K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Podorlické tratě

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Bram#10892@22.6.2020 16:14:18 >>Vhd sl: Slabym clankem v systemovem pojeti u tohoto useku, jak se nasledne ukazalo, je kraj, ktery neni politicky ochoten uzavrit zlomeni ramene rychliku v HK a platit vic nez dnes. Tam to systemove tedy byt nemohlo.

Patrně na objednatelé nejsou úplní idioti, byli by rádi, kdyby vlakem někdo i jezdil, když už ho objednávají a platí. Co je na tom tak divného?


Hroch#13592@22.6.2020 18:41:45 >>

Videosen:
"Proč?"
Protože píšete blbosti.
Videosen:
"Je to ale o jisté solidaritě a ohleduplnosti. Desítky let jde od nás pitná voda do vnitrozemí, což je podle mého také jakási solidarita."
Od někoho pitná voda (nejen od vás), od někoho uhlí na topen i elektřinu, od jiných třeba ryby.
Hajnej:
"Vhd: Ypsilonka je co (kromě známého divadla)...?"
Z kontextu odhaduji Studie proveditelnosti Hradec Králové - Trutnov - Svoboda nad Úpou včetně spojení Náchod – Broumov.


Kříž#350@22.6.2020 20:10:33 >>Vhd: Pár věcí na Vás.

Nemel by modernizovat tam, kde je neco v priprave. Osobne bych Smirice radil mezi patove kvůli....
No právě. V Novém Městě se mění SZZ v době, kdy se již počítá se zdvoukolejněním trati do Chlumce. Tímto se časem ŽST Nové Město n/C opět předělá nebo zcela zruší. Pravda. Kolejově je Nové Město n/C výhybna, ale Smiřice kdovíjak velká stanice také nejsou.

... jako problematicky z hlediska ruznych pristupu ke koncepci, kdy zaklad reseni je, zda bude nebo nebude severni zhlavi HK reseno mimourovnove.
Tady dotaz. Ona se ta podoba severního zhlaví v HK hl.n.n nějak oficiálně diskutuje nebo to řešíme zejména jen my 2 zde (a myslím si, že si vzájemně nejsme ::cunik::::cunik:: ::wink::)?


Videosen#353@23.6.2020 1:57:14 >>Vhd sl: "Systemove z hlediska bezpecnosti je eliminovat lidsky faktor, tedy vymitit telefonicke dorozumivani a 1.kategorii zabezpeceni."
Pokud stavbou nevznikne další problém v bezpečnosti v podobě přecházení před vlakem, tak nepochybně ano. U telefoniky máme čtyři lidi, kteří mohou nehodu ještě odvrátit, dva strojvedoucí a dva výpravčí. Plus nějaký ten čas. V úseku Náchod-Hronov docela reálná možnost.
Tím nechci telefoniku obhajovat, z dráhy musí zmizet, ale zrovna v tomto případě bych o nějakém plusu a systémovosti asi pochyboval.

Vhd sl: "Drzet, ne delat z nich pendlery a z vybezku nocleharnu kvuli tomu, aby bylo mozne za vetsi pocet obyvatel zadat vetsi penize na provoz. "

Ano, o dojíždění za prací a o noclehárnách tady píšete roky právě Vy. Docela rád bych se dopátral, kde je podle Vás hranice pro to, aby se stala z domova noclehárna? Když někdo v Praze dojíždí hodinu, což je podle mne docela častý jev, žije v noclehárně?
Ano, jde o to lidi v regionu nějak udržet, uržet lidi můžeme jen za pomoci dobrých podmínek. Mám za to, že jsou dvě možnosti, tedy vybudovat si podmínky v místě, na což asi vždy nepůjde, nebo kvalitní dopravou za zájmy dojíždět. Dojíždět, ale ne hodiny.
Veřejná doprava je pochopitelně jedna z nejdůležitějších podmínek pro udržení lidí. Ano, region se musí( a taky se stará) podmínky vytvořit, ale zimní stadion tady sotva postavíme, ani specializované zdravotnické zařízení nevykouzlíme.
Starých lidí tady máme dost na to, aby se někdo rozhoupal a postavil solidní nástupiště, to je asi problém. Pravda, jedno systémové máme v už máme v Bohdašíně.


Vhd_sl#1379@23.6.2020 6:55:49 >>Hajnej: viz Hroch... job TZ...

Bram:

uplne jste nepochytil kontext - jde o to, ze pat je podle meho nazoru v politice (a omezuje fyzickeho objednatele), kdy je na kraji silna obava, ze pripadna zmena bude politickym tematem, ktere bude lamat vaz... tak silna, ze kraj po realizaci politicky otoci o 180 stupnu od konceptu, ktery puvodne zamyslel... krom toho tradicni problem, ze po kazde zmene politicke sestavy vypada koncepce dopravy jinak - za tech okolnosti je lepe nestavet nic, protoze jedna ruka statu neni schopna garantovat provozovani toho, co postavi druha ruka, dele nez po zbytek volebniho obdobi... vstupni pozadavek na provoz na infrastrukture je tak celkem pochopitelne mezi zastavenim provozu (vcetne) a maximem, ktere si v danou chvili nekdo dovede predstavit, a ktere postupne stoupa, aby slo vsechno... v uzlech, kde se krizi dva velmi silne smery z toho pak vetsinou vypadne, ze tak kapacitni reseni, ktere navic kraj velmi pravdepodobne nikdy nevyuzije, protoze nesezene prostredky, okolni zastavba spolecne s dostupnymi pozemky a prostredky proste neumoznuje... ze potrebujete dvoupatrove nadrazi, ktere nikdy nevznikne... objednatele chapu, predikoval bych stejne, ale stat tohle proste neda...

Videosen:

Systemove Vami uvadeny problem neexistuje, protoze je osetren kodexem - zakon o drahach. Puvodni stav byl o dvou kondomech, aby to bylo bezpecnejsi. Jinde lidi take nehlidate...

Kriz:

Nove Mesto - neznam duvod (vystehovani z toho sklepa?), ale pokud tam prijde Kacko, nevidim problem v tom, ze se po doziti konfigurace vezme a da jinam - treba na provizorni reseni neceho, co by se jinak zamykalo do rovneho... je to male, tusim ze bez prejezdu, a kabelizace by se stejne na zacatku stavby zahodila a nahradila provizorni... Smirice jsou vetsi zarizeni a je take otazkou, kdy do nich dorazi vyhradni provoz ETCS, se kterym to zarizeni bude vypadat jinak... opakovacky tusim D1 zrizovat, ac jich vznikaji mraky, nedoporucuje...

Ono s VOChoc jeste nic jiste neni... sice eia na kanin - chlumec je, ale kdo vi, jestli se to, kvuli cemu se to stavi, proveze hradcem a chocni (viz vyse o uzlech se silnymi smery, ktere se urovnove krizi).. pokud ne, nemusi to byt....

Pokud vim, hk je v projektu. Z eia to vypadalo, ze se s zadnym mimourovnovym resenim v hk nepocita. Realizaci VOChoc to tak vse na sever odsuzuje k nemennemu stavu, protoze vic nez ted tim zhlavim od Jaromere narustem vseho ostatniho neprojede ani kdyby se usek zdvoukolejnil - jediny vlak krizem zablokuje ostatni smery na 3 - 5 minut. Chce-li kraj vic (nevim), pravdepodobne to tam je o hledani reseni, aby se to mimourovnove dalo casem nejak doplnit. Pokud byla moznost na Brezhrade vyhozena z uzemniho planu a navraceni neni Kastankou mozne, moc prostoru na vymysleni cehokoliv tam zpracovatel mit nebude. Pat, v uzlu s elektromechanikou a stupnovymi vyhybkami, kde to, ze neco odejde, znamena vylucovani cest, protoze to uz neni z ceho opravit...

(Příspěvek byl editován uživatelem Vhd_sl.)


D.S.#166@23.6.2020 9:13:04 >>Co se týká jižní 026, tak jsem sem psal nedávno svůj uživatelský názor. Jako základ dopravy Sp vlaky Choceň - Náchod s vazbou na koridor a trať 032 a serní 026 je správná koncepce, neboť se jedná o směr, který je čistou jízdní dobou srovnatelný IAD, což v ČR není úplně běžný stav a lze tak vyřešit mnoho relací, které jinak rozumně vyřešit nejdou. Bohužel to ale kazí absence okrajových vlaků, zejména jeden dřívější ranní pár chybí hodně. Večer také není úplně ideální.


Vandr#421@23.6.2020 10:29:14 >>Videosen čp.353:===Starých lidí tady máme dost na to, aby se někdo rozhoupal a postavil solidní nástupiště, to asi problém. Pravda, jedno systémové máme v už máme v Bohdašíně.===
K čemu ta zastávka (dříve stanice) postavená s nástupišti 550 mm TK daleko od obce, kde vlaky projíždějí a nezastavují.
Zastávka s nástupišti by se měla přesunout blíže k obci Bohdašína k silničnímu přejezdu, pak lidi budou jezdit vlaky.
Lidi v obci nezbývá než sednout na Bus.


Hollywood#1490@23.6.2020 15:26:51 >>Nechcete už s tím výběžkem jít do ::zadnice::?
Vlákno plné keců o ničem...v Dobrušce kinematovlak pokud by to někoho zajímalo.


Bram#10895@23.6.2020 15:53:03 >>Vhd sl:uplne jste nepochytil kontext - jde o to, ze pat je podle meho nazoru v politice (a omezuje fyzickeho objednatele), kdy je na kraji silna obava, ze pripadna zmena bude politickym tematem, ktere bude lamat vaz...

Ale jo, pochopil. Jen jsem to okomentoval tak, že objednatelé už (naštěstí!!!) nechtějí dělat pokusy, protože by počet lidí ve vlacích zbytečně poklesl...


Hajnej#22367@23.6.2020 16:56:52 >>VS: U telefoniky máme čtyři lidi, kteří mohou nehodu ještě odvrátit, dva strojvedoucí a dva výpravčí.
Na druhou stranu tam taky máme dva lidi navíc, kteří ji mohou způsobit, čímž se tato "výhoda" vyrovnává...


David#15094@23.6.2020 17:31:59 >>"- aby se vešla do jedné miliardy"
(…)
Náchod, Bohuslavice, zbytek do trati Náchod-Broumov včetně nástupišť 550mm


Pokud Bohuslavice (O. K., aby se zlikvidovalo vše mechanické coby provozně zastaralé), tak tím pádem TZZ do Opočna i Nového Města, tím pádem pokládání kabelu podél tratě, do které by nebylo nijak zasahováno.

A pokud Náchod, tak stejně tak TZZ až do Václavic = střídalo by se TZZ - telefonika - TZZ.

Mmch. oproti reálně realizovanému byste tedy vynechal dvě stanice (Nové Město n/Met., Václavice) a ze stavebního hlediska pak i čtyři mezistaniční úseky mezi Náchodem a Opočnem.

S tím, že za stejné (ba nižší - tak jako tak mínus SZZ v Bohuslavicích + s tím spojené záležitosti mj. včetně vymizení Zv Černčice atd.) peníze byste předpokládal "vejití se do rozpočtu" na úpravy dalších 4 stanic (Police, Teplice n/Met., rozsáhlá žst. Meziměstí, Broumov), potažmo 4 mezistaničních úseků (veškeré od Hronova po Broumov)?

Pokud Náchod - Broumov = vynechání mj. Václavic coby přestupní stanice a v jejich nevyhovující odlehlé poloze.

Vhd_sl: Technická poznámka: mohl byste psát s diakritikou? Děkuji.


Hroch#13594@23.6.2020 20:37:14 >>

Bram:
"objednatelé už (naštěstí!!!) nechtějí dělat pokusy, protože by počet lidí ve vlacích zbytečně poklesl..."
Jednak to platí jak kde. A i tady abyste nejásal předčasně (byť osobně přímé R do Trutnova kvituji).::uhoh:: Úplně nevěřím, že to už nikdy nikoho nenapadne.


Hajnej#22370@23.6.2020 21:14:07 >>David: mohl byste psát s diakritikou?
Jindy píše, tentokrát tedy podle všeho z mobilu.


Bram#10896@24.6.2020 7:44:53 >>Hroch:Jednak to platí jak kde.

Bohužel... Stále je třeba cítit neutuchající snahu uštípnout všechny rychlíky od Prahy v Klatovech. Co na tom, že existuje i frekvence jedoucí skrz Klatovy...


A i tady abyste nejásal předčasně (byť osobně přímé R do Trutnova kvituji).

Tyto rychlíky do budoucna zachrání postupující modernizace trati Praha - Hradec Králové a pak i elektrizace (střídavá) z Jaroměře do Trutnova, ale v podstatě jen odstraněním (z pohledu cestujících) zbytečného prostoje při přepřahu.

Úplně nevěřím, že to už nikdy nikoho nenapadne.

Ale napadne, tak naivní zase nejsem, abych byl přesvědčen o opaku ::proud::. Erupce těchto nápadů bude velká v době, kdy se rozjedou práce mezi Hradcem Králové a Velkým Osekem, kde předpokládám četné a dlouhé výluky s NAD...


David_jaša#4370@24.6.2020 11:20:54 >>Vzato do extrému: neměl by mít přímý rychlíky ve dvouhodině do Prahy kromě Trutnova i Náchod, Rychnov, Rokytnice a Žamberk? ::wink::


Honnzok#2517@24.6.2020 15:19:37 >>David_Jaša: No tam se na to docela těším, jestli opravdu zadrátují Rychnov nad Kněžnou a Solnici, tak jsem opravdu zvědav jaký koncept vznikne a zda-li a v jakém rozsahu se třeba udrží přímé spojení Kostelce a Doudleb <> HK, či kterým směrem se vydá 026 a úsek Týniště <> Chocně. Kolik z těch dnešních přímých možností asi tak padne na přímé spojení Rychnov <> HK.... Snad to neudělají těmi nejméně šťastnými variantami, napadají mě asi dvě...


Radekedar#2523@24.6.2020 20:45:49 >>

Honnzok:
"přímé spojení Kostelce a Doudleb <> HK"
dvouhodina spěšňáků HK – Letohrad je celkem jasná, možná něco častěji

Honnzok:
"či kterým směrem se vydá 026 a úsek Týniště <> Chocně"
stačí si udělat porovnání JŘ 2019 > JŘ 2020 > návrh JŘ 2021, rostoucí trend počtu Sp Náchod – Choceň je tam vidět
budoucnost Os Náchod - Týniště si dovolím nechat bez komentáře
o Os Týniště - Choceň se nebojím, byť přímost do Hradce už asi nebude tak častým jevem (opět viz návrh JŘ 2021)

A může to taky dopadnout celé jinak ::vypravci::

Honnzok:
"Snad to neudělají těmi nejméně šťastnými variantami, napadají mě asi dvě..."

To by mne zajímalo, jaké máte na mysli ::happy::

(Příspěvek byl editován uživatelem radekedar.)


Videosen#354@24.6.2020 22:27:51 >>Hajnej: "Na druhou stranu tam taky máme dva lidi navíc, kteří ji mohou způsobit, čímž se tato "výhoda" vyrovnává..."

To jsem si neuvědomil.


D.S.#168@25.6.2020 7:55:03 >>

Radekedar:
"Honnzok:
"či kterým směrem se vydá 026 a úsek Týniště <> Chocně"stačí si udělat porovnání JŘ 2019 > JŘ 2020 > návrh JŘ 2021, rostoucí trend počtu Sp Náchod – Choceň je tam vidět
budoucnost Os Náchod - Týniště si dovolím nechat bez komentáře
o Os Týniště - Choceň se nebojím, byť přímost do Hradce už asi nebude tak častým jevem (opět viz návrh JŘ 2021)

A může to taky dopadnout celé jinak ::vypravci::

"
Jaký je v návrhu 2021 nárůst Sp vlaků Choceň-Náchod? Já tam nic zásadního nevidím, ale nezkoumal jsem to úplně detailně. Mě zásadní přijde absence okrajových, zejména ranních párů.


Sunshine#9@25.6.2020 10:36:09 >>Odpovím za kolegu diskutujícího - jsou tam nové Sp o víkendu v 10:20 a 14:20 "dolů" a v 12:40 a 16:40 "nahoru". Ve všední den to zůstává stejné.
Ten víkendový 14:20 dnes dost chybí. Docela často totiž vídám ten 16:20 v neděli se dvěma vagóny, lidi se s tím naučili jezdit (koronakrizi teď nepočítám).


ladabohac#23@25.6.2020 16:15:25 >>

Sunshine:
"Odpovím za kolegu diskutujícího - jsou tam nové Sp o víkendu v 10:20 a 14:20 "dolů" a v 12:40 a 16:40 "nahoru". Ve všední den to zůstává stejné.
Ten víkendový 14:20 dnes dost chybí. Docela často totiž vídám ten 16:20 v neděli se dvěma vagóny, lidi se s tím naučili jezdit (koronakrizi teď nepočítám)."

A podrobnější změny jsou zde: Změny na trati 026 od prosince 2020


Sag#3278@25.6.2020 21:40:13 >>Dnešní Sv 56709 z Meziměstí do Trutnova
ve složení 754 061-0 + 854 020-5 + 80-29 212-5


Honnzok#2518@25.6.2020 22:02:36 >>Radekedar: K prvnímu bodu to jsem vcelku rád, právě jsem se bál, jestli nebudou snaha ty přímé SP zaříznout a přesměrovat do RK třeba s navazujícím osobákem. (Jedna z těch podle mého méně šťastná varianta)

K druhému bodu, jo, to je asi správný krok, kór až se udělají nové zhlaví v Týništi, tak by byl současný koncept, těžko zvladatelný. Snad se dopravci povede zajistit v rozumném časovém horizontu vhodnější stroje. Regionova na elektrifikované trati s VMAX místy 100 km/h je asi spíše provizorní než nejlepší řešení. Ač motorové, to řešení bude muset být stále (hybrid nepředpokládám) pokud budeme rameno Choceň <> Náchod chtít zachovat vcelku.

K třetímu bodu, je tam těch možností vícero... Ale osobně bych za ně označil řešení, které by výrazně omezilo přímá spojení Kostelecka (včetně Doudleb + třeba Vamberka) s HK. Viz první odstavec. Nebo řešení, které by výrazně omezovalo návaznost v Týniště nad Orlicí v XX:30 směrem na Choceň. Tj. posunutí většiny vlaků do Chocně o cca 30 minut. Hlavně v konstelaci se zaříznutím přímých spojení Hradec <> Choceň, by to o víkendu vytvářelo nepříjemnou nenávaznost. A v pracovní dny tedy taktéž, třeba z Rychnovska na koridor, to používá poměrně dost lidí...


(Příspěvek byl editován uživatelem Honnzok.)


D.S.#169@26.6.2020 9:01:47 >>Honnzok:
Myslím, že v oblasti Týniště se ideální řešení najít nepodaří asi nikdy.
Pokud v dohledné době dojde k elektrifikaci Rychnova, tak by se nabízelo tam protáhnout pražské rychlíky, stejně se už docela dlouho mluví o roztržení linky do Trutnova v HK..
Doubleby, Kostelec...s přestupem v Častolovicích (zde asi za mě jediné mírné zhoršení oproti současnému stavu)
Co se týká vlaků na Choceň, tak určitě větší smysl má 2h takt Náchod - Choceň s vazbou v Chocni na rychlíky, kdy vlak je ve většině úseků alespoň srovnatelný jízdní dobou (absolutní) s IAD.
Vazba v Týništi od Častolovic, Rychnova a Kostelce směr Choceň mi nepřijde ideální z důvodu, že trasa po železnici je nepřiměřeně dlouhá a v Chocni není nikam přípoj. Tady by určitě více muziky udělala optimalizace autobusové dopravy. Rychnov - Ústí n. O., žst. a Rychnov - Vamberk - Doudleby - Kostelec - Choceň v pravidelném taktu po celý týden.
Choceň - Hradec je už dnes prakticky vždy lepší přes Pardubice.


Vhd_sl#1380@26.6.2020 11:18:33 >>On s tim nejspis jeste zamicha vyhradni provoz pod ETCS v kombinaci s poctem vybavenych vozdel. 2025 by jeste do Chocne pri vylouceni vseho ohrozeneho projetim pustit bez ETCS slo, ale dokoncenim Tyniste - Chocen uz ne. Bude zajimave sledovat vyvoj linkoveho vedeni a priority kde jezdit s nevybavenymi...


Af78#1715@26.6.2020 11:34:32 >>Tak neco z akualniho provozu,v 11.20 vypalil 752 604 s 20 vozy k Tynisti n/O z HK::vypravci::::jidlo::


Cici#512@26.6.2020 13:24:44 >>V sobotu 11.7. se cca po čtvrtstoletí zase podívá vlak na vlečku v Potštejně (ex Pramet, pak diafrikt, teď pivovar Clock). Budete to 2x M131 s přívěšákem ku příležitosti pivního festivalu v areálu.

Jízdní řád a detaily k jízdě zde: https://www.pivovarclock.cz/vlak.pdf
Pozvánka na akci zde: https://www.facebook.com/events/621954408626860/


-ds-#155@26.6.2020 16:03:12 >>Vazba v Týništi od Častolovic, Rychnova a Kostelce směr Choceň mi nepřijde ideální z důvodu, že trasa po železnici je nepřiměřeně dlouhá a v Chocni není nikam přípoj. Tady by určitě více muziky udělala optimalizace autobusové dopravy. Rychnov - Ústí n. O., žst. a Rychnov - Vamberk - Doudleby - Kostelec - Choceň v pravidelném taktu po celý týden.

nevím, co si představujete přesně pod pojmem "v pravidelném taktu po celý týden", ale já osobně si myslím, že tam celkem pravidelný takt po celý týden v těch autobusech je, viz zde, zde, zde, zde, zde

A byť tedy vlak jede z Rychnova do UnO oklikou, tak se dá udělat celkem rychlá trasa, že je lince 700931 plně časově konkurenceschopná, byť minimálně se 2 přestupy. Že by mohla být trasa RK - UnO (Třebová) zajeta autobusem rychleji, kdyby se tam realizovaly "Sp trasy", nejlépe s protrasováním od Náchoda po I/14, je věc druhá...


D.S.#170@26.6.2020 18:12:06 >>-ds-: Tím myslím alespoň 2h opravdu pravidelný takt včetně víkendů s návazností na vlaky. A samozřejmě by nebylo od věci ty autobusové linky trochu zrychlit. Prostě, aby byla provázaná páteřní dopravní síť, která obsluhuje za rozumný čas významnější sídla.


Pafko#134@26.6.2020 21:44:33 >>Dokumentace prací v žst. Letohrad ze dne 25.6.2020
Výprachtický_okultista#376@30.6.2020 12:57:34 >>Tuší někdo, jak to tento rok (ne)bude s parními vlaky Králický Sněžník? V březnu před koronavirem se o nich mluvilo jako o hotové věci a od té doby je ticho po pěšině...


Pafko#135@30.6.2020 21:44:23 >>Výprachtický_okultista: Tady je odpověď.
https://orlicky.denik.cz/zpravy_region/parni-vlaky-nakonec-vyjedo u-20200628.html


Sag#3279@04.7.2020 17:03:18 >>Lokomotivy 740 545-9 + 740 723-2 dopravce RM Lines
s 12 vozovým vlakem Pn 56725 z Meziměstí do Chocně


Jezevec#406@06.7.2020 14:09:20 >>Polský pendolíno v Ústí nad Orlcí a pár vlaků co jelo před ním
Tulák#774@10.7.2020 0:01:38 >>https://www.novinky.cz/cestovani/cesko/clanek/historicke-vlaky-v- pardubickem-kraji-pojedou-40329971#seq_no=5&source=hp&dop_ab_vari ant=0&dop_req_id=maNI95KoZfi-202007092155&dop_source_zone_name=no vinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_ campaign=


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod