K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: GVZ Berlin

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Dj_cargo#28@03.2.2006 23:21:07 >>Jestli jsem to tedy pochopil správně, tak německý stát jakožto developer, podnikající s penězi velkoněmeckých daňových poplatníků, financuje skrze spřátelenou firmu Deutsche GVZ-Gesellschaft m.b.H stavbu jakýchsi "veřejných logistických center". Ty pak fungují jako zmíněné Berlin Süd - sociální supermarketové řetězce (Lidl, Aldi, Rewe, tedy Kaufland a Pennymarkt) si zde za státní podpory zřídí svá distribuční centra, pochybný železniční dopravce Spitzke Logistik si zde postaví opravnu lokomotiv a korunu všemu dá normální veřejný terminál kontejnerové dopravy, který prakticky s chodem "veřejného logistického centra" vůbec nesouvisí, a který vypravuje ohromujících pět ucelených vlaků týdně.
Jsem skutečně udiven.


nelogistik#0@04.2.2006 14:43:13 >>DJ_cargo > Doporučuji občas číst odborné tiskoviny, aby jste byl napříště ušetřen údivu. Jednak ty krabice si každý řetězec financuje ze svýho. Země pouze vybere místa, kde se tak může dít, vyřeší skupování pozemků a dotáhne tam sítě. Děje tak všude v Evropě, na západ, jih, sever i východ od nás. Cílem samozřejmě není převést zásobování samoobsluh na železniční dopravu, ale podpořit investice soukromých subjektů, zaměstnanost, usměrnění těžké nákladní dopravy a také, ale nikoli pouze, vytvoření podmínek pro potenciální využití železniční a odní dopravy. U nás peníze daňových poplatníků samozřejmě umí vláda roztočit docela jinak.


Dj_cargo#29@04.2.2006 16:37:37 >>Můžu poprosit o nějaké příklady "na jih" a hlavně "na východ" od nás?

taky by mě zajímalo, jaký je rozdíl, když lokalitu pro supermarketové DC vybere "stát" oproti soukromému developerovi. Myslím, že kritéria budou stejná - optimalizace dopravních vzdáleností, blízkost dálnice. Takže hlavně lokality blízko velkých měst - u nás jasně Modletice/Jažlovice na D1, Zdiby "Northpoint" na D8, Jirny na D11 a Rudná na D5. Jakou optimálnější polohu by u nás navrhl státní developer?

Cílem samozřejmě není převést zásobování samoobsluh na železniční dopravu

já jsem si právě myslel, že obrazně řečeno je. Že smyslem VLC je právě podpora kombinované dopravy - veřejný terminál KD hned vedle skladů a soukromých distribučních center.

ale podpořit investice soukromých subjektů,

v tomhle oboru je třeba někoho podporovat?? V jedné odborné tiskovině jsem například tento týden četl o stavbě nového DC pro firmu BAX Global v Modleticích. Má jít o jedno ze tří DC této firmy v Evropě. Jih bude obsluhovat DC v Geroně ve Španělsku a sever DC v Kodani. Proč se raději BAX nerozhodl pro nějaký státní terminál v Německu? Drážďany přece nejsou daleko.
A nebo je ta "podpora" myšlena tak, že si všichni postaví své krabice na pozemku státního VLC, a jinde krajinu ušetří? Tak tomu prostě nevěřím. Německo a hlavně okolí jeho dálnic je plné krabic...

vytvoření podmínek pro potenciální využití železniční a vodní dopravy

a to mi právě u toho Berlína nepřijde moc přesvědčivé.


Dj_cargo#30@04.2.2006 16:54:57 >>A těmi "odbornými tiskovinami" je myšleno co? Dopravní noviny, Doprava, Logistika, Reliant News Logistic? Tyto CZ "odborné tiskoviny" sleduji. Nebo snad raději něco zahraničního?


Kurt_mužík#14@04.2.2006 20:46:54 >>nelogistik Země pouze vybere místa, kde se tak může dít, vyřeší skupování pozemků a dotáhne tam sítě

a soukromej developer postupuje jak?


nelogistik#0@04.2.2006 20:59:06 >>Pro příklady opravdu není nutné chodit jen na západ - ve volných chvílích můžete nastudovat maďarský program na výstavbu "nákladových vesniček" a nebo právě v Bruselu notifikovaný polský. Ale moc nového se toho tam asi nedozvíte - věřtě nevěřte - cílem je skutečně optimalizovat dopravní toky atd. jak již bylo řečeno.

Krabice kolem dálnic v Německu? - ano, to jsou právě ta GVZ.

Jinak ten Grossbeeren možná není tak úplně nejlepším příkladem z využití kombinované dopravy. Kromě těch kontejnerů do Ruska a přístavů tam skutečně nic jiného uceleně nejezdí. Ale jinde jde většinou skutečně o vnitrokontinentální přepravy končící v GVZ - třeba sousední Wüstermark.


Dj_cargo#31@04.2.2006 21:17:10 >>ano, to jsou právě ta GVZ

takže tři GVZ vystačí na celý Berlín? Nevěřím. A i kdyby - jaký je pak rozdíl mezi soukromým "logistic parkem" a státní "GVZ"?
O Wustermarku vím, jezdí tam jednou pracovnědenně vlak německé DHL. Od loňského února. Jezdí tam snad ještě něco, co by stálo za řeč?

Mě celkem nezajímají politické programy notifikované v Bruselu, nebo "potenciální" možnosti využití. Mě by zajímalo, jaký je praktický přínos státního developingu v této oblasti. V čem je stát lepší developer než soukromá firma.
Maďarský program na výstavbu "nákladových vesniček" může být zajímavý - pro teoretika. U nás už takových nákladových vesniček máme dost, zvlášť kolem Prahy (vyjmenoval jsem je výše). Zajímavá DC teď vznikají na Slovensku - kupodivu opět bez státních zásahů.
O optimalizaci dopravních toků se "překvapivě" snaží i soukromé firmy - nikomu se nechce platit zbytečně drahou dopravu. Na to nemusím jezdit nic notifikovat do Bruselu.


nelogistik#0@04.2.2006 21:53:46 >>Přínosem je právě to, že tam ty krabice vyrostly. Podívejte se aspoň jakou mají ta GVZ plochu. A kolik těch našich DC má v areálu překladiště, benzinky, servisy, půjčovny a vše ostatní co s nákladní dopravou souvisí? Nemluvě o přejezdech z DC výrobců do CDC obchodních řetězců tam a zase nazpátek z jednoho okraje Prahy na druhý.

Ad Kurt - ale soukromej developer si za to taky nechá pěkně zaplatit.


Dj_cargo#32@05.2.2006 0:42:40 >>Přínosem je právě to, že tam ty krabice vyrostly. Podívejte se aspoň jakou mají ta GVZ plochu.

takže oni to maj na ploše obdélníkové, nebo čtvercové? My trochu roztažené - dobře. Těžko říct, co je menší zlo.

A kolik těch našich DC má v areálu překladiště, benzinky, servisy, půjčovny a vše ostatní co s nákladní dopravou souvisí?

- překladiště žádné, ale ta v GVZ jsou zřejmě stejně minimálně využívána - určitě ne v souvislosti s ostatními GVZ-firmami.
- benzínky (spíš naftěnky). V Modleticích jsou u dálnice Shellky, ve Zdibech Jet. Ale to bych neviděl jako zásadní věc, tankovat je stejně třeba všude po cestě, a s tím snad není nikde problém.
- servisy. Rudná Scania, Modletice DAF, Průhonice Volvo, Zdiby (Northpoint) PEMA (zároveň i půjčovna). Myslím, že kapacity víc než dostačující.

Nemluvě o přejezdech z DC výrobců do CDC obchodních řetězců tam a zase nazpátek z jednoho okraje Prahy na druhý.

tohle je samozřejmě problém, ale jaké existuje v rámci GVZ řešení? To má v každém GVZ sídlo každý řetězec a zároveň i výrobce nebo distributor? To se mi tedy nechce věřit.

ale soukromej developer si za to taky nechá pěkně zaplatit

a státní developer tedy ne? Aneb jsme zase u toho - kdo tedy využívá těchhle státních pobídek? Nízkonákladové řetězce typu Lidl, které pak ty logistické "fíčury" stejně nevyužívají? Nebo nízkonákladoví (nízkoziskoví ) operátoři KD typu ICF?


Dj_cargo#33@05.2.2006 0:51:06 >>Jo a ještě k těm "maďarským nákladovým vesničkám" - jsem si vzpomněl na velmi zábavné historky o tom, jak můj bývalý zaměstnavatel (významný český logistický poskytovatel) začal loni podnikat i v Maďarsku. Rozjezd CDC pro velký (největší) řetězec narazil a stále naráží na řadu skutečně netušených problémů (zejména z oblasti přístupu Maďarů k plnění svých pracovních povinností) - Maďarsko je skutečně z hlediska zvládnuté logistiky pole neorané!


Trainspot#1150@05.2.2006 11:49:47 >>Já bych spíš řekl, že příklad Ost-Německa v tomhle nebyl ideální. Tady GVZ k převodu na dráhu zrovna ukázkově neslouží, prostě a jednoduše není téměř co vozit, resp. ten zbytek odvezou východoevropský kamiony. Spíš se zaměřte na západní část a nebo ještě lépe na severní Itálii. Tamnější Interporta jsou skutečně megahuby, ve kterých se něco děje a železnice/voda tomu dominuje. Ale je to jen zase hlavně díky tranzitu přes "socialistické" Švýcarsko.

Jinak Wüstermark je mj. i v síti KombiNetz 2000+, čili vnitroněmecká síť kombivlaků.


Dj_cargo#34@05.2.2006 12:58:18 >>Já bych spíš řekl, že příklad Ost-Německa v tomhle nebyl ideální.

mě se právě ideální zdá, protože podobný našim podmínkám. Nebo rozhodně podobnější, než Unna/Bönen.

jednoduše není téměř co vozit

dyť do obsluhuje jedno z největších měst Evropy, hlavní město jedné z nejsilnějších světových ekonomik. Tam není co vozit?

Tamnější Interporta jsou skutečně megahuby, ve kterých se něco děje a železnice/voda tomu dominuje

a co tam uvidím? Nějaký fungující terminál KD, doplněný (bývalými celními) sklady? Mě zajímá skutečně fungující prostor "pod jednou střechou" - překládka, nakládka, vykládka, distribuce. Prostě obrazně řečeno chci vidět, jak zde každý karton nebo paleta projde od námořní lodě přes regál po dodávku. Nebo to tam taxnad funguje?

Jinak Wüstermark je mj. i v síti KombiNetz 2000+, čili vnitroněmecká síť kombivlaků

a to je kolik vlaků denně?


Dj_cargo#35@05.2.2006 13:01:46 >>No taky asi nic moc.


Cogwheel#0@06.2.2006 10:56:08 >>A co u nás? Zarostlé nedostavěné torzo "regionálního logistického centra" můžeme vidět např. v Jindřichově Hradci - severně od začátku splítky. Začalo se budovat ještě za socialismu a mělo za cíl zlikvidovat úzkokolejky. Za zhlédnutí stojí též nedostavěné kontejnerové překladiště na jižním okraji České Lípy. Opuštěná kontejnerová překladiště jsou i v jiných místech. Brzy k nim asi přibyde i Praha-Žižkov. U nás zkrátka železnice vyklízí pole i tam, kde by nemusela.


Trainspot#1152@06.2.2006 13:01:52 >>Mě zajímá skutečně fungující prostor "pod jednou střechou" - překládka, nakládka, vykládka, distribuce. Prostě obrazně řečeno chci vidět, jak zde každý karton nebo paleta projde od námořní lodě přes regál po dodávku. Nebo to tam taxnad funguje?

Řekl bych, že toto je ukázka výsledku masáže zdejších médií (asi stejné, jako že mýtné odstraní kamiony z našich silnic), co se týče veřejných logistických center. Prostý lid si pak představuje, že to je obrazně jedna velká hala, do které z jedné strany vedou koleje a z druhé strany vyjíždějí zavážková vozidla se zbožím do obchodů. Tak to - bohužel - není. V tomto ohledu je to jen o tom, že se vytvoří podmínky pro to, aby ten kdo chce, mohl ke své logistice použít železnici nebo kombinovanou dopravu za stejných podmínek, jako u silniční dopravy.

Z tohoto důvodu asi není pojem veřejné logistické centrum tím pravým a anglický termín Freight Village určitě sedí líp. A vůbec - je spousta FV, které vůbec vlečku ani terminál nemají (Španělsko) a přesto jsou taky veřejná.


Dj_cargo#36@06.2.2006 15:37:07 >>Tak to - bohužel - není. V tomto ohledu je to jen o tom, že se vytvoří podmínky pro to, aby ten kdo chce, mohl ke své logistice použít železnici nebo kombinovanou dopravu za stejných podmínek, jako u silniční dopravy.

a ty podmínky jsou vytvořeny jak? Tím, že je to na jednom pozemku "blízko sebe"? On převoz kontejneru z terminálu pár metrů k "hale bez kolejí" stojí téměř stejně jako převoz z terminálu vzdáleného několik kilometrů (Uhříněves - Jažlovice). Klíčové slovo - hodinová sazba za práci trucku a řidiče. Nebo snad v GVZ (FV) operují "free-tractory"? A nebo jsou služby terminálu zdarma?
Každopádně mi popisovaná "vesnička" moc jako zářný příklad nepřipadá.

P.S. "pod jednou střechou" bylo samozřejmě v uvozovkách.


Dj_cargo#37@06.2.2006 15:56:17 >>Cogwheel - nemyslím, že by v tomhle oboru železnice nějak dramaticky vyklízela pole. I na Žižkově to na brzké vyklizení nevypadá.
Jindřichův Hradec nebo Lípa nebo do nedávna Štěrboholy jsou prostě relikty úplně jiných poměrů.


Bram#811@26.6.2006 11:26:19 >>Také si myslím, že nic nenutí železnici k vyklizení prostoru kontejneového překladiště Praha Žižkov. Tedy krom pochybných "zájmů" investorů a jimi podplacených úředníků místních úřadů. Naopak by bylo vhodné snažit se o přilákání přeprav na toto nádraží. Je zde i vlečka dobývalého areálu Pramenu, která se již drahně let nepoužívá a což je škoda. I tu by šlo využít. Je ovšem fakt, že prostor nádraží by chtělo trochu zkulturnit. Polorozpadlé kolejiště a silnice uvnitř nádraží opravit. Jiné je to ovšem s areálem nákladového nádraží na Smíchově. Zde současné využití tak malé, že je skoro zbytečné takové nádraží mít. Těžko by se na tom něco mohlo změnit, protože zde je minimum skladových prostor a bylo by je problematické rozšířit. Navíc nevím, která z firem by tady chtěla mít překladiště. Ovšem současný stav považuji za lepší, než když zde bezhlavě proběhne nějaká výstavba skleníků pro úředníky a rozšíří se sem nějaký hypermarket.


Arj#779@26.6.2006 12:09:34 >>Žižkov ... by bylo vhodné snažit se o přilákání přeprav na toto nádraží

A co s tím přivezeným zbožím budete na Žižkově dělat? Rozvážet "dvanáctsettrojkami" a transity po centru Prahy? Nebo se tam vrátí těžké náklaďáky, které se povedlo díky nedokončenému ale na východě Prahy už funkčnímu okruhu ze Želivského, Vinohradské a Koněvovy ulice dostat?

Když se podíváte na statistiky-mapy ÚDI, Želivského je zatíženější než kterákoliv jiná "místní" komunikace ve východní části centra (36 tisíc vozidel), zatímco těžkou dopravu se povedlo trochu snížit. Tak ji tam zase "ve jménu zelených idejí" dostaneme zpátky?

Já bych spíš zastával názor, že překladiště v Uhříněvsi je tak "akorát" - centrum Prahy (pro těch pár kontejnerů, které tam míří) stále dostupné, pro průmyslové a obchodně-skladovací zóny přesně uprostřed.


Dj_cargo#189@26.6.2006 12:20:25 >>Oproti únoru se situace trochu změnila. Intrans (RCA Česká republika) už má snad letos začít stavět nový terminál v Malešicích. Po jeho odstěhování zbyde z významných železničních přepravců pouze Setto, které by se ale mělo též v dohledné době odsunout (do Běchovic). Takže železniční perspektiva Žižkova nic moc, navíc má špatné silniční napojení (jak píše Arj).


Trainspot#1356@26.6.2006 16:15:54 >>Jo, Žižkov je z tohoto hlediska mrtev. Námořní kontejnery tady nemají co dělat (otázka je, jestli vůbec patří do Malešic) a ledničky, které pak jedou do celé ČR (Setto) jakbysmet.

Uhříněves tak "akorát" kapacitně přestává stačit, proto se v Praze (snad) uživí i nové překladiště.

Jinak mě docela zaujal nový skladový areál v Počernicích - mezi R10 a tratí na Lysou. Tady by se mi překladiště docela líbilo. I vlečkové napojení by bylo bez problémů, ovšem s ničím takovým se zjevně nepočítá.


Quex#3459@26.6.2006 16:27:13 >>Žižkov už má před sebou jen pár let života, ať už chceme, nebo ne... Již bylo podepsáno jakési memorandum mezi ČD a hl. m. Prahou o společném využití samozřejmě pozemků, jak jinak. Takže se do 10 let asi nadějeme nějakého "projektu" Zlaté nákladové nádraží s "rezidenční čtvrtí", vše samozřejmě na "nadstandardní úrovni"... Lační developeři se již dnes předhánějí v budoucí parcelaci pozemků na tomto místě - kde vyroste další odpudivá sterilní čtvrť, plná businessu...
Foťte, dokud je čas...


Trainspot#1357@26.6.2006 16:41:37 >>Určitě to byl ve své době technologický vrchol v obsluze města nákladní dopravou. Ale od té doby se přece jen ledasco změnilo - to jistě postřehne i člověk ne zcela věci znalý.

Řekl bych, že železniční provoz tam utichne už dost brzy.


Bkp#2221@11.7.2006 16:43:19 >>Žižkov už má před sebou jen pár let života, ať už chceme, nebo ne ... Takže se do 10 let asi nadějeme nějakého "projektu" Zlaté nákladové nádraží s "rezidenční čtvrtí" ... Lační developeři se již dnes předhánějí v budoucí parcelaci pozemků na tomto místě - kde vyroste další odpudivá sterilní čtvrť, plná businessu...
Foťte, dokud je čas...


No to je hrůza, kam ten svět spěje?!?
Zajímalo by mě, o co jsou omšelé rozsáhlé logistické prostory obsluhované hřmotícími lokomotivami a těžkými kamiony méně odpudivé, sterilní a méně plné byznysu.


Trainspot#1389@17.7.2006 9:05:18 >>Při pohledu na ten svinčík tam mě napadají různá přirovnání, ale výrazy sterilní a plný byznysu to skutečně nejsou


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod