K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Wien Hauptbahnhof

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


SV#0@07.10.2011 21:44:02 >>Hned v úvodu jsou chyby:
- Gloggnitz rozhodně neleží ve Štýrsku
- spojení se Slovinskem (resp. s tím, co je dnes Slovinsko) měla Südbahn podstatně dříve, než v uváděném roce 1918: její hlavní trať totiž nevedla přes Villach, nýbrž přes Gratz, Marburg a Laibach do Terstu - tehdy rakouského námořního přístavu.

A ve výčtu nádraží ve městě, která by přicházela v úvahu pro přeměnu na centrální nádraží, chybí stanice Hauptzollamt, která měla na tuhle roli také docela dobře "našlápnuto"...


Miroslav Zikmund#0@31.10.2011 22:56:10 >>Ono je tam těch chyb více. Například v době budování trati Bruck a.d. Leitha - Györ se nemohlo jednat o žádný přeshraniční úsek, protože v tehdejším Rakousku žádná "hranice" neexistovala.
Rakousko - Uherská hranice vznikla až po rakousko - uherském vyrovnání, když hranice mezi oběma částmi říše byla tvořena řekou Litavou (Leitha). Uhersko bylo označováno jako "Zalitavsko", zbylé část jako "Předlitavsko".
Stávající "státní" hranice mezi Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem byly vytyčeny jednak v rámci Trianonské mírové smlouvy (vytyčující mimo jiné průběh státní hranice Československa) a dále pak úpravy průběhu státní hranice mezi Československem a Maďarskem (po skončení II. světové války), kdy část maďarského území (obce Čuňovo, Jarovce a Rusovce) byly příčleněny k Československu v rámci vytvoření většího československého "předmostí" někdejší samostatné obce Petržalka - v té době jediné československé obce na pravém břehu Dunaje.


Masinka#6714@01.11.2011 11:48:16 >>Ty první dvě chyby autor záhy opravil, díky za upozornění.

Rakousko - Uherská hranice vznikla až po rakousko - uherském vyrovnání, když hranice mezi oběma částmi říše byla tvořena řekou Litavou (Leitha).
Jako státní hranice ano, ale zemská hranice to snad byla tradiční už po staletí. Zrovna v roce 1855 to chce pravda trochu víc představivosti


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod