K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Doprava v Moravskoslezském kraji

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Ostravák#6963@07.6.2022 18:20:38 >>pm81:
K té 285 to fakt není tak jednoduché. Žádná nová zastávka dnes nevznikne bez nástupiště se všemi potřebnými prvk dle legislativy. K tomu Policie, rozhledy a kde co.

A ké ODISce/Zetce, plno věcí nevím, je to mimo to, o co se starám, ale ke kuponům můžu doplnit, že se ODISka i Zetka chovají v obou krajích stejně, tzn. si můžu v MSK na obě karty nahrát všechno, co chci a podobně v ZLK. Ostatní věci však netuším.


FDavid#18@07.6.2022 20:56:00 >>V souvislosti s blížícími se změnami od 12.6.2022 zvedám palec směrem ku KODISu. Po letité práci se povedlo změny shrnout do kloudného souboru, který si sice svůj formát již nějakou dobu drží, ale nyní snad prvně vypadá, že jsou v něm zaneseny opravdu všechny změny. V přechozích obdobích jsem vždy narazil na nějakou změnu o které se mlčelo. (Jeden příklad za všechny změna trasování linky MHD Třinec 716, která proběhla někdy v loňském roce a mimo JŘ o tom nepadlo ani slovo.) A abych chválou opravdu nešetřil s novými webovými stránkami KODIS také již perfektně informuje o veškerých výlukách na síti. Myslím, že tímto příjemným zdokonalováním se, budeme mít výbornou strukturu informování cestujících. ::kladivo::

Teď si dovolím ovšem poznamenat, že například od PIDu by se, co se informování cestujících a přehlednosti týče, stále dalo co okoukat.


Vantju#5462@08.6.2022 13:51:39 >>

Ostravák:
"V tuto chvíli není důvod, žádný cestující by nejel na nádraží 75 a pak vlakem, když se dostane do Kravař jednodušeji 275 nebo 283. To nemění nic na faktu, že i zde může dojít k nějakým změnám."
Jako zrušit vlak? ::proud::

Tohle mi totiž přijde jako jednoznačné u západoevropských IDS, buďto někam jede bus a doprava je taková jaká je, anebo tam jede vlak, ten je páteří dopravy v regionu a autobusy jsou navázány na něj; ne ale že jezdí obojí a vzájemné vazby nejsou kdovíjaké. Zvláště když 275 jede párkrát denně a je to zjevně snaha jak řešit problematické vazby (75 ve 14:20 z Poruby má vazbu na jediný odpolední spoj 275 z Hlučína; nicméně spoj o 20 minut dříve by už stíhal z Hlučína vlak ve stejné trase jako 275; ale chápu, že někde se asi končí ve 14 a nejde tak jet ve stejný čas z Poruby) a linka 283 má o víkendu snad jen čtyři spoje.

Mám pocit, že vše spolu takto souvisí – považuji-li vlak za páteř a mám spoje vedené tak, aby bylo možno mezi vlaky a autobusy přestupovat, jsou vlaky široce využívané a pak prakticky není třeba obhajovat nějakou investici a vylepšování provozu, protože její smysluplnost je zcela jasná. Naopak budu-li vlak ignorovat a ten tak bude sloužit nanejvýš těm, co bydlí v docházkové vzdálenosti od zastávek, tak se hodí otázka, zda za to stojí provoz dražšího vlaku doplácet.

No a přiznám se, že nevím, co je správně. Mám ale za to, že trend spěje k rozvoji železniční dopravy, už jen letmým pohledem do mapy vidím, že min. jedna zastávka navíc by se tam ještě vešla, přičemž nasazení moderních vozidel s dobrými trakčními schopnostmi by cestující jistě přilákalo. Pak už jen vyřešit vazby a souběhy, stojany na kola... ono by možná ani nebylo zlé zastávku v Hlučíně přesunout trochu k nadjezdu a pokusit se tam vybudovat přestup. Je to sice 250 metrů, ale cokoliv, co by pokračovalo směr sídliště OKD, by vázalo na vlak. Něco podobného je třeba v Polsku, stanice Tychy Miasto už taky existuje jen jako místo s kolejovým rozvětvením a zastávky jsou okolo pod mosty, aby na ně byl snadný přístup.

Naopak, když už se tu tohle téma nakouslo, bych se rád připomenul s úvahou linky Opava - Kravaře - Chuchelná - Krzanowice - Racibórz. ::proud:: Bylo by to vlastně propojení linky 254 a něčeho polského, mohlo by to jezdit každou hodinu či dvě a tím by se ušetřilo za provoz vlaků Kravaře - Chuchelná, které při neexistenci tratě dále do Ratiboře nějak postrádají smysl. Pomine-li se závlek do zastávky Bolatice,Borová,Bělská (resp. řešily by ho jiné linky a šlo by v Bolaticích zajistit garantovaný přestup), byl by autobus stejně rychlý jako vlak, bez pominutí zastávky jen o trochu pomalejší. Nehledě na význam spojení Opavy a Ratiboře... onoho otevírání hranic a propojování národů se bez zapojení veřejné dopravy nedosáhne zrovna snadno. ::happy::


Ostravák#6964@08.6.2022 18:15:23 >>Vantju: Ale já netvrdím, že vlak není páteří a že by jí neměl být. A ani nemluvím o tom, že 275 je to, čím snad jezdí nejvíce lidí a považuje tuto linku za páteř, ale tvrdím, že většina lidí jede busy někde od Prajzské busy a pokračují dále do Ostravy. tyhle busy tedy busou v určité míře jezdit vždy. To taky znamená, že mnoho cestujících pojede raději těmito busy s přestupem na 75 na AN, než že by jeli vlakem a přestupovali na 75 tam.

Ale ani v této oblasti nevylučuju nějakou změnu.

FDavid: děkujeme za pochvalu, ale sami víme, že je tam ještě mnoho věcí, co lze vylepšit. Některá vylepšení byy se měla objevit v nejbližší době.


Jan_Širc#2263@08.6.2022 19:55:08 >>Vantju: tím by se ušetřilo za provoz vlaků Kravaře - Chuchelná, které při neexistenci tratě dále do Ratiboře nějak postrádají smysl.
A co tak za nějaký evropský peníz tu trať obnovit?


Xxichtyl#1598@08.6.2022 22:26:08 >>Jan_Širc:
::ok::


Ohl#12351@08.6.2022 23:12:38 >>Do Ratiboře vede trať z Bohumína a jaký je zájem o město? Takový, že KŚ nemají zájem tam něčím jezdit...
Proč by měl být zájem tam jezdit přes Chuchelnou?
Tam někdo tuší, co je třeba tohle?Prostě lidi nevědí, že tam něco je. Tak Zabełków a Cieszyn, to jo.
Pořád to samé - reklama chybí.

Jak jsou na tom vůbec se zájmem busy do Jastrzębia? V neděli jelo plno Poláků do Karviné, ale tudy


Tady češtinu slyšet nebylo...


Semolina#9215@09.6.2022 21:24:43 >>Cyklobus poprvé propojí Ostravu s Červenohorským sedlem

Zajímavá je i diskuze pod článkem.


Tommas#1182@10.6.2022 9:01:59 >>Turistické linky jsou jistě chvályhodná činnost, taky je sem tam využiju, ale ve chvíli, kdy tento dopravce nemá řidiče na zajištění objednané dopravní obsluhy, je takováto činnost dost na pováženou. ::uhoh::

https://www.kodis.cz/news/zruseni-vybranych-spoju-dopravce-z-grou p-bus-a.s.-389097


Ohl#12353@10.6.2022 9:40:11 >>Z provozních důvodů dojde ve dnech 7. až 10. 6. 2022 k nevypravení vybraných spojů
Tři dny v mikroregionu nelze vydávat za argument proti tur. linkám. Nebo je snad někdo názoru, že tito řidiči byli odvoláni na turistické linky? ::proud::

Stačí si přečíst článek o chybí po návratu k předcovidovým jízdním řádům na 500 řidičů. Průměrný věk řidiče MHD se pohybuje mezi 47 a 50 let, řada z nich je v důchodovém věku. https://zdopravy.cz/mestskym-dopravnim-podnikum-chybi-500-ridicu- po-cele-republice-116251/

Není to lepší ani v meziměstské, takže když vypadne místně najednou víc lidí, je to znát. Na tři dny asi nikdo nebude přijímat nové lidi, případně rušit turistické linky jinde.


Jan_Širc#2264@10.6.2022 20:55:09 >>Tommas: Od laické veřejnosti bych ještě pochopil, že nevidí rozdíl mezi počtem řidičů potřebných o víkendu a ve špičce pracovních dní, ale pracovník KODISu by měl být větší profík.

Ohl: Na tři dny asi nikdo nebude přijímat nové lidi, případně rušit turistické linky jinde.
Ono hlavně, k čemu mi bude zrušit turistickou linku v sobotu, když mi lidi chybí v úterý...::crazy::


Kecy v kleci #0@10.6.2022 22:29:31 >>A co výluky pro ČD pane řediteli? Nejezdili jste náhodou tento týden nějakou výluku, a přitom neumíte zajistit krajské spoje? Stejně jako loni, kdy jste se vymlouvali na covid, vynechávali krajské spoje, ale na výluku pro ČD ve F-M jste šoféry vyčlenili.
Zkusím vám poradit, proč nemáte šoféry. Protože se u slunko barona jezdí od rána do večera, nebere se ohled na zákonné odpočinky nebo doby řízení. A na to už dnes může každý hodit bobek, lidi co chtějí hákovat jak magoři je a bude čím dál méně. Zaplaťte šoféry slušně za normální hodiny, ne za fůru přesčasů, a budete jich mít jistě o pár víc.


Jan_Širc#2265@10.6.2022 23:33:42 >>Ani to, ani ono. Já Vám řeknu, kde je problém. Problém je v tom, že když dáte inzerát na úřad práce v Odrách, tak Vám řeknou: "Vy hledáte řidiče autobusu? Tady? No tak to Vám přeji hodně štěstí..." O penězích je to možná v Ostravě, ale určitě ne ve Vítkově.


Ohl#12356@11.6.2022 7:31:01 >>Možná tam mají tak vysoké dávky, že přebijí jakýkoliv plat.::proud::::crazy::

4 roky staré, ale asi stále aktuální
https://opavsky.denik.cz/podnikani/na-vitkovsku-je-vice-prace-pra covni-sila-presto-schazi-20180331.html


Ohl#12357@11.6.2022 7:38:31 >>vynechávali krajské spoje, ale na výluku pro ČD ve F-M jste šoféry vyčlenili.
Otázka- přepravilo se při výluce víc nebo míň lidí než při vynechané jiné lince?
U výluk ve FM bych tipoval, že víc než při kotěhůlčí lince s pěti lidmi v busu.


Tommas#1183@11.6.2022 11:26:14 >>Jan_Širc: Pokud dám brigádníkovi o víkendu (protože toho mám většinou jen o víkendu) závazkovou linku místo komerční, tak může mít o víkendu volno kmenový řidič a může jezdit v pracovní dny. Ale tak těch problémů je tady zjevně daleko více.

Ohl: Jenže na závazkové linky má desetiletou smlouvu, kdežto na zajištění té výluky se vůbec nemuseli hlásit. Počet lidí je v tomto případě dopravci jedno. Podstatné je spíše to, že za několikanásobně více peněz.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tommas.)


Ohl#12358@11.6.2022 12:58:38 >>smlouvu, kdežto na zajištění té výluky se vůbec nemuseli hlásit
Toť otázka. Dopravce logicky hledá výdělek. Žádná souvislost mezi lidmi na výluce a náhodným výpadkem lidí na jiném konci kraje asi není.
Plánovaná výluka musí být nasmlouvaná dopředu a dopravce nemůže tušit, že ve stejné době si někdo někde jinde třeba zlomí nohu v době dovolené jiného řidiče.
Co by měl dopravce udělat? Zrušit jeden výlukový bus a poslat řidiče o 50 km jinde, aby jezdil linku v regionu, kde to nezná?

Nevím, ale když onemocní doručovatel na poště v Osoblaze, má smysl ho nahradit na tři dny doručovatelem z Fulneku?
Pominu ochotu zaměstnance a náklady s tím spojené.
Je to také jeden podnik...


Semolina#9224@12.6.2022 16:54:14 >>Nové komerční autobusové linky. Z-Group Bus začal jezdit do Polska, United Buses z Prahy na Lipno


Jan_Širc#2266@12.6.2022 19:15:47 >>Tommas: Teorie. V praxi všichni kmenoví jezdí přes týden, takže takto nikoho nového nezískám.


Martinostruszka#2218@12.6.2022 21:10:43 >>Dnešní premiérové jízdy na druhou stranu našich kopců. Spoj Jaworzynka - Ostrava projíždí centrem Ustroňe na cestě "domů". Vlevo od kruháče se nachází nejvytíženější ulice města. Davy lidí zde okupují četné hospody, cukrárny, stánky se zmrzlinou a další přehršel lákadel...


Martinostruszka#2219@12.6.2022 21:32:22 >>I zde dojíždějí naše linky za hranice všedních dní.


Ohl#12360@13.6.2022 7:36:26 >>a další přehršel lákadel... i o kus dál. Ani se nemusí pěšky.


První bus byl kupodivu plný na 75% (otázka je, kolik bylo turistů a kolik z-grupáků), něco vystoupilo v Ustroni, zbytek asi až na Trojmezí.

U společného nádraží busího, vlakového i pivního. Tak má vypadat trminál, kde nevadí notobubní JŘ.::proud::


Předsezónní silnice dovolila jet bez zpoždění, ale o hodinu později by už to byl trochu problém. O prázdninách asi bude velký. (pokud budou mít lidi na benzín)


Wisla dopoledne.Kdyby někdo chtěl do Katowic oklikou::proud::


Ohl#12361@13.6.2022 8:18:34 >>A kdo nejel na kole zajet si Beskydský maraton, musel se o 5 km dál projet
lanovkou, aby měl výhledy z pěšího výstupu neviditelné


Tatry sice v neděli vidět odsud nebyly

Ale Lysá hora a Skrzyczne

ano.
A tady i Malou Fatru.


Kousek od hotelu i pivo.


Kecy v kleci #0@14.6.2022 19:47:04 >>Takže tu výlukovou subdodávku pro Jelínka v minulém týdnu nepřiznáte pane řediteli? To vám ta ostuda a ztráta důvěry na kraji a kodisu stojí za těch pár vydělaných šušní? Nechápu...


Jan_Širc#2267@14.6.2022 21:29:45 >>Subdodávka v dopoledním čekání není o řidiči. Ale to je pořád dokola od lidí, co vůbec nechápou provoz. Hlavně, že každý je odborník ::crazy::


Kecy v kleci#0@14.6.2022 23:05:49 >>Vím moc dobře jaké vlaky jste zajišťovali. A většina byla v dobách, kdy jste klidně místo výluky mohli vyjezdit některé ze zrušených spojů. Ale jasně musel byste přeskládat turnusy, což je práce, a to "odborník" nedělá ::crazy::. Jednodušší je odpískat celé turnusy a kšeft vrazit někomu místo pauzy. A jsem u toho, co jsem psal - moc řidiče přetěžujete. Výsledek bude jediný, budete přicházet o další.


Jan_Širc#2268@15.6.2022 10:25:53 >>Většina? Překryv byl pouze 7.6. asi 2 hodiny. Čili byste navrhnul zajistit 3 spoje na Vítkovsku a místo toho nejet 3 spoje mezi Opavou a Krnovem. Když pominu počet cestujících, kterého by se to dotklo a všechny organizační opatření, co by bylo nutné udělat, stáhnout lidi, vzít jim vozy (bo výluku jezdí nafťáky), poslat je to Vítkova, aby tam jezdili 3 hodiny, bo pak jim skončí šichta a stejně půjdou domů (ale nám vypadl odpolední turnus a do večera daleko...), tak reálně tím vůči kraji vůbec nic nevyřešíte, protože zrušíte 3 spoje na výluce, což jsou ale ve skutečnosti krajem objednávané vlaky zajišťující dopravní obslužnost MSK a nahradíte je 3mi jinými spoji zajišťujícími dopravní obslužnost MSK. Mohu vědět, co tím získáte?
Naproti těmto nesmyslům naši dispečeři uvažují racionálně, neztrácí čas blbostmi a snaží se buď přeházet spoje tak, aby se zajistilo co nejvíce spojů s lidmi, co už mám v práci a dále obvolávají potenciální možné řidiče, kteří by mohli přijít na šichtu. A jelikož toto umí tak nakonec počet zrušených spojů v následujících dnech byl asi poloviční oproti tomu, co původně nemělo jet. K veřejnosti se dostal až ten výsledek, ale původní stav byl daleko horší.


Silesia#961@16.6.2022 6:15:35 >>Hezký den všem, chtěl jsem se zeptat jestli na vrakovišti ve Sviadnově stojí nějaké ostravské nebo frýdecké autobusy. Sháním totiž nějaký funkční buse panel tak, kdyby někdo o nějakém věděl, budu vděčný za tipy.


Semolina#9233@16.6.2022 22:37:40 >>Kvůli opravě silnice na Praděd mezi Hvězdárnou a Ovčárnou jezdí speciální turistický autobus


Ohl#12386@24.6.2022 9:32:56 >>Vzhledem k přívodu proudu se dá očekávat další zastávka s wifi v Mostech-Šancích.


S novým mostem v pevnosti a zpřístupněním celého příkopu opevnění, novým chodníkem a osvětlením se tak připravují na hlavní událost https://www.gotic.cz/cs/akce/2575-sancefest-2022


Dalibor#449@28.6.2022 7:20:52 >>Zdravím, věděl by někdo v kterém roce byly spuštěny svozové linky z Havířova k DONGHEE a KES?


pm81#331@29.6.2022 0:03:44 >>Odiska slouží nově i jako slevová karta na hrady a zámky Moravskoslezského kraje ::ok::


Ohl#12398@29.6.2022 13:41:19 >>Týká se hradů Sovinec ,...

To je dobře, tam to jezdí každou chvíli.::biggrin::


Tommas#1188@29.6.2022 21:14:06 >>Ne každou chvíli, ale jede to tam. Navíc tomu není dlouho, co to v rámci možností nově navazuje na vlak nebo 920. Zrovna nedávno jsem se díval, že je možné tam dojet na celodenní výlet i z Ostravy. Pravda, jsou to dvě a půl hodiny cesty oproti hodině a půl autem, ale je to taky 100 km a to oblastí s ne zrovna rychlou infrastrukturou.


Havířovák#41@29.6.2022 23:23:24 >>Bohužel je víkendové rekreační cestování hromadnou dopravou oproti autu stiženo řadou nevýhod a komplikací.

Matka a syn z mé rodiny, kteří nemají auto, jsou na autobusy, vlaky a MHD při výletech odkázáni. Jenže stávají se jim věci, jako minulou sobotu (25.6.2022).
Chtěli jet na výlet z Havířova na Čarták, ale skončili v Ostravici:

Linka 870108 Karviná – Bílá, ČSAD Karviná
Havířov,Podlesí,Těšínská 7:57
Ostravice,,aut.st. 9:00
------------ přestup ------------------------
linka 910126 Ostrava-Poruba - Hutisko-Solanec,Čarták, Z-Group bus a.s.
Ostravice,,aut.st. 9:04
Hutisko-Solanec,Čarták,Sedlo 10:05

jenže v té Ostravici jim bus Z-Group ujel.
Podle všeho odjel bus Z-Group dříve, než měl.
Nejedná se o linky ODIS, nejde o garantovaný přestup a dodržování jízdních řádů se nesleduje.

Nemohou se oba dopravci (ČSAD Karviná, Z-Group) na návaznosti dohodnout?

Asi je to těžké. Takže nemohl by nakonec KODIS vzít obě linky – a nejen tyto, ČSAD a Z-Group má i dalších pár víkendových do hor a zpět – vzít rovněž pod svá křídla?

Samozřejmě za jiných podmínek než u oblastní ZDO. Ztrátový by na tom asi kraj nebyl, když se tyto linky dokážou i bez něj komerčně uživit…(?)

Mohl by pak i lákat cestující na další slevy v dosahu dalších zaintegrovaných rekreačních linek, kam by se lidi opravdu dostali, když by jim přípoje uprostřed dlouhé trasy neujížděly.


Jan_Širc#2269@30.6.2022 7:55:46 >>Podle všeho odjel bus Z-Group dříve, než měl.
Nikoliv, ale stál před zastávkou, protože se do zastávky již nevešel. Stála tam linka 348 a spoj 910126/11 (cyklobus). Řidič raději zvolil toto řešení, než aby stál na cestě za nimi a 2 minuty blokoval provoz.
Dle informací od řidičů, ale jel ten Karviňák před nimi, tak je spíš otázka, co tam ti lidi dělali, že nestihli autobus co přijel později.


Ohl#12405@30.6.2022 8:30:37 >>navazuje na vlak nebo 920. Zrovna nedávno jsem se díval, že je možné tam dojet na celodenní výlet i z Ostravy
5 minut na přestup v Rýmařově.

Ty další spoje už jsou na 3-4 hodiny

Taky to může dopadnout jako v případě popsaném výš.

Jak je to vůbec s čekáním na zpožděný spoj dálkové linky? Třeba u této konkrétní linky 902920 Ova-Šumperk

Jinak je to dobrý úmysl, 200 (zatím) za celodenku + půl vstupného by nějaké lidi při dnešních cenách benzínu přilákat do VHD mohlo.


Mhdfmov#488@30.6.2022 8:58:45 >>Tahle situace je docela smutná. Naprosto chápu řidičovu dobrou vůli neblokovat provoz, nicméně cestující nemohl tušit, kam ten autobus jede nebo zda je vůbec někam poveze, stojí-li cca 40 m za zastávkou (nestál u zastávkové hrany/u označníku/v řadě). Zadní tablo nesdělí viditelně informaci s cílovou zastávkou a trojčísli je u této linky naprosto zbytečné. Nevím, nakolik jsou řidiči ZG vázáni nějakým interním provozním předpisem, který by toto ošetřil.

Nicméně palec nahoru za feedback. ::ok::


Havířovák#43@30.6.2022 9:14:54 >>Taky jsem si nedávno říkal, když jsem jel linkou 904 Jeseník - Olomouc, která se v Rýmařově na minutu křižuje s 920 Ostrava - Šumperk:

Rýmařov,aut.st. o víkendech:
12:18-12:20 / 12:18-12:20
14:18-14:20 / 14:18-14:20

opačně:
15:27-15:32 / 15:30-15:32
17:30-17:34 / 17:30-17:32

že to asi není náhoda - ale kdo by se odvážil takhle s přestupem jet?

Jednak IDOS neuvádí, že je tam přípoj,
k tomu ale hlavně ta bezradnost člověka, když se má během vteřin zorientovat na neznámém autobusovém nádraží v cizím městě, ještě třeba mezi X dalšími autobusy,
a co je to "nejvýše 5 minut" při zpoždění na takové trase...


pm81#332@30.6.2022 13:20:22 >>Ještě je tam jedna možnost, buď se projít po Rýmařově a jet v 9:53 - 912, když se nestihne 912 v 8:23 (z OV příjezd 920 - 8:18), využít Vámi uvedenou linku 904 - 9:05 a vystoupit na zast. Paseka, Sanatorium 9:27 (nedaleko krásné arboretum v přírodě, tzv. Makču Pikču) a jet 912 ze zast. Paseka, Sanatorium v 11:30. Vše v rámci ODIS tarifu. Nebo ze zastávky Paseka dojít na Sovinec (cca 4km, ale po rušné silnici), to už raději využít čas v tom arboretu a pak jet busem. Kdo už hrad zná, může vystoupit v Jiříkově, u kostela a navštívit Pradědovu Galerii, která také stojí za to. ::ok::


Ohl#12411@30.6.2022 17:14:38 >>raději využít čas v tom arboretu
To je přesně to, co tyto linky většinou postrádají. Je hezké, že jezdí, ale většina nic neví o tom, je možné navštívit a tak nejet jen za jedním cílem.

Když už nejdou třeba billboardy třeba na busáku v městech, tak aspoň využít inf systém v busech a místo stálého opakování reklamy na zajímavosti, které v konkrétní lince nepotká, udělat klip o konkrétní trase.


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod