tak jsme to dělali taky přesně tak. A když jsem dělal tramvajáka, tak jsme se běžně s parťákem střídali o kolo dříve - tomu rannímu dobře padlo ještě něco stihnout a tomu odpolednímu to už mohlo bejt jedno."

No jasněě..::ok::::ok::::wink::

Ovšem ne vždy to jde (v profesích svázaných poměrně striktními předpisy) a možná to je Fanyho případ.

Jinak socialismus být někde závorářem bych nějak nepočítal do toho průměru, kde se pracuje a kdo není hloupý, tak přece nemůže počítat, že mu takový socík vydrží až do důchodu a už si něco hledá dřív, proboha.


Portáš#849@24.10.2020 16:39:57 >>

David:
"Což mimochodem je zrovna argumentem pro trvale "letní" čas (tak, aby i v prosinci slunce u nás zapadlo až cca v 17 h)."

Souhlas, dle článků z médii je mezi Čechy oblíben čas letní, pokud se prosadí zimní, tak spíše na základě lobby průmyslu.

Jde o to, že ráno do školy chodí byť za tmy děti společně s kamarády, nebo je vozí rodiče, kteří začínají později v práci, hůře je to ale navečer.

Spousta žáků musí na různé odpolední aktivity (některé šikovné děti i každý den něco) dojíždět do města či v rámci města, kroužek, sport či ZUŠ skončí a pak mají čekat na zastávce za tmy na bus po 17h, či dokonce po 18.h?
Nevím, kterého rodiče by toto nechalo zcela klidným.


Fany#11000@24.10.2020 17:02:21 >>S4991023: ne, ne, žádné výměny, do minuty jsem v práci na své směně, protože přesně "ten čas" mám placený... žádné takové "výměny"... a co jste dělali, když byla mimořádka, nikomu nevadilo, že tam není "ten správný" ?? ::wink::


Mladějov: přesně tak, ať každému vyhovuje to, co mu vyhovuje...


Orky#15531@24.10.2020 17:57:01 >>Portáš: A co je lepší, nechat děti jednou týdně v zimě chodit večer za tmy z kroužků, nebo každý den ráno do školy? Při celoročním letním čase by kolem rovnodennosti byla tma až do 9. hodin. Když to tady čtu, tak je tady jednoznačná snaha dospělých diskutujících obhájit své potřeby a najít si k tomu podporu hole (= umlátit ostatní argumety) v podobě dětí, jenže tady narazí ráno nebo večer. A když přijde na názory odborníků, kteří vetšinově doporučují čas standarní, tak to popřou stejně, jako se jim hodí popírat napo podporovat názory odborníků (skutečných oborníků, nikoliv zubařů, kardiologů nebo homeopatů) ve vztahu k COVIDu. Ano, dospělí budou vesměs podporovat letní čas, protože většina z nich chodí spát v 11, o půlnoci nebo ještě později. Zatáhnou si rolety a je jim buřt, že spí 3 hodiny za tmy a 5 za světla. Kancelářské krysy často dělají od 8, nebo od 9, řada z nich děti nemá, má je z domu, nebo se vyhrabává s postele v době, kdy jejich pubertální děti odešly do školy a které vyprovodit nepotřebují. Běžte s v zimě zeptat svých dětí, kdy by nejradši vstávaly a myslím, že budete překvapeni. Výsledkem bude, že vás pošlou se vstáváním o hodinu dříve kamsi. Lidi jsou denní tvor a ke svému startu potřebují denní světlo a ne ještě 3 hodiny tmy a hrnek kávy zabijáku, aby se nastartovali, v druhém případě spíš neusnuli. Takže si klidně udělejte celoroční letní čas, když potřebujete mít na hodinkách v létě ve 22 hodin světlo, ale posuňte školy od 9., třísměnný provoz na 7/15/23 a dvojsměnný na 7/19, nebo spíše 8/20. To je akceptovatelný kompromis.


Fany#11001@24.10.2020 18:14:16 >>Ne, ne, žádné 8/20, nebo jak mají obchodní centra 9-21, to je děs, vydržet na denní do devíti večer...ideální je to střídání v 7/19, byť hodně pozic na železnici "jede po staru" 6/18


Ahmad_Šáh_Masúd#1512@24.10.2020 18:46:04 >>Co je ideálního na konci noční v 7 ráno? Akorát uděláte v ranní špičce nějakej průser z totální únavy, třeba pozdní reakce. Ideální je 5/17, za předpokladu, že jsou zaměstnanci schopní a ochotní se tam ráno na pátou dostat. Od 5 do 6 máte dost času na dostudování mimořádností, výluk, poruch, zpravování atd. a když pak po šestý začne ranní špička, tak jste už zajetej.
Další nevýhoda je v systému 7/19 v tom, že ten po noční je v 7 nasračky, zatímco když končí v 5, tak při troše štěstí je už v šest v posteli a spí.
A komu vadí vstávání ve 4 na pátou do práce? První ranní spoje beztak vyjíždějí kolem čtvrté a biorytmy turnusáků jsou synchronizované s GVD.


Fany#11002@24.10.2020 19:01:39 >>Noční v 7 ráno končí, jdu hurrá pro noviny a na bus... přece nepojedu kdesi autem... ne, ne, kdesi na pět ráno se dostat, to tak vstávat ve tři ?


Ahmad_Šáh_Masúd#1513@24.10.2020 19:10:54 >>Ve čtyři. Není normální dojíždět déle než zhruba hodinu. Pak už se to přestává vyplácet.


artur74#10@24.10.2020 19:26:55 >>Paul2no
Když jsem pracoval ve Francii, z legrace jsem jim říkal, že všechny jejich problémy pocházejí z toho, že nejsou synchronizovaní se Sluncem (což je vlastně to, co tady říkáte).
Ono když ty kancelářské krysy v Paříži jsou do práce na 9:30, je potřeba chápat, že je to totéž, jako když jdu já na 8:30.
Když Španěl večeří v létě v deset, je to jako když já večeřím v osm.
To slunce nakonec stejně nepřechytračíme, ať si na hodinkách nastavíme, co chceme.
Začátky směn a kroužků apod. se nějak přizpůsobí. Chvíli to potrvá, ale stane se to.

A ještě poznámka: u nás to stejně bude tak, jak určí Skopčáci.


David#15221@24.10.2020 20:01:46 >>Při celoročním letním čase by kolem rovnodennosti byla tma až do 9. hodin.
Slunovratu. Ne rovnodennosti.

A když přijde na názory odborníků, kteří vetšinově doporučují čas standarní, tak to popřou
Lze namítnout nelogičnosti v těchto názorech jako např. že v severských zemích, bez ohledu na letní/zimní čas, se vstává/usíná/jde do školy/jde ze školy v prosinci či lednu za tmy.

Nemluvě o (tématicky se vracím na naše území) jakýchkoliv provozech na směny, kde ten rytmus mají pracovníci daleko, daleko rozhozenější než ti, kteří pracují pořád v plusmínus stejném vymezení pracovní doby, jediným rozdílem je ta "přetáčená" hodina.

Běžte s v zimě zeptat svých dětí, kdy by nejradši vstávaly a myslím, že budete překvapeni. Výsledkem bude, že vás pošlou se vstáváním o hodinu dříve kamsi.
Pokud se dětí zeptám POUZE na toto, půjde o tendenční otázku.
Bylo by fajn se souběžně s tím dozeptat např. na to, co by říkaly tomu, aby i v prosinci bylo vidět aspoň do 17 h a ne jen do 16 h; nebo ještě lépe co by říkaly tomu, kdyby např. na přelomu července a srpna bylo slunce nad obzorem od 4:30 do 19:30 h namísto nynějšího od 5:30 do 20:30 h.
(Možná že kdybych jim položil všechny otázky tak, aby se mohly "kvalifikovaně" rozhodnout, došly by k odpovědi, že fakt je asi nejlogičtější, resp. nejméně špatné z těch tří možností, zachovat střídání času.)

Lidi jsou denní tvor a ke svému startu potřebují denní světlo
Což dnes v prosinci nebo lednu stejně nemají; aby se dostaly do školy, musejí "startovat" už okolo 7. h (ne-li dříve), nemluvě o mlhách/inverzi, která udělá celý den temným dnem.
Mimochodem, dle "názoru lékařů" (viz právě Orkyho zmínka) by ale jejich biorytmus měl být po těch 5 měsíců "zimního" času ve velmi dobrém stavu, zatímco těch zbylých 7 měsíců by měl být "rozhozen" vlivem existence "nepřirozeného, protipřírodního" času letního.

Takže si klidně udělejte celoroční letní čas, když potřebujete mít na hodinkách v létě ve 22 hodin světlo, ale posuňte školy od 9
To je už prašť jak uhoď oproti celoročně "zimnímu" času + neposunutými obvyklými začátky směn nebo vyučování - zbytečná velmi dlouhá doba ranního slunečního svitu "bez užitku" (je jedno, zda od 4 do 8 h SEČ nebo 5 do 9 h SELČ), zato s o hodinu méně kratším slunečním svitem v období po škole/po práci.


Mořepetr#5347@24.10.2020 21:46:36 >>Když to tu tak pročítám, tak nejpřirozenější to bylo za časů roboty, kdy se do ní odcházelo až po rozednění a muselo se přijít domů do setmění. Což byla tedy proměnlivá pracovní doba, dle aktuální délky dne.::lol::
Ohledně těch časových pásem, ona je to výhoda, že většina zemí EU, má stejný čas, ale pokud bude mít každý možnost si vybrat +/- hodina, tak by bylo možná lepší rozdělit časová pásma po půl hodině a pravděpodobně by si každá půle současného pásma vybrala shodný čas.::andel::

Ale mám dojem, že dnes a v blízké budoucnosti, máme jiné starosti, než je střídání času.::sad::


Libcha#1690@24.10.2020 21:56:29 >>Když už tu diskuze sklouzla k letnímu času, tak si dovolím přihodit svá polínka.

Zaprvé neznám člověka, který by pravidelně spal tak, že by půlnoc byla uprostřed jeho spánku. Naprostá většina lidí je posunutá směrem do "letního", a to o 1 až 6 hodin. Kdyby tedy mělo jít o maximalizaci toho, aby lidi byli vzhůru, když je světlo, bylo by logičtější mít nejen letní, ale super-letní nebo extra-super-letní čas, tj pásmový plus dvě až tři hodiny. A to nezávisle na ročním období.

Pak se mi líbila mylšenka, jejíž nejsem autorem, že zdravé je vstávat se svítáním, a tedy by bylo nejlepší, kdyby se každý den (o půlnoci) nastavily hodiny tak, aby rozbřesk nastal v 7:00. Je pravda, že narozdíl od éry kukaček už dnes není problém, aby se hodiny posouvaly každý den, a to o pár sekund nebo minut, navíc by to nebyl ten nepopulární skok. Mě to přijde geniální, jen by se muselo dořešit, jak to budou dělat za polárním kruhem ::happy::


Hroch#13813@24.10.2020 22:19:59 >>

Orky:
"Když to tady čtu, tak je tady jednoznačná snaha dospělých diskutujících obhájit své potřeby a najít si k tomu podporu hole (= umlátit ostatní argumety) v podobě dětí,"
Tak se nejdřív podívejte, soudruhu, do zrcadla. Přesně toto tady totiž předvádíte.
Orky:
"Lidi jsou denní tvor a ke svému startu potřebují denní světlo"
Kdybyste jen neopisoval poučky, tak byste nemohl současně s tímto tvrzením lidem vnucovat v létě světlo od tří ráno, kdy většina populace spí.


Komis#858@24.10.2020 22:40:17 >>Když tady čtu ty debaty, tak mě napadá, jak chodily děti do kroužků a jak se spalo ráno za světla za časů celoročního SEČ. Nikdo nás jako děti nikam nevodil/nevozil, ani odnikud nevyzvedával. Chodili jsme prostě s kamarády spolu. Možná naši rodiče nebyli tak úzkostliví.


Chomutovák#1453@24.10.2020 22:59:49 >>Klíčový problém je, že naše životy řídí hlavně hodinky a ne to světlo. Škola začíná v 8, ať je tma nebo svetlo.


David#15222@24.10.2020 23:00:16 >>za časů celoročního SEČ
Což mimochodem bylo v době, kdy výrazně více byla zastoupena (a to pochopitelně celoročně) "dělnická" pracovní doba od 6 do 14 h.

A s těmi "kroužky za světla" je vaše připomínka mimoběžná, protože toto téma se týká zimního období, kdy východ i západ slunce bude stejný jak při celoročním "zimním" čase, tak i při zachování přetáčení času (tzn. zavedením přetáčení času koncem 70. let 20. stol. se v této věci nic nezměnilo).

Ale jinak otázka jak se dělalo za časů se dá obměnit mnoha způsoby, např. "Jak byly děti ve spojení s rodiči, když neexistovaly mobily?", "Kam se jezdilo na dovolenou, když hranice se západním světem byly neprostupné?" či "Jak lidi z různých koutů státu zajímající se o veřejnou dopravu diskutovali, když neexistoval internet?" atd. (společným jmenovatelem všeho jmenovaného je, že holt mezitím došlo k vývoji znamenajícímu většinové ZLEPŠENÍ.)


(Příspěvek byl editován uživatelem David.)


Mořepetr#5348@24.10.2020 23:07:01 >>

Libcha:
"Pak se mi líbila mylšenka, jejíž nejsem autorem, že zdravé je vstávat se svítáním, a tedy by bylo nejlepší, kdyby se každý den (o půlnoci) nastavily hodiny tak, aby rozbřesk nastal v 7:00. Je pravda, že narozdíl od éry kukaček už dnes není problém, aby se hodiny posouvaly každý den, a to o pár sekund nebo minut, navíc by to nebyl ten nepopulární skok. Mě to přijde geniální, jen by se muselo dořešit, jak to budou dělat za polárním kruhem ::happy::"

Kupodivu toto už tady bylo, hodiny se také počítaly od východu slunce což je babylonský čas, pak je italský počítaný od západu slunce. Pro zajímavost pražský orloj tyto časy ukazuje.::andel::


Orky#15534@24.10.2020 23:26:00 >>David: Omlouvám se, s tím slunovratem jsem to poletl. Severské země jsou také známé tím, že je tam díky tomu více sebevražd. Pokud by zůstal start školy v 8, vstávání za tmy by se pro ně prodloužilo o 2 měsíce, což je dost. To, že se za posledních 30 let občanský život prodloužil o cca 2 hodiny a s tím i špičky je jednoznačně způsobeno i neochotou ráno brzo vstávat. A proto zavedem celoroční letní čas, abychom ráno vstávali dřív? Jakou to má logiku? Proto je to kravina, protože to povede k tomu, že se to posune tam, jak jsem pospal v posledním příspěvku: život jako ve standardním čase s letní hodnotou na hodinkách. Jaký to má smysl?

Hroch: A zase ty vaše císlíčka, Vy soudruhu. Docházejí argumenty, tak sa začínají vyndavat nadávky alá soudruh nebo šotouš, co? ::crazy::.
To, že lidi ke startu potřebují světlo, je fakt. Valná většina odborníků vám řekně, že pro člověka je důležitější světlo ráno než večer. A já s nimi souhlasím, já to tak mám. Nechci vstávat 7 měsíců za tmy a čekat až 3 hodiny na světlo v době zimního slunovratu. A chodit na 9. mi v práci neprojde.
Když máte v zimě tmu 16 hodin a v létě 6, tak ani nelze docílit toho, abyste v našich zeměpisných šířkách neměl létě část noci světlo. A když v létě jdete spát v 1, tak vám z té noci moc nezbyde.

No nic, zpátky k GVD. Cca za týden by mohl vyjít konečný JŘ, tak se ukáže, jaká je pravda s omezením/neomezením v Plzeňském kraji, které začlo platit měhem letošního GVD, ale v prvním ani konečném návrhu nebylo zaneseno. Není už nový JŘ v nějakém vyhledávači?


David#15223@25.10.2020 0:01:19 >>Severské země jsou také známé tím, že je tam díky tomu více sebevražd.
Severské země jsou tímto známé z důvodu celkově velmi krátkého bílého dne v zimním období.
(I tady připomínám, že v zimě platí "přirozený" čas, tzn. není rozdílu ve východu slunce např. v Norsku při trvale "zimním" čase vs. při existenci přetáčení času.)

A proto zavedem celoroční letní čas, abychom ráno vstávali dřív?
Zde připomenu, že já nejsem obhájce celoročního letního času, tzn. coby "neobhájce" tohoto stavu, nemám potřebu na takto položenou otázku odpovídat.

Ale mám dojem, že dnes a v blízké budoucnosti, máme jiné starosti, než je střídání času.[sad]
Tyto okolnosti mimochodem s sebou přivedly (dříve zdaleka ne tak časté) jevy jako např. práce z domova (ať už výhradně, či po některé dny v týdnu); konference na dálku namísto osobní přítomnosti atd.

Jsem sám zvědav, zda/nakolik tohle vydrží i po odeznění (+ možná také v závislosti, zda/kdy to odezní) všech těch patálií.

Protože tyto jevy mohou znamenat do určité míry i vyřešení zde diskutovaných záležitostí jako např. "vstávání do práce" (výrazné zkrácení doby mezi okamžikem probuzení a okamžikem usednutí k pracovnímu stolu), "vyzvedávání dětí ze školky" (prostě odpoledne si rodič ze svého home-office odběhne do školky pro dítě + pak třebas ještě něco v rámci své práce dodělá "navzdory" tomu, že dítě už je taky doma), ba i další věci jako např. intenzita dopravy/počtu cestujících zejména v přepravních špičkách atd.

Kdo ví.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod