K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Předpisy

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


754061#131@23.6.2022 20:07:55 >>Maximálně tam po 2.koleji prohnali rychlík, než se vyjasnilo, že jde o MU. Ale náklad stál na 1.koleji a osobák měl postaveno na 3.kolej.


djst#1033@23.6.2022 20:34:25 >>To se moc omlouvám, měl jsem v hlavě něco jiného. Každopádně to nemění nic na tom, že tak jako tak to byl průser v tom, že nejprve nebyl identifikován vznik MU. A raději nechtějme vědět, jak by dopadlo, kdyby ten osobák už byl za vjezdem.


geren#95@24.6.2022 3:41:43 >>Hajnej: k tomu nimrání v předpisech - až se v nich nebudou nimrat ti, co nám počítají výplatu, bude to OK. Kolikrát jsem dostal flastr za to, že jsem sice jednal v duchu předpisu, ale ne podle předpisu, to už ani nespočítám. Beru, že to není chyba předpisu, ale je to můj pud sebezáchovy. Až budu chtít dávat peníze zaměstnavateli, tak se budu chovat podle svého rozumu. Zatím chci peníze od něj, tak budu jednat podle něj. Aneb ryba smrdí od hlavy.


RadekŠ#12368@24.6.2022 9:01:43 >>sice jednal v duchu předpisu

Žádnej "duch předpisu" (vyhlášky, zákona) neexistuje - vymlaťte si takovouhle hovadinu ve vlastním zájmu co nejrychleji z hlavy.

průser v tom, že nejprve nebyl identifikován vznik MU

Průser že ten způsob hovoru patří spíš do pavilonu gibonů na druhým břehu řeky a že ti opičáci rostou jak dříví v lese.::crazy::


Hajnej#26707@24.6.2022 10:23:37 >>OC: Tak ono nestačí KDO, KDE, NA,.... KDO, KDE, ODKUD, KAM... ještě potvrdit...Rozuměl strojvedoucí vlaku xx xxx.
Tohle nafouknutí žvatlání mi fakt hlava nebere.

Hele, zcela obecně platí to, že pokud předáváš nějakou bezpečnostně relevantní zprávu, musíš mít jistotu, že ji 1) předáváš tomu správnému a 2) že ji správně přijal.
S tím, že se to ad 1) občas nepovede, jsi ostatně přišel Ty sám - a to, že se někomu nechce čekat, až si některé věci jeden každý fíra uvědomí po (ne)dokonaném průseru, mu dost dobře nemůžeš mít za zlé...
No a to ad 2) my šestnáctiprsťáci řešíme vcelku jednoduše připojením nějakého kontrolního prvku, kterej musí přijímací straně vyjít stejně, ale je mi jasné, že po lidech něco takového chtít nemůžu. Takže holt nezbývá, než lidštější řešení - zopakovat přijaté nazpátek a následně potvrdit, že se to shodovalo s původně vyslaným.


Ahmad_Šáh_Masúd#3267@24.6.2022 10:45:10 >>Traťový dispečer ruší nouzový závěr vaší vjezdové cesty. Vždyť jste mu přece právě řekl, že jste na 2. koleji.
Podle toho jak jste to napsal, však vidí obsazení úseků ve vjezdové cestě (+ případně část i na TK, když píšete o expresu, asi nebude mít pár vozů) a o poruše KO V1 věděl už před stavěním vlakové cesty ==> z toho plyne, že bez ohledu na hlášení a povídání podle předpisů nebo mimo předpisy by musel být hodně slabý, aby ho napadlo rušit NZ v neprojeté cestě.


Hajnej#26710@24.6.2022 15:00:41 >>AŠM: A neměl by taky toužit po kouzelné formulce "Vlak vjel celý", když má hentu poruchu KO...?


Oldcerry#6368@24.6.2022 18:59:31 >>Hajnej: No v tomto se neshodnem. Ale ani já, ani ty to nezměníme. Dneska jsem se pokoušel to dělat po novu a to neskloňování nejde do huby..to bude ještě sranda. A samozřejmě jsem před Plzní zapoměl říci kde a na které traťové koleji jsem...boha jeho...
Hele, zcela obecně platí to, že pokud předáváš nějakou bezpečnostně relevantní zprávu, musíš mít jistotu, že ji 1) předáváš tomu správnému a 2) že ji správně přijal. Ale jo o tom žádná.
Takže dispečer zadá do vysílačky číslo vlaku 54 325 (funguje to tak?), tomu zazní tón a přihlásí se (tady 54 325 - v tom asi kontroverze není. I kdyby se uklepl a zadal jiné číslo, tak se mu ozve to jiné číslo, ne to co chtěl volat. Asi první signál, že je něco špatně.
Po novu: "Zde vlak 57 325 v úseku Hořovice - Kařízek na druhé koleji". Pokud se uklepl, tak se ozve "Zde vlak 58 325 (když tedy není, jak tvrdím, na přesdržku používat takhle podobná čísla) v úseku Hořovice - Kařízek na druhé koleji". Takže celé to slovní závazné znění je jiné jen v tom čísle. Takže o ničem, jen opruz. Naopak, co když ten špatný se ozve s přesnější polohou, třeba.."Zde vlak 53 325 v úseku Zbiroh - Kařez na druhé koleji". To bude docela na velké hloubání, kdo co zmršil. Dispečer přemýšlí jestli se uklepl, nebo strojvedoucí se spletl?...
No nevím, ale v mnoha případech je více informací spíše na škodu.
Ale každopádně vysílačku zvednout nemusím..."Nespouštěj oči z tratě" ::rofl::. Ale protože jsem poctivec,... úvaha...Co po mě chce? Tak zastavím a domluvíme se.... (No tohle udělat dneska, tak by mě asi zabil ::rofl::). Takže ty sáhlodlouhá slovní spojení moc nic neřeší.
Číslo vlaku v jednom dni je jedinečné, tedy pokud vím, tak se v síti nesmí objevit stejné číslo současně. Vím, že s tím v počátku nějaký problém byl, ale to je snad už vychytané. Já tedy nevím, jak přesně co výpravka vidí na monitorech, ale když se mu informace od strojvedoucího zásadně odlišuje od toho co vidí, tak se dotáže na upřesnění...
Ale to je pořád dokola.
Má vůbec někdo tušení, proč to takhle zašmodrchali? Proč je na pohyb vlaku dvojí pokyn? To si fakt myslí, že to něco zachrání?


Qěcy#8133@24.6.2022 21:52:43 >>Která přesně směrnice EU nařídila takto upravit komunikaci skrz telekomunikační zařízení na dráze? Fakt se do ní chci podívat.


geren#96@25.6.2022 5:49:00 >>RadekŠ: "v duchu předpisu" existuje a existovalo, i když se to už v předpise dávno nepíše. Nebo chcete říct, že neexistuje právníky často použité "v duchu zákona", "v duchu vyhlášky"? Taky chcete řešit předpis doslova i s uváděním rozdílu mezi odbočkou a stanicí, mezi kolejí a výhybkou v hlášení polohy vlaku? I tato malá odchylka je odchylkou od předpisu, ale přesto je v duchu předpisu. Pokud Vám spiritistický výraz vadí, nahraďte jej pojmem "smysl předpisu".

Ono se tady dobře diskutuje, jak má znít správně komunikace, aby byla jednoznačná, ale asi se budou muset změnit kritéria pro přijímání zaměstnanců, protože za jízdy opravdu vše dohromady každý nedokáže (ale jednou jsem byl přijat, tak mně zbavte způsobilosti za to, že po 40 letech si pamatuji všechny předchozí předpisy, jen ten poslední už nějak do hlavy nejde). Výše vzpomenuté pravidlo "Nespouštěj oči z trati" už sice (bohužel) neplatí, ze všech dep se muselo odstranit, protože už dnes fíra hledí zhruba polovinu doby jízdy spíš na monitory než na trať, ale není řešením nesledovat trať a číst si v manuálu, jaká předložka patří do této věty, kterou chci říct. Nehledě na to, že se čím dál více prosazuje, že nejen že mám pracovat a mluvit správně, ale taky musím kontrolovat, zda správně mluví druhý konec sluchátka a nesmím přijmout pokyn, který neodpovídá předpisu. Takže myslím na trať, na slovosled dialogu... a kde je podstata informace?


Tratovak#3207@25.6.2022 7:01:35 >>

RadekŠ:
"Žádnej "duch předpisu" (vyhlášky, zákona) neexistuje - vymlaťte si takovouhle hovadinu ve vlastním zájmu co nejrychleji z hlavy. "

A keď mi gestor predpisu na otázku ako mám podľa predpisu (nešlo o D1) robiť to a to odpíše, že predpis nemože riešiť všetky situácie a mám si vypracovať vlastný postup, tak potom podľa čoho, ak nie podľa "ducha predpisu"?


Hajnej#26716@25.6.2022 8:03:41 >>OC: Dneska jsem se pokoušel to dělat po novu a to neskloňování nejde do huby
No vidíš, já občas používám drahou polovičku jako jedince netrpícího provozní slepotou a ta se naopak podivila, že měla za to, že se to tak používá už dávno.
Ono se totiž tím skloňováním dostanou mnohé názvy, které jsou v 1. pádě dostatečně rozdílné, zatraceně "blízko". Třeba takovej Osek - Oseček (ano, vím, že není na dráze, ale třeba by se někde nějakej hodil pro AHr) - Osíčko. A teď si zkus 6. pád (v Oseku - v Osečku - v Osíčku), 7. pád (před/za Osekem - Osečkem - Osíčkem) a je to najednou kurva podobný. A u 2. pádu budeš jako bonus bádat, jestli jedeš do Oseku nebo do Oseka.

Ale každopádně vysílačku zvednout nemusím..."Nespouštěj oči z tratě"
Cedule u výjezdu z depa (která tam navíc prý už není) má právní sílu předpisu...?

geren: ale asi se budou muset změnit kritéria pro přijímání zaměstnanců
Ano, klidně to může dopadnout tak, že budou vyloučeni jedinci s vadou řeči (kterých navíc v poslední době utěšeně přibývá, protože posazením k tabletu se dítě mluvit nenaučí zdaleka tak dobře, jako když mu čtu pohádku).
To pak fafe bude f tevevifi aféva, jak někoho difkviminovavi a neffavi k dváfe, pvotofe pvej fiflá. Pfitom von má ty mafinky tak vád a ftvatil tím fmyfl fivota...


Qěcy#8134@25.6.2022 9:36:02 >>Ducha předpisů vám vysvětlí právníci. Zeptejte se treba Balika z venkova.


Oldcerry#6369@25.6.2022 9:51:47 >>Hajnej: Nejsme ve sporu s tím skloňováním, protože jsem měl dočinění co s vysílačkama už na vojně, tak vím a snažím se do těchto přístrojů mluvit pomalu a zřetelně. Bohužel je to čím dál horší, někdy to huhlání či žvatlání je skoro až nepochopitelné. Jenže zpředpisovat to dost dobře nejde a jestli si někdo myslí, že rozšiřováním závazných slovních znění to vylepší...no nevím, nevím.
A jak jsem psal, nejde mi to do huby..to se časem poddá..ale drnčet mi to v uších bude...jako když moderátoři použijí "můžou", prostě za mě bylo "mohou". Já vím, že oboje je už správně, ale stejně mi to tahá za uši.
A kde je v předpise napsáno, že tu vysílačku musím za jízdy slyšet, že jí musím za jízdy zvednout? Jen fór...::rofl::
Ano, klidně to může dopadnout tak, že budou vyloučeni jedinci s vadou řeči To bude prča...za nás nemohli k jízdě slabozraký...to teď až tak nevadí..teď budeš moct být slepý, ale přezkoušímě tě z výslovnosti...kam ten svět spěje...V žádném případě nechci někoho urazit, tak to myšleno není.
Tduač, tdoubí na tdumpetu... z komína se kouhí, slunce očí mouhí, kdybyse z něj nekouhilo bylo by nám hůf, jensi oči mhuf.. To si pamatuji z logopedie...::rofl::


Mladějov#18019@25.6.2022 10:12:22 >>

Hajnej:
"

geren: ale asi se budou muset změnit kritéria pro přijímání zaměstnanců
Ano, klidně to může dopadnout tak, že budou vyloučeni jedinci s vadou řeči (kterých navíc v poslední době utěšeně přibývá, protože posazením k tabletu se dítě mluvit nenaučí zdaleka tak dobře, jako když mu čtu pohádku).
To pak fafe bude f tevevifi aféva, jak někoho difkviminovavi a neffavi k dváfe, pvotofe pvej fiflá. Pfitom von má ty mafinky tak vád a ftvatil tím fmyfl fivota..."

Jojo.
V tomhle mne to obecné podvědomí dráhy jako zaopatřovacího ústavu u širší veřejnosti vždycky dostává, bohužel dráha si to dělá i sama - viz třeba poslední reklama s Trojanem jako prostoduchým posunovačem v něcoJetu.
Nepamatuji si, že jsem kdy viděl reklamu třeba od Škody Auto či Renaultu s jejich blbým zaměstnancem atd. To jsou vždy mladí krásní pohodoví usměvaví rozevlátí lidé ::lol::
Já se tomu zasměju, ale to klišé se prostě pořád upevňuje a buduje.

Geren: Přesně, fungování lidského mozku, že když hned neví (nějaké to zákoutí předpisu), tak si vzpomene na tu verzi, kterou se učil k prvním větším zkouškám (což je u starších jedinců taky klidně 30 let) je úplná klasika, to známe asi každej a je to obecný jev.


(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)


Qěcy#8135@25.6.2022 12:53:45 >>Mladějov: a návod na doplnění stavu zaměstnanců kvalitními lidmi máš? Podstavy jsou Praze brutální. Předpis platí za pár dní, ne až nahradíme zaměstnance zemi kvalitními.
Já bych o jednom řešení věděl, ale to nechce nikdo udělat.


Qěcy#8136@25.6.2022 13:04:58 >>Geren: ano, přesně tak,Ústí, aby lidi mysleli na věcnou správnost informace, či pokynů, budou luštit, jestli je to správně doslovně. A bude to na hovno a bude to tak minimálně několik let.

A ty kvalitní zaměstnance, kteří se vůbec nebudou plést v dlouhých doslovných zněních, budou na tomtéž trvat u protějšků, přitom budou splňovat všechna ostatní kritéria bude muset dráha výrazně víc zaplatit. Jinak jí normální lidi zdrhnou a zůstanou hlupci.

Víte o tom, že výpravčí už pár let nemusí mít ani maturitu.


Mladějov#18024@25.6.2022 13:24:21 >>

Qěcy:
"Mladějov: a návod na doplnění stavu zaměstnanců kvalitními lidmi máš?"

Ano, mám, ale to není a nemůže být pouhý všespásný návod, to je prostě práce s určitým cílem, co nikdy nekončí.
Jestli předpis platí za pár dní, tak se zeptej paní gestorky, proč ho takhle napsala - já ty předpisy nepíšu. A to není o personalistice, o které se bavím já, to je o odtrženosti od praxe.

Musím mít cíl a tomu uzpůsobit strategii - a na něco takového si u SŽ i u ČD zatím jenom hrajou a píší ve svých oslavných periodikách.

Zlepšit by se to dalo i se stávajícími platy a to o hodně.

Každopádně to, že tady konstatuji nějaké postřehy, netvoří automaticky povinnost tady psát ěnjaké návody nebo co - to si představuješ jako Hurvínek válku.

Návodů najdeš v každé učebnici managementu tři prdele a odříká ti je každá blbka, co umí jen memorovat.
Podstatné je ty problémy umět zanalyzovat, umět si je vůbec připustit a použít vhodná řešení a taky v neposlední řadě umět pro to získat své šéfy.}


Qěcy#8137@25.6.2022 13:58:18 >>Návodů je 3p, ale mnoho jich nefunguje, nebo funguje za jiných okolností, než dneska máme. Z těch okolností stačí zmínit míru nezaměstnanosti.


Mladějov#18028@25.6.2022 14:31:24 >>Koukám se projevuješ poslední dobou jako typický většinový zaměstnanec SŽ : Nedá se nic dělat, to okolnosti, můžouzatofšichnikolem, a hlavně máme alibi - "hlavně alibismus", to byste si měli dát do zlatomodrýho rámečku jako logo místo ruského invazního znaku ::lol::

Vážně - znám u SŽ hromadu chytrých lidí (včetně těch, co choděj sem a včetně tebe), ale tohle "stejně se nedá nic dělat" je naprosto všechno zabíjející a divím se ti, že máš potřebu tohle šířit (a nota bene v takový sinusovce, kdy své alibistické (hlavně alibistické!) firmě občas nadáváš a občas ji děláš úplně zbytečně advokáta).

Za mne vše, já se nechci takhle hádat.
Víc peněz na platy nic moc nevyřeší a nikde nevyřešilo, podstatné jsou jiné věci.


Qěcy#8138@25.6.2022 14:39:08 >>Zrovna já, kterej alibista nebyl a nejsem? Jak jsi na to přišel? Neznáš mě.


Mladějov#18030@25.6.2022 14:57:31 >>No jak - minimálně podle tvého (dlouhodobého) písemného projevu tady, kdobytobylřek?
A znám ::wink::


Qěcy#8139@25.6.2022 17:00:41 >>Tak pojď na pivo, Mladějově.


RadekŠ#12369@25.6.2022 18:20:01 >>Ducha předpisů vám vysvětlí právníci.

Žádnej duch předpisu neexistuje!!!

Když jsem byl na vojně, tak brigáda měla kromě (naší slavné velitelské roty) taky třeba strážní prapor, kde se chodilo na stráž s utonem + samopalem s vostrejma. A do tý roty žádný krásní, chytří s superpespektivní absíci univezit (vit též takové ty US seriály z té doby::biggrin::), ale prostě kluci na který to zbylo i s možným průserem. Co se týče vzdělání, tak téměř výhradně základní či nějaký lehčí učňák.

Si představte, že takovej kluk hlídá objekt MO a najednou mu po x hodinách zevlování na zahradě přes plot leze nějaký jedinec, později ztotožněný jako Abdul X., vovčan Sýrie. A teď si představte ten průser, kdyby natáhl škorpíka a cca 50 metrů vod zastávky Pražský hrad do toho Araba bez rozmyslu nasypal celej zásobník. Určitě by se byl schopen hájit, že jednal v duchu zákona a bylo by mu platný jak mrtvýmu zimník.

Prostě do těch mnohdy nepříliš účenlivých kluků se to tehdy muselo namlátit, ti kluci museli některý paragrafy i postupy mít nadrilovaný nazpaměť. Proto si taky Abdula odvezli kontraši a dotyčný desátník dostal pochvalu, odměnu a opušťak.

Vy tady debatujete o profesích, který jsou oproti hlídači na jiným levelu. Nebo by měly bejt.::crazy:: A zvhlo se to k tomu, že chudák zaměstnanec (!) neumí mluvit. ::crazy::návod na doplnění stavu zaměstnanců kvalitními lidmi máš? Podstavy jsou Praze brutální.

To Vám řeknu náhodou úplně přesně. Je to práce.


Johny11#4086@25.6.2022 18:46:10 >>Radečku, co kdybyste si stáhl tu D1 a dospěl k článku 25, odst. 7???

"Ve smyslu předpisů pro provozování dráhy Správy železnic je nutné jednat podle nejlepšího
vědomí a svědomí i v těch případech, které v nich nejsou výslovně uvedeny, a to tak,
aby byla vždy zaručena bezpečnost provozování dráhy a drážní dopravy."

Tohle je totiž v dopravních předpisech uvedeno od doby, kdy existují....

A ten příklad z vojny.... ono v Řádu posádkové a strážní služby ČSLA nic o "nasypání celýho zásobníku bez rozmyslu nebylo". Naopak jsme ty kluky učili, že to je až to poslední... Jak tomu bylo po devadesátém u protekčního zabezpečovacího praporu MO nemohu sloužit.


geren#97@25.6.2022 19:31:53 >>RadekŠ: do stráže jsem chodil a obsah tehdejších předpisů (řádů) by se mi vešel do náprsní kapsy saka. Trochu rozdíl s obsahem dopravních předpisů a různých modifikací provozu...


RadekŠ#12372@25.6.2022 20:37:58 >>J11: jste si jistý, že reagujete na mě.::uhoh::


Ahmad_Šáh_Masúd#3272@25.6.2022 21:59:56 >>A zvhlo se to k tomu, že chudák zaměstnanec (!) neumí mluvit. [crazy]
Někteří opravdu neumí a většina si holt bude recitovat z papírků fráze. Nebo (spíše) to dopadne jako s volacíma značkama.

odstatné je ty problémy umět zanalyzovat, umět si je vůbec připustit a použít vhodná řešení a taky v neposlední řadě umět pro to získat své šéfy.
Tak to bych chtěl ve státní organizaci vidět. Zejména to získávání šéfů. ::biggrin::::biggrin::::biggrin::

Jinak jí normální lidi zdrhnou a zůstanou hlupci.
Nedělejte si iluze, to už probíhá řadu let. Kvalita nikoho nezajímá.
A o maturitě to není vůbec. Leckerý vyučený může být kvalitnější než votitulovaný vocas.


RadekŠ#12373@26.6.2022 6:23:41 >>tehdejších předpisů (řádů) by se mi vešel do náprsní kapsy saka

To se vejde i dneska par 42 zák. 219/1999 Sb. Ale třeba vysvětlení pojmů jako odvracení útoku či chráněný zájem v souvislosti s dalšíma zákonnýma normama a třeba řešení specifických situací se už do tý kapsy nevejde.


Johny11#4087@26.6.2022 7:43:09 >>Tak to už jste na tom hodně špatně.....::uhoh::

RadekŠ:
"sice jednal v duchu předpisu

Žádnej "duch předpisu" (vyhlášky, zákona) neexistuje - vymlaťte si takovouhle hovadinu ve vlastním zájmu co nejrychleji z hlavy.

průser v tom, že nejprve nebyl identifikován vznik MU

Průser že ten způsob hovoru patří spíš do pavilonu gibonů na druhým břehu řeky a že ti opičáci rostou jak dříví v lese.::crazy::"


RadekŠ#12375@26.6.2022 8:08:21 >>Tak může být i mnohem hůř, třeba že bych si pletl slova... třeba "v duchu" a naproti tomu "ve smyslu". ::wink::


Hajnej#26727@26.6.2022 8:44:45 >>RŠ: třeba že bych si pletl slova... třeba "v duchu" a naproti tomu "ve smyslu".
Tak zrovna tady jde víceméně o synonyma...


RadekŠ#12376@26.6.2022 9:32:02 >>Vzpomeň jen na to, jak se tady kdysi nad duchem zákona rozzuřil do běla BTTB a pak zmizel v nenávratnu....(tedy dělat právnickou .... do Žesnadu). Bylo to házení perel ... a já ho zcela chápu dodnes.

Já si nemůžu pomoct, ale duch patří nějam do politické filosofie pro horních tisíc obvzláště zavilých inteligentů a pro ten zbytek včetně mě si nejspíš stačí vyhledat v judikátech četnost keywords duch a smysl a hlavně to nechat na někom jiným.

Argumentace "duchem" je v případě lidu to pro mě jenom přiznání toho že neví co dělají a vono to zatím nějak vychází - stejně jako někdo projede X krát křižovatku "v duchu provozu" aniž by si všimnul změny dopravního značení. Do tý doby, než mu to vysvětlí vyšetřovatel, státní zástupce a soudce.


Haan#3504@26.6.2022 10:01:57 >>RŠ: celá problematika o zde v D1 diskutovaném "smyslu/duchu" (viz citace Johny11) tkví v tom, že podle něho lze jednat jen v případech, které D1 neřeší. A protože díky velkému množství modifikací v D1 předepsaných jednání, si to někteří nejsou schopni přefiltrovat/pamatovat, uchylují se k jednání "ducha/smyslu".
A s našimi zákony to bude nejspíš obdobné, jinak by neexistovalo rčení: kolik právníků, tolik pohledů a výkladů téhož jednání.


Hajnej#26729@26.6.2022 12:07:12 >>RŠ: Rozzuřovat se může kdo chce jak chce, ale různých "použití přiměřeně" v "obdobných případech" jsou zákony plné. Což samozřejmě nemění nic na tom, že ten, kde je něco stanoveno explicitně, se podle té litery jede.


Johny11#4089@26.6.2022 14:47:13 >>RadekŠ: Opravdu jste nezklamal. Než přiznat (nebo mlčet), že jste si něčeho nevšiml, neznal ... tak akorát žvaníte a posouváte věci někam jinam.

"Duch" nebo "smysl" předpisu/zákona je jasný. Příklad uvedený výše

RadekŠ:
"tejně jako někdo projede X krát křižovatku "v duchu provozu" aniž by si všimnul změny dopravního značení. Do tý doby, než mu to vysvětlí vyšetřovatel, státní zástupce a soudce."
je blábol. "Duch provozu" (to jste vymyslel sám nebo vám někdo pomáhal?) a "duch předpisu" zjevně nebudou totéž. Nehledě na to, že změna dopravního značení nemá s žádným "duchem" nic společného - to je přeci jasně stanovené pravidlo, které někdo porušil. Jestli proto, že to udělal úmyslně nebo z nedbalosti (jel po paměti, ze zvyku) má vliv maximálně na posouzení výše trestu, pokud tím způsobí nějakou škodu.

Když už chcete argumentovat silničním provozem, tak tam se tím "duchem pravidel provozu na pozemních komunikacích" rozumí "jednat tak, aby účastník silničního provozu neohrozil nebo neomezil jiné účastníky". Při akceptaci principu omezené důvěry (tedy očekávání že se všichni účastníci řídí všem známými pravidly, přičemž ani toto očekávání je nezbavuje povinnosti se přesvědčit). jenže situací, které nejsou popsány pravidly silničního provozu, je na rozdíl od těch drážních minimum.


RadekŠ#12377@26.6.2022 15:46:40 >>J11: "duchem pravidel provozu na pozemních komunikacích" rozumí "jednat tak, aby účastník silničního provozu neohrozil nebo neomezil jiné účastníky".

Proboha neblbni, pojmy ohrozit a omezit jsou přímo obsahem zákona 361/2000 Sb. (a byly i předtím ve vyhláškách), konkrétně § 2 (Vymezení základních pojmů), písmena l, m. Plus dalších iks paragrafů s taxativním výčtem kdo a za okolností nesmí být ohrožen či omezen.


Já jsem chtěl říct jenom jedno jediný - že se nějakým duchem zákona (předpisu) ohání lidi, který ani neznají paragrafový znění - viz též poznámka Haan. Což mi tady nepřímo a asi i nechtěně potvrzuješ, bohužel.

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)


Hajnej#26738@26.6.2022 16:18:30 >>RŠ: Takže doplníme předpis o variantní závazné slovní znění "Vlak XY na výhybce Z" nebo zůstaneme u toho přesného určení polohy (a nanejvýš vyjmenujeme, které objekty lze pro tento účel použít)...?
A opravdu je potřeba mít v D1 iks stránek omalovánek s příklady značení návěstidel, z nichž většina vznikla Ctrl-C Ctrl-V...?


RadekŠ#12378@26.6.2022 17:02:26 >>Takže doplníme předpis o variantní závazné slovní znění

To ale přeci nesouvisí s duchem a nechme ho už konečně spát.

A opravdu je potřeba mít v D1

Samozřejmě že ne. Stejně jako lesní zákon se určitě obejde bez toho, aby popisoval šišku - prostě to tam není. Přestože nějaký tydýt mohl učitě požadovat, aby krom zákazu sběru semen byl zakázán i sběr šišek se semeny.


honzaklonfar#6009@29.6.2022 7:21:21 >>https://zdopravy.cz/dva-a-pul-dne-na-proskoleni-noveho-predpisu-s prava-zeleznic-zaskocila-dopravce-118139/

Zvýšeným úsilím, a za využití pokrokových zkušeností sovětských železničářů se to v pohodě zvládne::biggrin::


honzaklonfar#6013@29.6.2022 19:55:39 >>Že by se během bouřek blýsklo na lepší časy?

https://zdopravy.cz/sprava-zeleznic-po-kritice-posunula-o-dva-mes ice-zmenu-predpisu-d3-118169/


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod