K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Nehody

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Miroslav_ Zikmund#982@05.10.2021 23:32:23 >>Tak to jsme v 70. letech minulého století asi každý žili v jiném státě. Já jsem štiplístkoval - sice jen občas na 468/469 do/z Čubice, pasováci tam jezdili autem z Folmavy, ale že by si někoho zapisovali nebo vysílačkou něco někomu hlásili vysílačkou jsem neviděl ... tím spíše, že by posbírali pasy a chodili je někam xeroxovat - (to si pletete s rumunským přechodem Stamora Moravita do Srbska (Vršac) a srbským přechodem Preševo do Makedonie) ... ještě za pobytu v Čubici se začala dělat kontrola jízdenek hned za celníkama, aby měli cestující tyhle nezbytnosti za sebou ...
Při cestě do Čubice se muselo hlásit výpravčímu kolik cestujících +/- jede "podle jízdenek" do zahraničí, aby tam poslali potřebný počet razítkovačů ...
Přijíždějící "západní" cizinec se musel registrovat, buď přes hotel, při ubytování v soukromí se muselo na příslušnou pasovku ...
Kde jste štiplítkoval vy, že máte tyto zaručené informace nebo to je důsledek vymývání mozku na PŠM v rámci výkonu "nejčetnější" občanské povinnosti "mužského" pohlaví ?

Začátkem 70. let jsme posedávali večer na nádraží v Břeclavi, lemtali kelímkáče - ač nám nebylo 18, koukali jak Hungárie zastavuje v 18:15 z dopravních důvodů pro rozkaz do Bratislavy a na sedmé koleji stál obšancovaný rakouský motor nebo pára se služebním oddílem v tendru a jedním přívěšákem na WIEN Praterstern (NORD) a nikoho, kdo by odnášel pasy na xerox nebo vysílačkou něco hlásil jsme neviděli ...

Když jsem byl v roce 1980 za železnou oponou, tak jsem jel - pro legraci přes Maďarsko, na rakouské, později italské, francouzské, německé a zase rakouské hranici byl ze strany pohraničních orgánů zájem jen o pas s vízem ... při žádosti o příslušná víza jsem neuváděl žádné adresy, na nichž se budu zdržovat ... tím spíše hotel ... to si zase vymýšlíte ...
Tuzemci museli mít výjezdní doložku, takže ti byli pod kontrolou kudy odjeli a kudy se vraceli ...

Pokud má někdo poškozený mozek, tak jste to patrně vy ...::kladivo:: asi jste se moc díval na Šakala, jak tam vyplňují hosté v hotelu přihlašovací lístky ... a četníci je sbírají ...


Hajnej#25165@06.10.2021 0:25:42 >>Ziki: asi jste se moc díval na Šakala, jak tam vyplňují hosté v hotelu přihlašovací lístky
Já ty přihlašovací lístky vyplňoval v Rusku a Bělorusku ještě před pár lety. A občanky chtěli vidět péésaci v osmdesátkách, i když jsme se chtěli při rekreaci na Lipně podívat jen na Přední Výtoň, na kterou jsme celou tu dobu koukali přes vodu.
Takže bych byl s těma kecama o poškozeným mozku trochu opatrnější... ::nene::


Mladějov#16939@06.10.2021 8:39:04 >>Já neříkám, že tam (formulář víza) adresa hotelu MUSELA být, já říkám, že tam ta rubrika byla a když tam jel někdo PRACOVNĚ (třeba do toho do Torina k Fiatu, protože se stavěla fabrika v Togliatti), tak byla zaručeně vyplněná. Proč se vám musí vysvětlovat každej detail a vy každý detail blbě popíráte?
Jako odhadovat z pár cest do Kubice, jak fungovaly metody vnitrácké "statistiky" a ještě jiného napadat ( s tím poškozeným mozkem jste napadl vy mne, jestli už jste to náhodou nezapomněl),je, nezlobte se, akorát projev vaší hlouposti a počínající senility a mimochodem od té vaší blbosti, že neexistoval seznam lidí v ruském voze do Říma se dostáváte hodně daleko.

To, že jste si něčeho nevšiml, neznamená, že to neexistovalo a ta praxe, pro vás opakuju, byla léty různá a též různá na lidodemo přechodech a přechodech na Západ. Kecy o PŠM - proč do toho motáte politiku? Tohle jsou právě věci, o kterých se nemluvilo ani na tom PŠM ani potom a nejspíš je na první dobrou nenajdete ani na internetu, ale najdete tam třeba systém výjezdních doložek - jeden rozkaz sem dám kvůli Hajnýmu, toho matika a kryptografie vždycky bavila:

Koukám se s csikem můžete vzít za ruce s tím hádáním za každou cenu způsobem, že když někdo napíše něco, čemu nevěříte, tak z něj děláte blázna a magora. Ještě, že měli soudruzi takové zastánce - ale to nebylo o soudruzích, ono to za studené války dělali na druhé straně zrovna tak, rozhodně u vozu Moskva-Řím. To, že se třeba mezi západními státy nekontrolovaly leckde ani ty pasy (silniční přechody) je taky pravda.
Jako vy jste vždycky byl celkem fajn chlap, ale jdete fakt dolů.

To je vše a nebudu v téhle diskusi pokračovat, protože to nemá cenu. Dál přesvědčovat vás nebudu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)


Aleš_Liesk.#7748@06.10.2021 9:28:36 >>My jsme v 80. jeli šotit do Vyššího Brodu. Někde ve Velešíně vtrhla do M152.0 parta pohraničníků se samopaly a celej motorák důkladně prolustrovala. Vojínovi nešlo do hlavy, proč jede 10 vysokoškoláků do V.B., tak se obrátil na nadřízeného (četař), no ale ani ten mu moc nepomohl. Tak nás někam ohlásili a do obdržení odpovědi si jen tak "pro sichr" pohrávali se svými osmapadesátkami a pozorně nás sledovali, jestli se nechystáme tu M152 třeba unést.


Miroslav_ Zikmund#983@06.10.2021 12:51:59 >>Hajnej : Velká země, paranoidně posedlá od října/listopadu 1917 špionománií (a likvidací domnělých špionů a nepřátel) byla poněkud extrém, zjevně přetrvávající dodnes, patrně i v některých nástupnických státech s výjimkou pobaltských zemí ...


Hajnej#25170@06.10.2021 14:40:19 >>Ziki: To je docela možné, nicméně ani tak to nijak neopravňuje k přístupu "za svého průvoďákování do Kubice jsem to neviděl, takže to neexistuje".
Ono je to totiž tak (jak vidno i z toho, co sem dal Mladějov), že metody bezpečnostních složek jsou v zásadě dvojí: jedny, které jsou provozovány zcela otevřeně, ba přímo manifestačně, a které mají mít hlavně odrazující účinek, a ty druhé, které jsou naopak provozovány skrytě, aby k něčemu byly.
Krásně to ilustruje to označování úkonů, které si dotyčný cestující v té kolonce "statistika" s sebou vezl jako dobytče cejch, zpravidla aniž to vůbec tušil.
Že se tyhle praktiky nevěšely na nos nikomu, tím méně průvodčímu, který tam byl z pohledu oněch složek jen tiše trpěnou stafáží (a proto dodnes tvrdí, že to bylo těžce fpoho), je celkem nabíledni...


Mořepetr#6891@06.10.2021 19:02:31 >>Přesně tak, když se jelo autem na Kvildu, tak už po odbočení za Vimperkem, měli PSáci informaci o vozidle, které tím směrem jede. Jezdili jsme tam na tábor do chalupy OSP Tábor (poslední barák před pásmem na silnici k pramenu Vltavy, přesně proti pile). A za praktikantkami lezli záklaďáci a tak se tam vědělo, pomalu i jak chodí hlídky. Jenže v té době bylo už důkladně zadrátováno, takže "narušitel" končil v kantýně (většinou nějaká vysoká). Přesto hlídali, jak kdyby ty dráty za sebou neměli.::sad::

Přes klasickou železnou oponu jsem nejel, ale půlka rodiny, včetně mé maličkosti se dostala se zájezdem ČEDOKu do Jugoslávie. Protože jsem byl nezletilý, musel otec podepsat souhlas na pasovce s vycestováním (jel jsem s mámou). A jelo se bylo to v 84. Autobus jel přes Maďarsko, konkrétně přechodem v Rajce. Tam nás odstavili na dvě hodiny a sebrali všechny pasy. Po důkladné prohlídce autobusu, jsme obdrželi pasy a jelo se dál na Maďarské straně o nás moc zájem nebyl, asi, že to tak proklepli v Rajce, tak jsme vjeli na jugoslávskou celnici. Zrovna jsme s nimi hráli fotbal a celnice byla prázdná, osádka celnice tak v klidu koukala na fotbal v televizi. Když jsme přirazili, tak jeden s razítkem vyběhl k nám do autobusu. Řidič se hned ptal jaký je výsledek. No pasák pospíchal a pasy jen lítaly. Jen za mnou seděla paní a on vraceje jí oštemplovaný pas jí podal i propisku a říká podepiš si to. Neměla totiž ten zrentgenovaný pas podepsaný. To byl ale můj nejsilnější zážitek z celé dovolené.::rofl::

A když jsme u toho SSSR, tak jsem se tam také stihl podívat a to v 87, to že jsem si přivezl tašku z které byly tady na prášky (taška s vlajkou SSSR a USA) pominu. Ale díky glasnosti, to tam začínalo být zajímavější, než vysílání Svobodné Evropy. Měli jsme jako průvodkyni studentku z Kyjeva a když se vyplňovalo to jejich hafo bumážek, tak to jeden ze zájezdu nevydržel a říká jí, proč pořád blbnete s tímhle, když stejně každý tady ví, že je to tu na draka, kdo by sem utíkal. A ona řekla. " To není kvůli Vám, ale kvůli nám. Pro nás jste západ. Pokud bychom neomezovali takto volný přechod hranic, tak když např. z Moskvy odejde milion obyvatel, my to nepoznáme, ale vy je neuživíte"


Agent#9510@06.10.2021 19:05:20 >>O víkendu jsem byl nachcanym Rusákem ze Sibiře označen za agienta a pokusil se mě uškrtit. Eště že byl pod obraz, jinak bych to už nenapsal.


csik#420@07.10.2021 19:27:29 >>Mladějov 16939 -se třeba mezi západními státy nekontrolovaly leckde ani ty pasy (silniční přechody) je taky pravda.
Jo, no vidíš, v tom máš pravdu....a nejen na silničních. V BB (BaselBad Bf) se konala pasová a celní kontr. Švýcar se jen zastavil u dveří kupátka, viděl slušné bílé, a šel dál. Takže jsme byli bez razítka, tedy i bez kontroly. Nelegálně jsme vnikli do Švajcu? Nesměly se vozit noviny. Ale do čeho zabalit špinavé prádlo? Takže jsem je jako balící papír sem vozil. A Blickpunkt – to přece nejsou noviny, tam jsou informace pro cestující.......ale i naše kontrola na těch západních hranících probíhala civilizovaněji než na těch východních (do RVHP).
Mořepetr 6891 – přes Rajku vícekrát vlakem i autem, vždy v pohodě....někdy do Jugo, jindy jen Mad, Rum.


Mořepetr#6892@07.10.2021 20:04:03 >>

csik:
"Mořepetr 6891 – přes Rajku vícekrát vlakem i autem, vždy v pohodě....někdy do Jugo, jindy jen Mad, Rum. "

Však říkám, že jen na dvě hoďky odebrali pasy a zkontrolovali bus, takže normál. Obdobně to bylo z NDR před Vánoci, vybraný bus stranou a někdo holt jel dál v igeliťákách místo nových bot.::sad::


Petr_barchánek#1396@07.10.2021 21:46:02 >>se třeba mezi západními státy nekontrolovaly leckde ani ty pasy

Ono je taky otázka o jaké době se bavíme a jestli se tady neplácají zážitky z lét šedesátých, sedmesátých a osmdesátých do jednoho. Mladějovem poslané nařízení je z 11.12.1970. Podívejte se třeba na filmy Den Šakala z roku 1973 (ale mnou dále popisovaná scéna se v literární předloze odehrává 14.8.1963 ráno) a Šimon a Matouš jedou na Riviéru z roku 1975. V obou filmech jedou hrdinové přes shodný přechod z IT do FR, jsou tam shodné detaily celnice a odbavení v Šakalovi probíhá dost důkladně včetně prošacování zavazadel a hlášení každého vstupujícího na cizineckou policii a následné hlášení až na ústředí do Paříže. Rozhodně neprobíhá vstup do země metodou náhodných výstřelů ("celník vidí slušné bílé, tak nic neřeší"), ale jde o velmi důkladný filcuňk.


Johny11#4024@07.10.2021 21:49:53 >>Možná proto, že (popsáno i v románu) měla francouzská policie echo, že se něco chystá? Začátek šedesátých let byl ve Francii trochu divoký ... OAS a tak.


Bram#12910@08.10.2021 7:14:23 >>Mořepetr:Obdobně to bylo z NDR před Vánoci, vybraný bus stranou a někdo holt jel dál v igeliťákách místo nových bot.

Můj dětský zážitek z cesty vlakem zpět z NDR (konkrétně z Rostocku) v roce 1987 vypadal nějak takto: Vše nové, co jsme si po příjezdu do NDR koupili, jsme celá rodina nosili, tj. v mém případě džíny, aby měly správnou patinu a nikdo při kontrole na hranicích nedělal problémy. Povedlo se, projeli jsme bez potíží. Už si ale nevzpomínám, co boty. Zda jsme si nějaké kupovali, nebo šlo jen o oblečení. Přeci jen, je to skoro pětatřicet let a mne bylo tehdy devět let...


Mladějov#16941@08.10.2021 10:37:58 >>No boty.. z NDR se při předvánočních nákupních návštěvách vozily hlavně zakázané boty (u nás byl mizerný výběr), rozinky a františky, aspoň tak si to pamatuju já a i jak mi bylo v deseti letech v zimních botách celou cestu vedro a ještě jsem se bál, že o ně přijdu. No a se seznamem vždycky pro nějaké to kolejivo či návěstidla či vagonky na H0, protože u nás nebylo skoro nic. A protože jsem byl zatížený na elektro, tak měli různé pěkné svítilny a tak, jednu dvoužárovkovou na "čtyři buřty" mám dodnes - Němci byli pečlivkové - i držáček na tři náhradní žárovky uvnitř byl ::happy::, taky třeba pěkné vícežilové kabílky s barevnou izolací a další "bižuterii" pro kutily.

Co se týče změn v odbavení i mezi Západ-Západ, to by bylo zajímavé najít nějakou odbornou práci - třeba magisterskou, každopádně i tam se to měnilo - na stejné španělské celnici ve směru F->E
byla v 1993 podrobná kontrola a 1996 jsme šli prázdnými prostory.


Petr_barchánek#1397@08.10.2021 11:31:23 >>Možná proto, že (popsáno i v románu) měla francouzská policie echo, že se něco chystá?

No to sice jo, ale zpětným pátráním zjistili, že Šakal už v Paříži byl vlakem z Belgie 22.7., takže filcovali před tím, než dostali echo.

Začátek šedesátých let byl ve Francii trochu divoký
Kdyby jen začátkem šedesátých. V Maratónci (1976) vybouchne nálož pod dětskou panenkou v centru Paříže. V kontextu filmu to tak nějak zapadá do tamního folkloru a doby - nedělá to na diváka dojem, že by se tím někdo nějak vzrušoval.
Ostatně nemusíme chodit daleko - žluté vesty byly nedávno a vyjímečný stav po útocích v Nice trval několik let.

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Barchánek.)


Mladějov#16942@08.10.2021 11:36:19 >>No tak bychom se s tímhle mohli přesunout do Všeobecné neželezniční, co, pánové?


Dj_tiësto#2231@10.10.2021 19:27:21 >>Tak dnes sem málem zabránil nehodě ::happy::Chvíli predemnou spadnul na trať u Jablonce strom a když sem běžel proti 810 ji dát stůj zastavte všemi prostředky tak na mě z nedaleké chalupy zavolali, že už to volali na policajty.
Každopádně šikovní hasiči to odstranili tak rychle, že obratovej vlak měl jen 20 minut sekeru a jak má asi všude vatu tak v Martinicich jen +3::ok::
Všem zúčastněným velký dík za prikladne zvládnutí události 👍


Petr_hradecký#4519@10.10.2021 21:18:32 >>Aha, tak tohle tam bylo. Já už jsem viděl jen ukončenou mimo na stránkách ČD.

Každopádně 👍, Dj_tiësto...


Paul2no#2512@11.10.2021 10:07:10 >>Ostatně nemusíme chodit daleko - žluté vesty byly nedávno a vyjímečný stav po útocích v Nice trval několik let.

On vpodstatě trvá už na vždy, protože výjimečný stav byl prohlášen za stav běžný.


vlasak#1682@18.10.2021 9:53:19 >>Další hrůza...


Petr165#1571@19.10.2021 15:02:25 >>Máte pravdu. Ten blb za volantem neměl evidentně co dělat!
Byl sjetej, čuměl do mobilu, vykecával a rádio mu řvalo na plný kule nebo zachrápnul...?


Němec_z_ova#4357@19.10.2021 19:04:23 >>Máte pravdu. Ten blb za volantem neměl evidentně co dělat!

Jinde na Káčku lze najít informaci, že šlo o jednadvacetiletou kočku, která vezla třináctiletého bráchu (pokud tedy brácha nezkoušel své řidičské umění sám). Tudíž je Vaše fantazírování::crazy:: zcela mimo mísu. Doufejte, že se tak blbým způsobem nezrakví Vaše děti.

A citát bych si dovolil upravit na: V osudnou chvíli neměla na kolejích co dělat.


Petr165#1573@19.10.2021 20:52:09 >>Aha, takže nevyježděný tele...


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod