K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Osmdesát let Hindenburgdamm

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


J_p#381@13.8.2007 19:12:57 >>Clanek jako takovy je nesporne zajimavy. Jen ten velice tendencni pohled na historicke skutecnosti si mohl autor odpustit. Ja chapu, ze jde o preklad, ale pokud autor puvodniho clanku vidi vse jen z pohledu Velkonemecke Rise, je treba nektere skutecnosti uvadet na pravou miru.

Napr. K výrazné změně došlo až po skončení války a ztrátě výrazné části Šlesvicka ve prospěch Dánska

To je jako mluvit o ztrate Sudet ve prospech Ceskoslovenska po 2. svetove valce.

Slo o navraceni casti Slesvicka Dansku. Slesvicko a Holstynsko byly po nekolik staleti zememi danske koruny.
A navic to navraceni bylo na zaklade referenda! Takze zadna ztrata. Prave naopak. Nemecko nemuselo po 1. svetove valce vratit cele Slesvicko, ale jen jeho severni cast.
Puvodni hranice mezi Danskem a Nemeckem byla mnohem jizneji. Dokladem toho muze byt i nejstarsi zeleznice v Dansku, ktera vedla z Kielu do Altony.


T. Fuks#0@13.8.2007 21:27:31 >>Dík za zajímavou připomínku, ale:

ale pokud autor puvodniho clanku vidi vse jen z pohledu Velkonemecke Rise

Nevím, jestli státní útvar na německém území po roce 1920 je zrovna vhodné nazývat Velkoněmeckou Říší, ale každopádně je vývoj na na Jutském poloostrově z pohledu Německa viděn proto, že se "děj" článku na německém území odehrává. Proto je použit výraz "ztráta ve prospěch". Opravdu nemám ambice předkládat podrobnou historickou analýzu na téma který evropský stát má na jaké evropské území "historický nárok". Ty bychom do toho taky mohli přimíchat Rakousko, jeho "nárok" na Holštýnsko a válku v roce 1866 (ve které právě bojoval mladý von Hindenburg). Nebo bychom mohli rozpitvávat nároky Dánska na Estonsko, Island, Norsko, Švédsko, velkou část britských ostrovů...

To je jako mluvit o ztrate Sudet ve prospech Ceskoslovenska po 2. svetove valce.

To je poněkud přehnané přirovnání. Spíš by se hodila ztráta Kladska, Těšínska, případně celého Slezska, na které má česká koruna přeci také "historický nárok"...

Ne, tudy opravdu ne.


Dammdamm#0@02.9.2007 17:40:49 >>pěkný článek a pro mne jeden z tipů na výlet :-)
Hezké fotky ze stavby:
http://www.lauritzen-hamburg.de/dammbau.html


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod