K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Polsko

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Saul_Goodman#241@09.7.2020 15:28:15 >>

Bkp:
"Polsko na tom nebylo tak špatně jako Albánie (byť v osmdesátkách šlo dost dolů), ale dodnes jsou o pořádný kus za námi.
Dneska dokáží využít svoji početní sílu a eurofondy, ale čeká je řešení problému mnohých podobně rostoucích, kdy veliká města vypadají jakštakš západně, ale venkov je myšlenkově v pozdním středověku."
To rozhodně není pravda. Za námi relativně o kousek. Velká města už srovnatelně. Varšava je platově na úrovni Prahy. Třeba v Polsku jsou výrazně nižší dělnické platy (Polák do Evropy, Ukrajinec do Polska...). Polský venkov je právě zajímavý, že snad díky obrovské flexibilitě každý makal někde na západě, od Norska po Holandsko... Zaostalý opravdu dávno není.

Jako jeden z mnoha příkladů, silnice jsou už mnohem lepší v Polsku právě díky schopnosti využívat EU fondy naplno.

A nakonec cena bytu v Praze je proti Varšavě o nějakých 80% vyšší...


Bkp#8317@09.7.2020 16:02:38 >>Nehodlám tady nějak rozebírat kompletní makroekonomické ukazatele, ale je vypíchnu, že "snad díky obrovské flexibilitě každý makal někde na západě" je typické pro rozvojové země, stejně jako množství lidí zemi trvale opouštějících. Vyspělé země to mají přesně naopak.
Psát, že Varšava je platově na úrovni Prahy, zatímco dělnické platy jsou výrazně nižší je v podstatě uznání toho, jak moc je venkov mimo.
Potom tu máme různé autoritářské tendence vlády (viz. celá ta trapná záležitost ohledně funkčních období soudců) obvyklé spíš v zemích na východ (i u nás sledujeme různé snahy vlády o utahování šroubů, leč nesrovnatelně slabší, můžeme jen spekulovat, jestli Andy je takový prozápadní demokrat, nebo jestli "jen" děkovat tvůrcům ústavy za Senát a další pojistky).
Ale samozřejmě chápu, že různým zdejším milovníkům různých balkánských a postsovětstkých chudobinců se Polsko jeví jako ekonomický tygr.


Ahmad_Šáh_Masúd#1235@09.7.2020 16:11:26 >>Pozor, SG nepsal nic o ekonomickém tygrovi, ale o mohutném rozvoji a to je prostě vidět všude - i na tom venkově. Spousta Poláků maká venku, ale taky se vracejí (což je docela rozdíl oproti "postsovětskému chudobinci" Arménii, kam se nechce vracet asi nikdo).
Celá země se prostě mění - a je to dobře.

Ale samozřejmě chápu, že různým zdejším milovníkům různých balkánských a postsovětstkých chudobinců se Polsko jeví jako ekonomický tygr.
Nevšiml jsem si, že by předpisatelé byli milovníky chudobinců.


Bkp#8319@09.7.2020 16:22:38 >>Já jsem asi slepý a nikdo tu nevydával Varšavu jako vzor moderního města, nikdo tu neobdivoval polský ekonomický růst ze kterého bysme si měli vzít příklad, nikdo tu nepopíral zaostalost (myšlenkovou i ekonomicko) polského venkova.
Ano, tak země se mění, využívá svým předností, ale třeba naší ekonomické úrovně nedosahuje ani omylem (i s ohledem na výši platů ve Varšavě).
Přeju Polsku to dobré, ale neznamená to, že nevidím jaké strukturální problémy spíš prohlubuje (třeba s tou emigrací).

Nevšiml jsem si, že by předpisatelé byli milovníky chudobinců.

Ano a prvním znakem šotouše je, že o sobě tvrdí, že není šotouš.::wink::


RadekŠ#10404@09.7.2020 16:23:45 >>platově

Základní ekonomickou jednotkou není jedinec ale domácnost a nezaměstnanýmu nebo někomu, kdo musí pracovat 1000-5000 km od domovav místě kde nechce bejt je tohle fakt jedno. Dtto třeba mzdové rozdíly město-venkov - ostatně stačí se podívat, kolik z nich jezdí fachat do ČR.

Zrovna z pohledu těchle soft-infikátorů se ČR dost vymyká zbytku východní Evropy.

a příkladů, silnice jsou už mnohem lepší v Polsku

Ve spoustě míst tam hlavně žádný silnice nejsou (měřeno tuzemskými meřítky).


Saul_Goodman#243@09.7.2020 16:37:54 >>

Bkp:
"Nehodlám tady nějak rozebírat kompletní makroekonomické ukazatele, ale je vypíchnu, že "snad díky obrovské flexibilitě každý makal někde na západě" je typické pro rozvojové země, stejně jako množství lidí zemi trvale opouštějících. Vyspělé země to mají přesně naopak.
Psát, že Varšava je platově na úrovni Prahy, zatímco dělnické platy jsou výrazně nižší je v podstatě uznání toho, jak moc je venkov mimo.
Potom tu máme různé autoritářské tendence vlády (viz. celá ta trapná záležitost ohledně funkčních období soudců) obvyklé spíš v zemích na východ (i u nás sledujeme různé snahy vlády o utahování šroubů, leč nesrovnatelně slabší, můžeme jen spekulovat, jestli Andy je takový prozápadní demokrat, nebo jestli "jen" děkovat tvůrcům ústavy za Senát a další pojistky).
Ale samozřejmě chápu, že různým zdejším milovníkům různých balkánských a postsovětstkých chudobinců se Polsko jeví jako ekonomický tygr."
Pracovní migrace - to je paradoxně pozitivum, kdy spousta lidí poznala život v zahraničí, vydělali velké peníze a podle toho často venkov vypadá. V Polsku to právě vidlákov hodně pozvedlo.

dělnické platy - neznamená venkov. Dneska to jsou ve střední Evropě hlavně montovny, distribuční centra, retail... A to je zase spíš záležitost větších měst.

autoritářské tendence vlády - hodně přeceňováno a situace rozhodně není tak dramatická, jak se to v českých médiích podává. Ostatně stačí se podívat na Anofert, Zemanovy nohsledy, opoziční smlouvu...

A opravdu tu nikde nevidím velebení východu nebo balkánu. Ale každý, kdo zažil Polsko 20 let zpátky, tak musí uznat, že ten pokrok je obrovský.


RadekŠ#10405@09.7.2020 16:57:00 >>o je paradoxně pozitivum, kdy spousta lidí poznala život v zahraničí


Jedno z měřítek vyspělosti není to že někdo někam jezdí, ale naopak zastoupení cizinců v populaci dané země. Který je v Polsku proto ČR zcela zanedbatelný (0,3 % oproti asi 4,5 % v ČR, DE a AT okolo 10 %). Poláci naopak vyrábí tu žádoucí flexibilitu, konkurenceschopnost a lidský kapitál pracovního trhu někomu jinýmu, počítaje v to i ČR.


RadekŠ#10406@09.7.2020 16:59:42 >>le každý, kdo zažil Polsko 20 let zpátky, tak musí uznat, že ten pokrok je obrovský.

Jenže to tady absloutně nikdo nezpochybňuje.

Jen dochází k chybné/mylné interpretaci některých jevů.


Nocni_spoje#324@09.7.2020 17:10:21 >>

Saul_Goodman:
"Pracovní migrace - to je paradoxně pozitivum, kdy spousta lidí poznala život v zahraničí, vydělali velké peníze a podle toho často venkov vypadá. V Polsku to právě vidlákov hodně pozvedlo."
Ty lidi pracujou na zapade z drtivy vestsiny v "delnickych" profesich - na stavbach, uklizecky, domovy duchodcu, hospody, sklady,...


RadekŠ#10407@09.7.2020 17:29:13 >>drtivy vestsiny v "delnickych" profesich

A to pozvedávání venkova zařizují dotace, EU nevyjímaje. A je to samozřejmě dáno i tím, že v zemědělství pracuje v Pl asi 3-4 násobek % lidí oproti ČR, čili obrovská masa lidí.


Saul_Goodman#245@09.7.2020 17:51:07 >>

RadekŠ:
"Jedno z měřítek vyspělosti není to že někdo někam jezdí, ale naopak zastoupení cizinců v populaci dané země. Který je v Polsku proto ČR zcela zanedbatelný (0,3 % oproti asi 4,5 % v ČR, DE a AT okolo 10 %)."
Nepravda https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ukraincy-ilu-pracuje-w- polsce-dane-nbp/r1yf4pe


Saul_Goodman#246@09.7.2020 17:53:05 >>

RadekŠ:
"drtivy vestsiny v "delnickych" profesich

A to pozvedávání venkova zařizují dotace, EU nevyjímaje. A je to samozřejmě dáno i tím, že v zemědělství pracuje v Pl asi 3-4 násobek % lidí oproti ČR, čili obrovská masa lidí."
A Polák jede na pole do Holandska a do Polska jede na sezónní práce Ukrajinec.

Ano dotace. A prachy ze zahraničí k tomu.


Saul_Goodman#247@09.7.2020 17:57:01 >>

Nocni_spoje:
"Ty lidi pracujou na zapade z drtivy vestsiny v "delnickych" profesich - na stavbach, uklizecky, domovy duchodcu, hospody, sklady,..."
Jenže na norské stavbě, v německém domově důchodců nebo v rakouském autobusu si často vydělají násobky, co doma. To je dostatečná motivace.

Česko je opačný extrém, kdy díky štědrému sociálnímu systému neexistuje motivace k migraci. Stát zaplatí bydlení, hmotnou nouzi a něco málo navíc na černo pak v regionech udělá běžnou životní úroveň.


Vorech#230@09.7.2020 19:59:34 >>Stradom.


RadekŠ#10408@09.7.2020 20:41:58 >>Česko je opačný extrém, kdy díky štědrému sociálnímu systému neexistuje motivace k migraci

ČR je opačný extrém, protože zdejší ekonomika lidem dává dlouhodobě příležitosti v tom být zaměstnán. A nemusí nijak odcházet a živit se méně kvalifikovanými profesemi někde v tramtárii. To je právě měřítko vyspělosti země a příležitostí, který dává svým lidem. A rozhodně to není nic samozřejmého, ve střední a východní Evropě výjimka.

Proto je tady oproti Polsku dlouhodobě podstatně nižší (cca poloviční) nezaměstnanost, podstatně vyšší míra zaměstnanosti (dlouhodobě o 6-8 procentních bodů, což je strašně moc) a tím míra participace.

Pokud je někde zatěžován sociální zdravotní, důchodový) systém, tak právě v tom Polsku - jednak tím tím že musí živit podstatně větší % nezaměstnaných a jednak že musí živit další obrovský množství lidí nacházejících se zcela mimo ekonomickou aktivitu. A to jsou tam navíc stovky tisíc lidí uměle drženy v zaměstnanosti v odvětvích, jako je hornictví a zemědělství. A k tomu miliony lidí odešly do ciziny. Dlouhodobá udržitelnost takového sociálního systému je podstatně horší, než někde, kde dlouho a stabilně pracuje mnohem větší část populace v produktivním věku.

A ty uváděné nedávné počty Ukáček nejsou při uvážení rozdílů velikosti obou ekonomik (ČR má cca 1/4 obyvatel a více jak 1/3 velikosti ekonomiky Polska) nic omračujícího, kór pokud uvážíme silné restrikce udělování pracovních povolení na naší straně.


Nocni_spoje#325@09.7.2020 21:33:33 >>

Saul_Goodman:
"kdy spousta lidí poznala život v zahraničí, vydělali velké peníze"
Penize vydelali, ale o tom poznavani zivota v zahranici si moc iluze nedelejte. Ty lidi vetsinou zijou v komunite v nejake ubytovne, par predaku se domluvi mistnim jazykem a jinak nasavaji zivot v zahranici pouze cestou do mistniho Lidlu/Rewe, kde si koupi svoje Tyskie.


Nocni_spoje#326@09.7.2020 21:37:07 >>

Ahmad_Šáh_Masúd:
"Zkus Rotterdam
Ale až po Corona krizi. ::wink:: Pořád ještě jsme na hraně, kdy to může sklouznout do průseru.

Nedaleko Varšavy mohu letos doporučit koňskou železnici do nedaleké psychiatrické léčebny. Pro projetí trati by tam někteří šotouši mohli rovnou zůstat na pozorování. ::biggrin::
Nejbližší termín mají 2. srpna a když nebude nic zajímavějšího na práci, tak si tam zajedu i já.
Hlavní předností Varšavy jsou ovšem ženy. Tam je pořád na co koukat. To v Rotterdamu nehrozí ani omylem.::happy::"
Se mi libi ta logika, vylet do Rotterdamu je vohubu, protoze jsme na hrane, ale soceni kdejakyho odklonu po cely Evrope je v poho, protoze to delam ja.


Ahmad_Šáh_Masúd#1237@10.7.2020 8:01:02 >>Že tu logiku nevidíte neznamená, že tam není.
Nemám problém s tím projet odklony po uhelné magistrále letními koupáky k moři - protože jsem správně odhadl, že letos budou poloprázdné až téměř prázdné (stav před týdnem, studené moře, infekce). Naopak do hustě zalidněných oblastí nejezdím a hned tak nebudu.
Proč se asi infekce rozšířila nejvíce v sev. Itálii, Beneluxu...? Protože tam žije hodně lidí pohromadě (plus samože další faktory jako sociokulturní návyky).
Například srpnovou dovolenou zatím ani nemám pevně rozhodnutou - bude záležet na situaci tak za 2 - 3 týdny.


Nocni_spoje#327@10.7.2020 8:35:49 >>Pro mne za mne si jezdete kam chcete, kdyz si to alibisticky zduvodnite (ono co bylo driv nemusi byt rizikove nyni viz aktualni ohniska - Karvinsko, Gütersloh apod., to jsou metropole jako prase), ale ze zrovna vy jezdici co tyden po Evrope z takovych kulervoucich duvodu jako soceni tu budete rozdavat rady je tezke chucpe.


Ahmad_Šáh_Masúd#1239@10.7.2020 8:37:52 >>Tak to si mě s někým pletete, milý pane.


Nocni_spoje#328@10.7.2020 8:41:46 >>

Ahmad_Šáh_Masúd:
"Tak to si mě s někým pletete, milý pane."
Pred dvema tydny jste byl v Polsku, dle toho na co se ptate ve foru Madarsko mirite pristi tyden do Szobu a Madarska a pak prijde vase zminena letni dovolena viz vyse.

Jak pisu, mne nevadi, ze nekam jezdite, ale ze za to ostatni peskujete.


Ahmad_Šáh_Masúd#1240@10.7.2020 8:54:41 >>Ano. A vybírám si oblasti s velmi malým postižením Covidem-19. Oproti tomu je Rotterdam a většina Beneluxu (krom Arden, Fríska a venkova) propastný rozdíl - jak dopadem infekce, tak hustotou zalidnění a tedy i možností nákazy.
Na Metropol jsem se ptal, protože si dovoluji ten luxus a za dva dny odjíždím na dovolenou na ... Slovensko (autem, samozřejmě), přestože původně jsme měli zajištěný pobyt v Itálii u moře.
Takže ty kecy o rozdávání rad a chucpe si nechte, protože prostě stále platí, že jet na dovolenou na Slovensko je o mnoho řádů méně nebezpečné, než někam k Lago di Como, do Barcelony nebo Bruselu či Rotterdamu.


Vlakfanda#14@13.7.2020 21:44:18 >>Poradí mi některý z polonofilů,jak to teď v časech po C 19 chodí ve vlacích PKP IC (kromě Pendolina) s místenkami? Je to jinak, než dřív, kdy při cestování bez ní hrozilo jen to, že si člověk nesedne..?! Díky!


Saul_Goodman#256@14.7.2020 7:55:10 >>Vlakfanda: Rezervace je povinná a povinnost je vymáhána. Jak v pokladně, přes eshop nebo appku je místo automaticky přidělené k jizdence.

/discus.php?addr=www.k-report.net/presmerovani/%3Fprispevek=4210195 Postup k získání rezervace k síťovce nebo zahraničnímu lístku.


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod