K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Pražské autobusy

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


šotouš#0@16.10.2020 23:38:05 >>Rád bych se zeptal, jak je to se specifickými linkami v Praze, tj. H1 (invalidní linka) a BBC a jízdou v nich? Předpokládám, že BBC je spíš linka zdarma než linka svozová a tak není třeba se jakkoliv prokazovat při svezení, ale v případě H1 nevím.. někde se píše, že je linka přednostně určena pro cestující se sníženou schopností pohybu a orientace, v jízdním řádu PID bez přídomku "přednostně" (tedy jen "určena"), ale když se mi třeba bude zrovna hodit přímá linka z Jedličkova ústavu na Náměstí Republiky, budu moci linku využít, nebo platí to, že je určena jen vybraným skupinám lidí a s ní nebudu moci jet? Příp. prokazuje se vůbec nějak, zda jsem či nejsem držitelem ZTP? Příp. jak si můžu vyložit tu podmínku "těhotné ženy (včetně doprovodu)", když v takovém 14. týdnu žena těhotná je, ale není to na ní poznat?

Samozřejmě rozumím tomu, že není žádoucí, aby byla linka zneužívána běžnými cestujícími (byť je diskutabilní, zda k tomu vůbec může dojít, když bus jede z Chodova na Hlavní nádraží 40 minut), na druhou stranu autobusy vídávám prakticky pořád prázdné a tak by mne v souvislosti s výše uvedeným zajímalo, zda to je pro řidiče jen taková "oddechovka" za odměnu, kdy si těch pár spojů odjedou prakticky bez zastavení, protože tím stejně nikdo nejezdí, nebo zda můžu předpokládat, že když si třeba na Chodově budu chtít nastoupit, tak se mi to podaří a autobus kolem zastávky neprojede jen proto, že řidič usoudil, že na něj nikdo nečeká.

Můj záměr není nijak pravidelný nebo že bych měl potřebu něco zneužívat, jen mne prostě láká svezení Crosswayem přes půl Prahy. ::happy::


yardam#0@17.10.2020 11:24:36 >>H1 je ultra zbytečná linka, přesto však invalidé trvají na jejím provozu. ???????


Petr_k#13140@17.10.2020 13:26:28 >>H1 obsluhuje Jedličkárnu na Vyšehradě, kterou nic jinýho neobsluhuje, proto je problém ji zaříznout. Navíc je okolo celkem silnej lobbing nejrůznějších zájmových skupin, který se potřebujou dostat ke korytu a jedličkáři se jim zrovna hodí.


Zplgul#143@17.10.2020 21:27:45 >>V lince H1 jsem snad ještě nikdy nikoho neviděl. Myslím, že v době, kdy jsou nízkopodlažní spoje již na všech linkách, ztratila H1 svůj význam a šla by naprosto klidně zrušit.

Jako důvod, proč ji zrušit nelze, se zde uvádí obsluha zastávky Jedličkův ústav. Tato zastávka je myslím jediná po celé trase H1, která nemá obsluhu žádnou jinou linkou. Opravdu je tato zastávka tak využívaná? Vzhledem k tomu, že autobusy H1 potkávám zásadně prázdné, o tom celkem pochybuji. I kdyby ano, myslím, že existuje efektivnější způsob její obsluhy, než kvůli tomu tahat po celý den autobus přes půlku Prahy.

Jednak se v okolí nachází stanice metra Vyšehrad a zastávky linky 134. Ani jedno z toho není daleko. Pokud bychom však z nějakého důvodu trvali na obsluze přímo zastávky Jedličkův ústav, pak mě napadly dvě varianty.

1) Závlek linky 134, cca jeden spoj za 2 hodiny, který by byl řádně označen. Obsluha zastávky Klikovka, následně ulicí Na Klikovce, Marie Cibulkové, obsluha zastávky Jedličkův ústav, zpět ulicí Na Pankráci na Pražského povstání. Negativem této varianty je zdržení pro většinu cestujících, kteří by tímto úsekem projížděli. Této variantě nejsem příliš nakloněn.

2) Závlek linky 148 (málem jsem napsal 291 ::happy::). Tato linka při cestě na Dětskou nemocnici Karlov dojede téměř až k Nuseláku. Pokračovala by tedy rovně přes most, sjezdem do ulice Na Pankráci, následně Sinkulova, Marie Cibulkové, obsluha Jedličkova ústavu a zpět Kongresovou, přes most a Wenzigovou na Dětskou nemocnici Karlov. Opět by stačil závlek pro cca jeden spoj za 2 hodiny po vzoru intervalu současné H1. Samozřejmě je zde určité riziko zpoždění vzhledem k hustotě dopravy, na druhou stranu se jedná o nemocniční linku, kde by delší jízdní doba u několika málo spojů neměla být problémem. Na stanici I. P. Pavlova jsou již výtahy, proto by handicapované osoby mohly využít metro C a přestup na 148. Tato varianta mi připadá lepší.

Mimochodem, trochu mě zaráží rozdílný přístup. Zrušit zastávku Jedličkův ústav je nemyslitelné, ačkoliv cca 400 m odsud se nachází jiné linky, zatímco zastávka V Chaloupkách se bez problémů bez jakékoliv náhrady zrušila, přičemž nejbližší jiná zastávka je vzdálena asi 750 m.


Paes#1077@17.10.2020 23:06:59 >>Taktně by mne zajímalo, kdo by tu zastávku V Chaloupkách využíval? Metro Hloubětín není zas až tak daleko (1 km). Linka 183 navíc jezdila beztak jezdila jen ve špičkách pracovního dne.


5735#2138@18.10.2020 1:38:59 >>

Paes:
"Taktně by mne zajímalo, kdo by tu zastávku V Chaloupkách využíval? Metro Hloubětín není zas až tak daleko (1 km). Linka 183 navíc jezdila beztak jezdila jen ve špičkách pracovního dne."

Zastávka V Chaloupkách vznikla společně s vybudováním části Průmyslové ul. (mezi Perlitem a Hloubětínem). A s otevřením této komunikace vznikla linka 183 jako rychlé spojení ze sídlišť do továren (z Proseka do Hostivaře, z Horních Měcholup do Vysočan). Do té doby se složitě objíždělo 181 přes Kyje. Z "Chaloupek" se jezdilo spíše do Hostivaře. Ale byli to jednotlivci, žádné davy. S koncem ČKD ztratila 183 význam v Kolbenově ulici. Převedení na trasu přes Balkán znamenalo odlehčení nárazově přetížených linek jezdících z Vysočanské na Spojovací. Pokud by se mělo jezdit přes "Chaloupky", tak něco, co bude mít jiný význam než jen místní obsluhu. Uměl bych si představit cosi jedoucího od Letňan do Hostivaře. Fabrik kolem Průmyslové je docela dost, tak snad by to mohlo nějaký ten bus zaplnit (spojení 182 z Letňan na Průmyslovou přes Vysočany je takové kostrbaté).


Petr_k#13142@18.10.2020 15:58:25 >>Zplgul #143 - ačkoliv si o tomto výblitku něco myslím, nenapíšu to (dědictví socialistickýho přístupu "kriply pozavírat do ústavů a nepouštět ani na vánoce" bude očividně vymírat ještě několik generací). Ale:

Zastávka Jedličkův ústav má narozdíl od ostatních jasný smysl a využití. Jedličkárna byla iniciátorem vzniku této linky a díky té zastávce je napojená na síť MHD, což jedličkářům umožňuje vést trochu svobodnější a nezávislejší život s menším "obtěžováním" ostatní populace svými specifickými přepravními potřebami.

Závlek na 134 je nerealistický. Manipulace s vozíčkáři poněkud zdržuje a zrovna tam, kde se koncentrujou, to může mít na JŘ zásadní dopady (kdo má alespoň dvě funkční oči, tak si všimne specifické konstrukce linkového JŘ). A bych si i vsadil, že po protlačení závleku bys byl první, kdo si na to zdržování začne hodně nahlas stěžovat.

Prodloužení 148 by znamenalo, že víc jak dva vozíčkáři představují problém. V zastávce, kde jich klidně může čekat 10 (+doprovod), protože tam pro ně je přímo určené zařízení, to bude probíhat jak? Dva pojedou v prázdným voze (protože ten druhý následně znemožní průchod vozem) a zbytek bude čekat dvě, čtyři, šest a osm hodin?

Kdyby se s H1 mělo něco dělat, tak její další seříznutí do trasy řekněme Budějovická (třístovky + kulturní odstav) - Pankrác (červené metro od jihu) - PP (trambaj) - Jedličkárna - IPP (červené metro na sever) - Hlavní nádraží (vlaky)/Muzeum (zelené metro) - Florenc (žluté metro + dálkové autobusy) a zpět. To by mělo umožnit zkrácení oběžné doby tak, že to zvládne jeden autobus i při zachování nutných dodatečných manipulačních dob na zastávkách v hodinovým intervalu. Ale to záleží na dalších věcech, hlavně na bezbariérových vstupech do stanic kanalizace.


Orky#15505@18.10.2020 18:21:30 >>Petr_k: Tak H1 už byla seříznutá tak, že na ní stačí jeden autobus. Denní výkon linky je 7*40=280 km, roční tedy 70 tisíc. Nevím kolik si za tu linku DPP účtuje, ale určitě bude dražší, než normální standardní linka, dovolil bych si odhadnout, tedy roční náklad na nějaké 4 miliony. Myslím si, že pro Jedličkův ústav by nakonec bylo lepší, kdyby dostal roční účelovou dotaci 2 miliony na dopravu a město jim koupilo 2 dodávky. Pro jednu by si mohli nakreslit linku dle potřeby a ta druhá by jezdila na přání alá Societa. Tím by jeden rok 4 miliony skončily v Jedličkárně a každý další už by 2 miliony mohly jít na nějaký smysluplnější dopravní projekt pro tělesně postižené.


pdk#701@18.10.2020 21:23:58 >>Na linku H1 mám poněkud kuriózní vzpomínku.
Mimořádnost na metru C, od centra se končilo na PP, cestující přecházeli na zastávku v ulici Na Pankráci. Bylo to těsně po přerušení provozu, takže se tam postupně hromadily davy. Do této situace přijela H1 a otevřela dveře. Výsledek se dal čekat …::happy::
Mám za to, že H1 narvaná až po střechu není jev, který by se vyskytoval příliš často. Jelo se po pravidelné trase H1, takže to pro většinu lidí byla spíš vyhlídková jízda, ale zážitek to byl kouzelný.


Zplgul#146@18.10.2020 21:41:25 >>Paes: Buďto zájemci o dopravu na jihovýchod města, případně na Prosek, Kobylisy nebo Letňany. Záleží na trasování linky. Pokud by vedla v trase původní linky 183 přes Kolbenovu, tak by mohla sloužit i pro spojení do centra (rychlé spojení k metru). Samozřejmě by se nejednalo o žádné davy, daná linka by měla význam především jako rychlejší tangenta ve srovnání s linkami přes Spojovací.

5735: Přesně linka 182 mě v souvislosti s Chaloupkami také napadla. Ta by se tam vzhledem ke svému charakteru vyloženě hodila.

Petr_k: Nechápu, co si to dovolujete. Pokud vám toto trpí ostatní, vůči mně si to laskavě odpusťte. Já zde se všemi diskutuji v mezích slušnosti, od ostatních bych tedy uvítal totéž. Nic z "dědictví socialistického přístupu" v mém příspěvku nevidím a ostře se vůči tomu vymezuji. Naopak jsem se zamýšlel nad tím, že na stanici IPP již je bezbariérový přístup a spojení C > 148 by tak mohlo být bez potíží i pro handicapované. Uznávám nicméně oprávněnou námitku o tom, že midibus na lince 148 nemusí být schopen pobrat případnou nárazově vyšší poptávku vozíčkářů, což je problém.

Řešení obsluhy Jedličkova ústavu, které zde prezentuje Orky, mi připadá optimální.


Orky#15510@18.10.2020 22:32:23 >>Zplgul: Ten můj návrh možná zní logicky, ale víte, jak by to dopadlo tady u nás v Čechách? Závistí. To, že jedličkárna dostala 2 dodávky dejme tomu za 2 miliony a ještě k tomu 2 miliony jako dotace na provoz a na řidiče by se velmi rychle rozkřikla po podobných ústavech a chtěli by to samé.


Paes#1078@19.10.2020 20:23:05 >>Tak linka H1 by se možná více využívala, když by nebyla striktně pro držitele průkazů ZTP a další omezenou skupinu cestujících. Já sám bych ji občas využil a třeba bych nebyl jediný. Hodit ještě interval 120 minut a aby zastavovala ve všech zastávkách na trase + zpřehlednění trasy a zas takový průser by to být nemusel. Trošku nešťastně.
Tak trošku se nabízí otázka, co tomu vlastně brání. Přiznám se, že mi některé zastávky vlastně unikají. Např. zastávka Na Proutcích nebo zastávky projížděné jen ve směru do centra (IKEM, Kunratická škola)

Co se týče zastávky V Chaloupkách - moje odpověď směřovala k tomu, že těch lidí kteří by tuto zastávku využívali je úplné minimum, páč mají poměrně blízko zastávky Bazén Hloubětín, Tálínská, resp. metro Hloubětín (do cca 500 m), v okrajových částech Prahy najdeme místa, kde tato vzdálenost na MHD vyšší (Lochkov, Kunratice)


šotouš#0@20.10.2020 10:47:47 >>A ona teda pro ty držitele ZTP fakt "striktně" je? Na webu PID se fakt píše o tom, že je linka přednostně určena..., z toho chápu, že bych ji neměl využívat k dennímu dojíždění odněkud někam, ale že se s ní jeden šotouš sveze, no bóže...

Pokud se nepletu, kdosi kdysi (pan radní? ::happy::) přišel s vizí alternativní linky k metru, ale vize skončila na tom, že nepotřeba lézt do metra by byla pohodlnější pro tolik lidí, že by byla linka přetěžovaná a to zrovna žádoucí není... já jsem velký příznivce rychlých linek, po Praze se často pohybuji taxíkem, protože jet někam 15 minut po rychlé a přímé komunikaci je něco jiného, než jet 45 minut MHD a navíc ještě třikrát přestupovat. Tedy něco jako takové překryvné linky, se zavedením metra bych jejich zrušení i chápal, ale dnes jsme ve zcela jiné situaci, kdy je na prvním místě pro většinu lidí čas a pohodlí, nicméně MHD dokáže lákat jen cenou a časem jen v některých směrech.


Petr_k#13143@20.10.2020 12:18:29 >>Zplgul - měl byste čelit tomu, že jste úplně mimo mísu i realitu. Jako většina optimalizačních šotoušů vašeho druhu.

Orky - no, pak tady ještě máme Societu a Popeláře. Stačilo by jim přidat půlmega, aby vyčlenili nějaký auto, co by taxikařilo výhradně pro Jedličkárnu a bylo by to spláchnuté (nebo třeba aby si koupili nějaký rozumně ojetý nízkopodlažní busík a pro jedličkárnu tudíž taxikařili trochu větším autem) ::biggrin:: Jenže to je o tom, co bylo naznačeno, jednak někomu se prostě nesmí zavděčovat + někomu by se zase sebral vliv, a druhak by to mohlo spustit závist od jiných zařízení.


Hara#3@21.10.2020 20:20:02 >>Ahoj, mám hodně netradiční dotaz. Když jsem byl malý, tak v ulici Čimická na úrovni cca od ulice Na Zámkách směrem k obratišti stával starý autobus, na který jsem se jako dítě chodil dívat.
Nevím přesně co to bylo za typ, ale podle matných vzpomínek na rolovací dveře a modrou barvu bych tipoval ŠL 11.
Vzhledem k tomu, že se různě posouval a někdy tam ani nebyl, tak musel být pojízdný.
Nemá k tomu někdo nějaký info? Je to ale tak 15 let zpátky ::lol:: ::lol::

Nevim teda jak moc to souvisí s pražskýma autobusama, ale aspoň to je v Praze.


(Příspěvek byl editován uživatelem hara.)


pece#25@22.10.2020 8:29:49 >>V provozovně Kačerov došlo dne 8.10.2020 k ukončení provozu všech B951.
Fotka ze dne 2.10. u metra Kačerov.


Jedličkův ústav#0@23.10.2020 16:13:34 >>Už i z Petra k se stal kanál? ::coze::


Kurděj#0@23.10.2020 18:53:18 >>Pan Kurděj byl vždicky kanál !


Jaroslav_T#1966@27.10.2020 14:53:12 >>Vážení páni kolegové, dovolím se zeptat:
podle výřezu z mapy sítě DP Praha z roku 1959 (je z tram-bus cz) je u linky 122 poznámka "tovární linka". Znamenalo to, že tato linka byla určena jen pro lidi do práce a z práce v Hostivaři, nebo ji mohli použít i běžní "netovární" cestující?


5735#2139@27.10.2020 23:58:49 >>

Jaroslav_T:
"Vážení páni kolegové, dovolím se zeptat:
podle výřezu z mapy sítě DP Praha z roku 1959 (je z tram-bus cz) je u linky 122 poznámka "tovární linka". Znamenalo to, že tato linka byla určena jen pro lidi do práce a z práce v Hostivaři, nebo ji mohli použít i běžní "netovární" cestující? "

Dle publikace "Vývoj linek veřejné dopravy v Praze" vydané Kroužkem městské dopravy byla linka 122 zavedena 3.1.1954 v trase Chodov - Závod Kablo a v provozu byla jen ve špičkách všedních dnů. Odtud zřejmě pochází to označení "tovární linka" (můj názor je, že cestovat mohl kdokoli, ale spojů bylo jako šafránu a jezdily dle potřeb hostivařských továren). Zajímavostí je také, že na ní byl zaveden nepřestupný tarif, který vydržel až do 25.8.1968.


Jaroslav_T#1968@28.10.2020 12:05:16 >>5735: Dík za info. Obzvlášť jsem rád za slova že na ní byl zaveden nepřestupný tarif, který vydržel až do 25.8.1968.
Někde se totiž mylně uvádí (např. na Wiki), že od 25.9.1961 byl na lince 122 zaveden samoobslužný provoz, ale s jízdenkami (což by znamenalo možnost přestupu), avšak v jednom plakátku DP (který jsem viděl na vlastní oči, ale nejsem jeho vlastníkem) je psáno, že k onomu datu se zavedl systém placení do pokladny a odebrání jízdenky cestujícím na linkách 110, 116, 120, 123, ale na 122 se jízdenky nevydávaly.


Zplgul#147@28.10.2020 12:29:20 >>Zastávka Chodovská (stanoviště u Baumaxu směr Bohdalec) vzhledem k opravě komunikace bez náhrady zrušena, zřejmě to tak bude někdy do druhé poloviny listopadu. Nezřizovaly se dříve náhradní zastávky? Opravdu ji nikde v okolí nešlo zřídit? Třeba v Bohdalecké. ::ko::


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod