K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Restaurační, lůžkové, lehátkové, společenské a salonní vozy

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


R_1463Úpa#2629@22.9.2021 6:30:56 >>Mladějov: Říkalo se to a něco na tom bylo ::proud::
Ondras888: Nevím, jaký je stav nyní, ale když člověk pro zdravotní důvody nemohl nastoupit, volal na dispečink a dispečink obvolával volné průvodce, zda nemohou nastoupit. Já takto jel celý turnus temelína z Prahy do BB/Zvolenu a zpět do Prahy (příjezd někdy kolem půl 4 ráno). Jenže mi volali z dispečinku, že kolega, co mě má střídat, nenastoupí. Tak jsem vzal ještě pokračování Praha-Cheb-Praha, přičemž mi volali z dispečinku, že další kolega po mně nenastoupí, zda bych to nemohl vzít, a tak jsem pokračoval Praha-Zvolen-Praha. Domů jsem se vrátil o 2 a půl dne později, než bylo plánováno ::lol::::lol::

Co se týká zdravotní indispozice během výkonu, tak pokud je více ubytovacích vozů, řeší se to s průvodci vedlejších ubytovacích vozů. Pokud ovšem jede jediný ubytovací vůz a průvodce nemůže, je to velký průšvih. Za mé působení se to však nestalo a ani jsem o tom neslyšel, že by během služby průvodce nemohl. Je urban legend, že jeden průvodce si během denní pauzy zlomil nohu při lyžování v Tatrách a z Popradu do Prahy již službu vykonával s gipsem a o berli ::proud::::proud:: Ale nastoupil.

Nutno říci, že "staří pardálové" postupně mizeli/byli odejiti a nastoupila nová generace nadšenců, kteří svou práci dělali skutečně profesionálně. Není nutno cestu lůžkovým vozem nedoporučovat, doba před 13 lety se změnila, na opilého průvodce už se nenarazí. Naopak, dnes už se nestane, že by průvodce neuměl anglicky a nebyl zdvořilý.

Imho: Tehdy ten buzerantský kolega se jmenoval Marcel. Jméno už samo o sobě trochu teplý ::proud::


S4991023#4854@22.9.2021 14:04:15 >>Koukám, že průvodci ubytovacích vozů se skládají z homosexuálů a homofobů.


Vantju#5257@22.9.2021 16:05:54 >>Já bych si dovolil podotknout, že jsem hetero, ženatý a nejsem v žádném případě homofob. Ale zase tu práci už pár let nedělám, no. ::proud::

V sobotu si snad najdu čas na nějaké vzpomínky. Dělat práci na HPP hodně unavuje, ale jednou za čas si něco zajet je moc příjemné... tak se uvidí, jestli bude JLV zase nabírat brigádníky. ::jidlo::

Nutno říci, že "staří pardálové" postupně mizeli/byli odejiti a nastoupila nová generace nadšenců, kteří svou práci dělali skutečně profesionálně. Není nutno cestu lůžkovým vozem nedoporučovat, doba před 13 lety se změnila, na opilého průvodce už se nenarazí. Naopak, dnes už se nestane, že by průvodce neuměl anglicky a nebyl zdvořilý.
To je pravda. Podařilo se mi do procesu zapojit pár mých přátel-vrstevníků a dnes už tam sice taky mnoho z nich není, ale nemyslím si, že by produktu nějak škodili, spíše naopak.

A nutno dodat, že podobné zážitky se stanou možná tak jednou-dvakrát za kariéru. Logicky proto se tu na ně tak vzpomíná, kdyby mělo k problematickým situacím docházet při každé cestě, tak by na to už dávno vzniklo nějaké opatření.


Faigja_162#1221@23.9.2021 12:53:37 >>Já ti nevím, Adame, ale pokud si vzpomínám, na pozici průvodce jsme tě přitáhli spíše my s Petrem, čemuž odpovídají i naše a tvé služební čísla ::biggrin::. Nedá se ti upřít přitáhnutí jiných šotoušů, povětšinou to ale spíš byla opravdu výživná individua ::crazy::.

Co se týče dotazu na zálohy, od doby co si pamatuji až do současnosti, funguje každý den jedna záloha, která je připravena v případě potřeby výkon odjet.

Zážitků z práce by bylo opravdu mnoho, ale z mého postavení nejsou vhodná ke psaní na diskusní fórum, ale spíše tak do hospody k dobrému půllitru ::wink::.

(Příspěvek byl editován uživatelem faigja 162.)


R_1463Úpa#2632@24.9.2021 9:49:39 >>Vantju: Lépe bych to nepopsal. Jsou to vypíchnuté události za tisíce a tisíce uplynulých hodin šichty.

Jedna méně úsměvná historka byla, když jednoho srpnového dne roku 2010 bylo ve Zvolenu přes den neuvěřitelné vedro a večer padaly extrémně velké kroupy a na úbočí Velké Fatry byla stacionární bouřka s intenzivním lijákem. Trať z Banské Bystrici do Martina byla neprůjezdná, což se zjistilo ještě před naším odjezdem. Takže nám jen ve Zvolenu dali brejlovce na opačnou stranu a vyrazili jsme směr Hronská Dúbrava, odkud jsme pokračovali do Kremnice a Turčianských Teplic. Už od Horné Stubně bylo vidět, že je to apokalypsa, lidi byli venku před vyplavenými baráky, někteří ještě pytlovali pytle s pískem, všude se valila voda a po obloze se ještě proháněly blesky od doznívajcí bouřky. Ukázalo se, že mít rozlehlé kukuřičné lány na strmých svazích Velké Fatry není asi vhodné. Od Horní Stubni po Turčianské Teplice jsme jeli krokem, koukaly už jen hlavy kolejnic, jinak všude voda. Až zde jsme dostali informaci, že zde končíme a jsou připraveny evakuační autobusy pro cestující do Žiliny a že počká Slovakia na cestující lůžkového vozu (které čekala noc v lepším případě na sedačce, v horším na stojáka). Co bude s "mým" lůžkovým vozem ovšem nikdo nevěděl. Vzhledem k tomu, že na evakuaci bylo asi tak 10 min, nebylo v mých silách vypakovat všechny cestující z plně obsazeného lůžkového vozu a ještě uzavřít všechny, nejen účetní, doklady, uklidit kuchyňku atd. a vůz opustit. Takže jsem pomohl všem vystoupit. Pamatuji si jen šero, stmívalo se a všude burácela a valila se voda. Veřejné osvětlení nefungovalo. Všem cestujícím jsem pomohl vystoupit s bagáží na dost nízké nástupiště, dal jim instrukce, kde je autobus a že podle mých informací na ně Slovakia do Prahy v Žilině počká.

Zavolal jsem tohle na dispečink, aby počítali, že ráno na ONJ "nafťák" nepřijede.::proud::

No a pak už jen tma, ticho, klid a vlak duchů a v něm jen já. Usnul jsem a někdy během noci se náš vůz dal do pohybu. V naprosté tmě jsem netušil, kam jedeme (chytrý telefon jsem před 11 lety neměl). Nakonec za rozbřesku vidím stavědlo Hronská Dúbrava a za 11 hodin po odjezdu ze Zvolenu jsem byl pro velkou slávu opět ve Zvolenu ::proud:: Pak chlapci odpojili nafťák a dali jej na rychlík do Blavy. Když jsem byl po poledni v Blavě, výpravka dostal záchvat smíchu, co tam ten vůz dělá. Nakonec nás připojili na konec jakéhosi Haška z Budapešti a kolem 19 hod jsem byl na ONJ jako na koni.

Z dnešního pohledu to zní neuvěřitelně, člověk by si tyhle provozní informace možná dohledal na netu, ale tehdy se člověk vydal napospas do neznáma ::proud:: Asi největší problém byl, že jsem netušil, kdy kam ten nafťák přešíbují, takže jsem si netroufl jej opustit a jít třeba na nákup. Takže mi dispečink dovolil živit se kafem a sušenkama ze zadarmových snídaní, které si ale nikdo kolem 9 večer při evakuaci v Turčianských Teplicích nedal ::proud::


hrejzadarmo#361@30.9.2021 18:35:05 >>Netuší jak je na tom WSBA s vozy, kolik jich jim zbylo? Zajišťují někde nějaké spojení?
Kde se vůbec jejich vozy udržují?


Jarda_krapas#2094@04.10.2021 21:48:32 >>https://zdopravy.cz/obb-dal-expanduje-s-nocnimi-vlaky-z-22-vozu-o dstrani-sedacky-a-prestavi-je-na-lehatkove-93364/


Vantju#5260@05.10.2021 11:27:23 >>Vagonweb toho ví dost. ::happy::

WLABmee jezdí z Budapešti do Berlína, Bvcmz různě... obojí už v majetku MÁV-START. Zůstaly Bcmh a ty jezdí tam kde dřív, tj. Humenné - Praha a Humenné - Bratislava. Bvcmz 034 a 036 od RDC už snad nejezdí.


Ondras888#155@08.10.2021 17:56:12 >>Vážení, jedná se o chybu, nebo byl skutečně svého času na Slovenské strele v pravidelném řazení /uznávám, jen v pátek/ salónní vůz?

To bylo určeno pro nějaké echt bolševiky, kteří se vraceli na víkend domů?

Odkaz zde: https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=CSD&kategorie=Ex&cis lo=173&nazev=Slovensk%C3%A1%20strela&rok=1984


Ondras888#156@08.10.2021 19:49:03 >>Měl jsem ještě chvilku si to "študovat" a už chápu. Ten salón se přes noc z neděle na pondělí vracel z Bratislavy do Prahy na R Devín. Tak už je mi jasné, komu ten vůz posloužil, když je v něm kromě salónního uspořádání i několik lůžek.. ::crazy::


Tajemný_em#4254@09.10.2021 23:00:41 >>

Ondras888:
"pro nějaké echt bolševiky"

Aniž bych sem chtěl zatahovat politické debaty, tak zmíněný salón jezdíval i v dobách ČSFR, tj. po Sametu. Vozili se v něm slovenští (event. moravští) poslanci Federálního shromáždění.


R_1463Úpa#2645@13.10.2021 7:26:15 >>Jak to vlastně vypadá s Temelíny? Asi nejsou ještě po rekonstrukci. Jejich ne zrovna příjemné hodnocení očima automobilisty je zde https://www.garaz.cz/clanek/vlakem-tam-fordem-zpatky-21006928#dop _ab_variant=0&dop_source_zone_name=autoweb.sznhp.box&dop_req_id=L WNkR3uN5DC-202110130509&dop_id=21006928&source=hp&seq_no=1&utm_ca mpaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

S šířkou postelí se nic nenadělá, ale špinavá sprcha a smrduté wc jsou ostudou.


Goldstajn#174@21.10.2021 19:42:13 >>Hodnocení "novináře" automobilisty je poplatné zájmům jeho chlebodárce, jak je u této profese obvyklé. Vybral si pro svůj "výlet" čistě turistickou relaci Praha - Poprad, fungující pouze v pátek a je na něm nasazován vůz, vyrobený jako sedačkový pro příměstské a spěšné vlaky před 40 lety v NDR a před více, než 20 lety "svépomocně" v jakési opravně přestavěný na lůžkový. Vůz obvykle stojí celý týden odstavený a pouze v pátek vyjíždí na výlet do Popradu. Žádná sláva, ale pro cestující na dovolenou, zvlášť s dětmi vyhovuje. Menší prostor vzhledem k ponechání zavazadel ve vozidle není obvykle problémem. Je ovšem možné si rezervovat lůžko i v jiném voze, renomovaného výrobce, ještě neplnoletém, "doprovázejícím" denně autovůz do Košic. Lůžka jsou zde téměř dvojnásobné šíře i o pár centimetrů delší a matrace vyšší. Tyto vozy mají i vyšší vnitřní prostor, tedy rozestup lůžek nad sebou. V obou případech je však cestování v kupé pro 3 osoby poněkud nepohodlné, byť si např. lze zajistit pro 2 - 6 osob prostorný "apartmán" se dvěma dolními lůžky, případně dalšími ve druhé či třetí úrovni i vlastní sprchou a toaletou. Horní (třetí) lůžka však vzhledem k tvaru vozu plnohodnotná být prostě nemohou a lze je považovat spíše za přistýlky. A co se týká ceny - to nechť si každý spočte sám, ale při pracovní cestě vyjde pohodlněji a téměř vždy i finančně výhodněji jet autovlakem a vykázat cestu vlastním vozem. A mnozí tak rádi činí.


Duchodce_z_vysočiny#272@22.10.2021 9:30:00 >>až na to že ty vozy nejsou dělaný z příměstských ale z dálkových, ovšem teda stejný konstrukce, jen dveře jinde


S4991023#4884@22.10.2021 12:23:05 >>Článek má stejnou úroveň, jako celá seznamní "garáž", kde může evidentně dělat "redaktora" kdokoliv, kdo se může prokázat vlastnictvím ŘP, neboli nulovou. Proti tomu je diskuse na G-Repu vysoce odborná profesionální skupina.


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod