K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Školy se zaměřením na dopravu

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Joe#649@27.2.2019 22:49:57 >>Jeden učitel nám rád dával tzv. "stoprocentní" testy z matiky. To znamenalo, že člověk nesměl mít v příkladech ani jednu chybu. Pokud měl, test opakoval. Člověka to časem celkem vycvičilo ::happy::


intelpetr#6731@27.2.2019 23:14:05 >>Já na gymplu v matice i ve fyzice měl na vysvědčení 2 nebo 3, za 1 nikdy, měl jsem i 4 z deskriptivní geometrie a nakonec jsem studium na ČVUT přežil. Je ale pravdou, že jsem tomu spíš rozuměl, jen se mi nechtělo učit. K samotnému průběhu studia se nerad vracím. Člověk si sice s sebou dál do života nese vesměs jen to dobré, co prožil, ale bohužel u mě to nefunguje. Magisterské studium jsem ve škole vesměs jen odseděl kvůli titulu, jinak studium bylo totálně na ::zadnice:: Proto jsem si sehnal práci v oboru a chodil víc tam než do školy ::uhoh::


Dusanh#2662@28.2.2019 7:24:23 >>Joe: ... Na průmce jsem měl trojky, ale na VŠ se mi mozek rozhýbal a šlo to...
Já dokonce jednou i za čtyři ::blush:: Ale stalo se mi přesně to samé. Stačilo pár cvičení z matiky I a najednou mi to nějak "seplo" a už to jelo (pravda, nebylo to úplně 100%, taky jsem si pak vybral slabší chvilky).
Ale hodně mi pomohlo, že cvičící byl Dr. Kubát, který řediteloval a učil matematiku na pardubickém gymnáziu Dašická (mimochodem v letech 2014-2018 předseda JČMF). To úvodní opáčko vzal tak nějak "středoškolsky", a to mě asi zachránilo. Takže rozhodně platí, že je třeba mít štěstí na učitele.


Ythomas_ct#2711@12.3.2019 13:34:09 >>Ad ip:
Magisterské studium jsem ve škole vesměs jen odseděl kvůli titulu,... Proto jsem si sehnal práci v oboru...
...a já žiju v přesvědčení, že když člověk studuje nějaký obor, tak asi primárně proto, aby se o tom oboru něco dozvěděl, díky čemuž má pak lepší šance na uplatnění v tomto oboru. Resp. že nabyté vědomosti by měly mít vyšší hodnotu než samotný titul...

A z jiného soudku - koukám, že DFJP pořádá v rámci propagace pro nadšence kalendářovou šotosoutěž...::fotic::


marty32#6@18.3.2019 10:35:17 >>Ythomas_ct: Ano, ale člověk by také čekal, že se o oboru, který studuje, ve škole také opravdu něco dozví. Jsem názoru, že při magisterském studiu by měl mít člověk jasno, co bude jednou dělat. Bohužel ti, kteří studují mgr. studium na FD ČVUT a jsou zaměřeni na železnici, tak mají v magistru dost smůlu, jelikož se tam snad bere všechno možné, kromě železnice...(čest předmětům IKOD a TZE, kterými to ale končí). Jinak je to opravdu nesmysl a lepší chodit do práce a tohle nějak uhrát ::happy::

To raději nemluvím o nesmyslech typu další mechaniky. Geodetický kurz ok, aspoň trocha praktické výuky.


Ythomas_ct#2716@18.3.2019 13:29:51 >>Ad marty32:

Ano, ale člověk by také čekal, že se o oboru, který studuje, ve škole také opravdu něco dozví.

Hmmm, tak pokud člověk "studuje obor, o kterém se ve škole nic nedozví," tak mě napadají snad jen dvě možnosti, jak to vysvětlit:
- buď si ten člověk blbě zvolil obor (tedy chtěl studovat něco jiného než na co se vlastně přihlásil),
- nebo si ten člověk blbě zvolil školu (resp. měl smůlu na to, jak daná škola studium realizuje)...


intelpetr#6756@18.3.2019 18:29:40 >>Jo, magistr na FD je plný silničářských hovadin, vláčky tak nula celá jedna z celého studia ::zadnice::. Nebýt práce, ani bych nezvládl udělat DP a odstátnicovat, protože studijní program mě to prostě nenaučil.

Největší výsměch celého studia nastal u státnic, kdy u železniční komise máte jeden ryze silniční předmět.::crazy::::crazy::::crazy::::crazy::

Na ty mechaniky s Jirouškem jsem nadával taky, ale nakonec to vlastně byly ty lepší předměty, kde jsem fakt cítil, že jsem se opravdu něco naučil.


Joe#657@18.3.2019 20:00:27 >>Ythomas_ct: Na průmce (obor geodézie) se někdy v 1. nebo 2. ročníku pár spolužáků přiznalo, že původně mysleli, že jdou "studovat kameny" (geologie) ::lol::


Statistik#6267@19.3.2019 7:07:15 >>Intelpetr: měl jsi jít na DFJP. Sice jsme nad smyslem, obsahem a vyvážeností předmětů taky kroutili hlavou, ale takovýhle extrémní pocit zmaru a ztráty času jsem z toho aspoň já tedy neměl. Dlužno dodat, že nepsaným obecným pravidlem je i to, že o problematiku se člověk musí hlavně aktivně zajímat sám (tím nemyslím šotoušení) a ne jen čekat a pak nadávat, že mu to někdo nepřinesl na zlatém podnose. To platí nejen na VŠ.


Matijak#2516@19.3.2019 9:16:07 >>Jak už tu bylo psáno výše, samozřejmě vždycky záleží, co člověk od toho studia očekává. Žádný studijní program nemůže být podle představ každého studenta dokonalý, vždycky se tam najdou předměty, které některé iritují a jiným vyhovují a naopak. Po těch letech na FD už jsem si zvykl na ledacos, včetně zcela zbytečných předmětů, kam ale člověk musel povinně chodit (jinak nedostaneš zápočet a čau, zápis znova) a naopak celkem užitečných hodin, kde ale vyučující tak moc nelpěli na docházce a dopadlo to tak, že si řada lidí o rok později u jiného předmětu vyčítala, že tam nechodila (protože to třeba bylo o 8 ráno a to se nikomu nechtělo vstávat).

Za mě mezi nejvíce zbytečnými vede Jirouškova Pružnost a pevnost a Projektování pozemních komunikací, ale to bylo dáno hlavně pedantskou cvičící a tím, že mi prostě čmárání v Autocadu nejde a nebaví mě. Dlouholetou noční můrou je samozřejmě fyzika, která v zásadě není ani tak těžká, ale vyžaduje řadu hodin učení a přípravy, protože se u zkoušky rádi ptají na všechno možné; bez toho není šance projít. Matika je hned v prváku (Calculus 1 & 2) a jsou to samé derivace a integrály. Doporučuju s nimi začít už na gymplu, my jsme je měli v maturitním ročníku jako volitelný předmět a velmi se to pak hodilo. Ti, co přišli třeba z průmyslovek, ekonomek nebo dokonce obchodních akademií, to obvykle vůbec nedávali. Je to hlavně o tom si k tomu sednout a napočítat to - jak říkal na cvičeních legendární pan doc. Navrátil: "No, ještě si podobných příkladů spočítáte doma třeba tisíc a budete to umět!"

Jinak co se týče otázek k FD, klidně na mě, ještě pořád jsem tu ve studijním procesu, takže co budu vědět, rád zodpovím


Statistik#6268@19.3.2019 9:59:45 >>Haha, jakožto průmyslovák jsem k deeivacím a integrálům přičichnul už na průmce, ale dá se to samozřejmě "dát" i bez tohoto základu. Samozřejmě terčem posměchu jsme jako negympláci kvůli tomu byli, ale zvládli jsme to v pohodě. A komu není dáno shůry, ani gympl to nezachrání...


intelpetr#6757@19.3.2019 10:00:11 >>Statistik: Já chtěl jít do Prahy, nejen kvůli studiu. Co se týče životních zkušeností, bylo to správné rozhodnutí.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)


Matijak#2517@19.3.2019 10:19:54 >>Však právě proto jsem, Michale, napsal to obvykle vůbec nedávali. Nebyli to zdaleka všichni, ale kdo přišel z průmyslovky nebo podobné školy, kde většinou žádné derivace ani integrály neměli, právě na tomhle skončil. Nemám po ruce žádná konkrétní čísla, ale po konci druháku u nás zůstalo z cca 100 studentů možná 5-10, kteří nebyli z gymplu, víc ne. Takže asi tak.

A jinak ano, také jsem před lety tohle pražsko-pardubické dilema řešil, ale Praha u mě jasně vyhrála nejen lepší dopravní dostupností, ale celkově charakterem, pracovními příležitostmi i možnostmi mimoškolních aktivit. Pokud to však někomu vyhovuje, prožít vysokoškolské studium v Pardubicích, proč ne ::happy::


Hajnej#18758@19.3.2019 10:56:25 >>Mat: Je to hlavně o tom si k tomu sednout a napočítat to
Ono je to i o tom, umět to na přednášce vysvětlit.
Zářným příkladem je integrace per partes, kterou nám přednášející vyložil tak nešikovně (a cvičící to nezachránili), že spadla do kategorie "samoúčelná chytroušárna, po zkoušce zapomenout", aby byla po více jak třiceti letech znovuobjevena díky pouhému pohledu "z boční tribuny"...


marty32#7@19.3.2019 12:52:41 >>Matijak: Ano, je jasné, že když někoho "baví železnice", tak se ji musí věnovat i sám ve volné chvíli. Tak to hádám většina takových i má/měla. Je pak ale naprostá fraška, když člověk musí absolvovat xy nesmyslných předmětů nikoliv kvůli znalostem, ale jen kvůli třem písmenům s tečkou na papíře (Ing.) ::happy::)

Já osobně bych pro lidi se zájmem o železnici FD ČVUT nedoporučil. Nevím, jaké to bylo/je na DFJP, ale složení předmětů na Mgr. je fakt antiželezniční. Že je bakalář mix všeho beru jako "trochu logické", o tom by to Bc. asi mělo býti ::happy::)

Jinak souhlas s inteláckým Petrem, také jsem šel na FD ČVUT "protože Praha".

Ve finále musím říci, že jsem vlastně rád, že jsem si vybral FD ČVUT, ale nikoliv díky škole samotné, ale právě díky Praze :D Což je trochu bizar, ale takový je život ::happy::


Ythomas_ct#2717@19.3.2019 13:37:58 >>Ad Joe:
Na průmce (obor geodézie) se někdy v 1. nebo 2. ročníku pár spolužáků přiznalo, že původně mysleli, že jdou "studovat kameny" (geologie) [lol]
Dobrý, no. Ale stane se. Aspoň si toho ale kucí všimli v rozumném časovém horizontu a při podávání přihlášky na VŠ již byli obezřetnější... ;-)

Ad Statistik:
...o problematiku se člověk musí hlavně aktivně zajímat sám (tím nemyslím šotoušení)...
Svatá pravda, pane kolego! :-) Bohužel se ale poslední dobou nezřídka setkávám s až nepochopitelným nezájmem, případně se "zájmem" tak do úrovně té Tvé závorky...

Haha, jakožto průmyslovák jsem k deeivacím a integrálům přičichnul už na průmce, ale dá se to samozřejmě "dát" i bez tohoto základu.
Časy se mění. Za nás také ještě měli povědomí o derivacích/integrálech/maticích téměř všichni gympláci a "každej druhej" průmyslovák. V posledních 10-15 letech však úroveň SŠ nezanedbatelně klesla. :-( Rozhodně nechci být za "dřívbylolípistu", ale některé výtvory bys prostě musel vidět...

Ad marty32:
Nevím, jaké to bylo/je na DFJP, ale složení předmětů na Mgr. je fakt antiželezniční.
Na DFJP totiž hlavně záleží na tom, co si představujete pod pojmem "studovat železnici". Kolejová vozidla? Trakce? Zabezpečovačka? Dopravní technologie? Dopravní stavby? A předestřu, že do budoucna (tedy od akademického roku 2020/1) by technické obory na DFJP (s výjimkou dopravního stavitelství) měly být strukturovány jinak než doposud - v plánu je studijní program "Dopravní technika" se specializacemi "Provoz a údržba vozidel", "Elektrická trakce a elektromobilita" a "Stavba vozidel"... ;-)


marty32#8@19.3.2019 14:43:16 >>Ythomas_ct: Tak na tomhle pravda na FD ČVUT vůbec nezáleží, tam jsou všichni dohromady, až na "Projekt" a jeden volitelňák, jinak jsou ty studijní programy společné pro všechny (ano, pro silničáře, železničáře, MHD,...).


Matijak#2518@19.3.2019 15:07:19 >>marty32: Nemáte tak úplně pravdu. Ano, hlavně v prvních dvou ročnících je většina předmětů společných, ale pak už se to dost dělí. Třeba s kolegy z letecké dopravy, která mě vůbec nezajímá, jsem se už několik semestrů vůbec nepotkal, protože oni výhradně mají svoje specifické předměty. Stejně tak s oborem Inteligentních dopravních systémů, což jsou převážně ajťáci (ale my základy programování také máme). Je fakt, že bych drážních předmětů uvítal víc, ale zase je fajn si to pak vynahrazovat mimoškolními aktivitami, kterých je na FD (a ČVUT obecně) dost.

Jinak samozřejmě, nezáleží ani tolik na škole, ale na osobní motivaci jedince. Řada lidí jde na FD s očekáváním, které ta škola nesplní - ale to je asi na každé škole. Ano, moje očekávání taky nesplnila na 100 procent, ale protože nic jiného neumím a časem se mi tam docela začalo líbit, už bych neměnil. ::lol::


marty32#9@19.3.2019 15:32:32 >>Matijak: Tak já to myslel tak, že Dopravní systémy a technika jsou prostě společně, žádné konkrétní zaměření tam není...

No, tak zase je trochu kontraproduktivní chodit do školy, ale aby se člověk něco z oboru dozvěděl, tak si to musí vynahrazovat "mimoškolními aktivitami", obzvláště když musí ještě vydělávat a také má další zájmy... ::happy::


Matijak#2519@19.3.2019 16:23:49 >>Je pravda, že DOS je víc dělaný pro silničáře, a ti co víc tíhnou ke kolejím si tam tolik na své nepřijdou. I to byl jeden z důvodů, proč jsem na ten obor nešel (přestože by mě to jinak celkem zajímalo). Souhlasím, že je pak trochu paradoxní se o svém oboru zájmu dozvídat víc mimo školu, než v ní. Zvlášť v posledních ročnících mám někdy pocit, že je ta škola spíš koncipována jako taková “rádkyně” k semestrálním a závěrečným pracem prostřednictvím vyučujících a externistů, než jako místo, kde se mám něco nového dozvědět a naučit (to se spíš dozvím samostudiem dle svého). To se bavím zejména o 3.-5. ročníku, doktorské studium je ještě něco jiného. Jestli je to tak správně, nebo ne, nechávám na posouzení každého.

(Příspěvek byl editován uživatelem Matijak.)


Pryž#243@20.3.2019 23:20:48 >>matijak: mám za to, že i DOSáci si ale mohou v magistru zapisovat "železniční" volitelňáky ze 17 (např. tvorbu JŘ a mikrosimulaci) a neřekl bych, že to nějak praská ve švech :-)


Mouka#7412@16.4.2019 11:38:42 >>Student DFJP chce zachraňovat lidské životy. Telefony naučí troubit jako vlak}


Hajnej#19017@16.4.2019 13:59:11 >>Ha, že by LCA...?

Nehodlám zde polemizovat s užitečností či neužitečností zrovna této aplikace, ale spíš se trochu zamyslet nad směrem, kterým se vývoj ubírá.
Trochu se děsím dne, kdy si lidi začnou nechávat implantovat snímač zaplnění močového měchýře spojenej přes Bluetooth se smártfounem, kterej je včas upozorní, aby se nepochcali...


Mouka#7414@16.4.2019 15:52:28 >>Hajnej: To je přesně o tom, jak se řeší v nehodách, že lidé rádi svoji zodpovědnost přenášejí na někoho jiného. Ve své podstatě každý zachráněný život se počítá, rozhodně bych nikomu nepřál, aby jemu blížký člověk zemřel pod koly vlaku, protože se zrovna nesoustředil, zamyslel apod.
Přílišné spolehání na mobil namísto na vlastní rozum jistě není dobře, na druhou stranu, jak se říká, nikdy neříkej nikdy, chybu (i tragickou) může někdy udělat každý z nás, jsme jen lidé.
Jak už tu bylo i dříve řečeno, frajerské tvrzení "Mně se to stát nikdy nemůže." vypovídá o nedostatečné sebereflexi.


Phd#656@25.4.2019 23:05:29 >>marty32: Vynahrazovat? Občas jsem měl pocit, že jsem z ročníku jeden z mála, komu náplň oboru "Dopravní inženýrství a spoje" až na výjimky vůbec nevadila ::lol::. Ostatní jakoby se oborem minuli. Díky tomu jsem poznal, jak je na tom reálný svět špatně a jaké mezery ti rádoby praktici mají.
Nelituju toho, že jsem tenhle obor vystudoval. Pokud bych si měl vybrat, půjdu znovu. Momentálně se ale snažím o elektrickou trakci.


RadekŠ#8930@26.4.2019 23:07:01 >>že lidé rádi svoji zodpovědnost přenášejí

Sorry, ale to je pro mě naprosto bezobsažná floskule.

Loni bylo v ČR 123 smrťáků v práci a řekl bych že nikdo z nich nic nepřenášel. Stejně tak asi těžko něco přenášel ten skokan z lokomotivy v Bohumíně.


Michal_Drábek#14@12.5.2019 12:21:39 >>ad Matijak (2516):
protože to třeba bylo o 8 ráno a to se nikomu nechtělo vstávat

Ehm, tenhle důvod mě vždycky dostane.
Já tedy chápu, že většina studentů kromě školy chodí i během semestru někam do práce, a občas se chtějí jít i povyrazit, a tedy potřebují i dospat. Ale na druhou stranu, člověk většinou od studia techniky očekává, že ho titul posune k alespoň průměrnému (a v Praze nadprůměrnému) platu. A za to by snad mohl člověk obětovat trochu toho pohodlí, aby se něco zajímavého dozvěděl. No, je to každého věc...

V dnešní době se jaksi pozapomíná, že studium je v podstatě zaměstnání (ve smyslu přípravy na budoucí vysoce kvalifikované zaměstnání). A aby ho člověk zvládl, musí se zpravidla dočasně trochu uskromnit, neboť během studia z hlediska zbylého času ani hodinové mzdy nezvládne vydělat, kolik by chtěl. Podle mě jsou v životě úspěšnější (ba i bohatší) ti, kteří si dokáží poručit a odložit spotřebu.


Michal_Drábek#15@12.5.2019 12:23:37 >>ad Mouka (7412):
Klobouk dolů před panem Řezáčem.
Jen doufám, že jeho tvorba bude ctihodnými profesory a docenty shledána za dostatečně vědeckou...


Statistik#6355@12.5.2019 13:44:38 >>Podle mě jsou v životě úspěšnější (ba i bohatší) ti, kteří si dokáží poručit a odložit spotřebu

Čistě statisticky, pokud odečtu sektor IT a práva, tak vysokoškolsky vzdělaný člověk určitě není ten, kdo by patřil k zdejší nejmajetnější kastě. Trojkaři, co sotva dali maturu, tam budou zastoupení mmohem hojněji. A absolvent univerzity pro koloťuky, ten sotva kdy patřil nebo někdy bude patřit mezi majetné.

Jinak souhlas, život je otázkou priorit. Tomu i odpovídá míra zájmu o studium.


RadekŠ#8954@12.5.2019 14:31:43 >>Trojkaři, co sotva dali maturu, tam budou zastoupení mmohem hojněji

Jako podnikatelé, nikoliv jako zaměstnanci.

Zbytek je o tom že v každý vš či oboru se tak trochu koncentruje jiný typ lidí s jinýma prioritami vč. peněz.


Statistik#6356@12.5.2019 22:04:22 >>Jako podnikatelé, nikoliv jako zaměstnanci.

Samozřejmě.


Ythomas_ct#2859@22.1.2020 13:32:11 >>Jelikož je tu nějak mrtvo, tak alespoň upozorním na DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NA DFJP V PARDUBICÍCH, první už ve středu 29. 1. 2020 od 9 hodin... ::vypravci:: ::masinka::


T20305#329@24.1.2020 19:22:01 >>Když se nikdo nemá k těm pražákům... DOD FD-ČVUT
https://www.fd.cvut.cz/zajemci-o-studium/dny-otevrenych-dveri.htm l


Ythomas_ct#2867@18.2.2020 9:42:03 >>...tak ještě jeden den otevřených dveří na DFJP v Pardubicích, tentokrát v sobotu 7. 3. 2020...

https://dfjp.upce.cz/dfjp/den-otevrenych-dveri

::vypravci:: ::masinka::


Ythomas_ct#2899@22.4.2020 22:43:14 >>Nějak to tu spí (což je tedy v současné situaci i celkem pochopitelné), a tak alespoň přidám jedno video z naší "kuchyně": zkoušky charakteristik vypružení spřáhla v laboratořích DFJP...

::vypravci:: ::masinka::


Dusanh#2738@30.4.2020 8:52:23 >>Nešlo by upravit název videa? ::wink:: Hudba Volant? ::coze::


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod