K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Trolejbusy a autobusy v Ostravě

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Fanda MHD#0@16.6.2022 9:04:26 >>Norton: Proč tolik zášti vůči DPO? Vždyť jen srovnali cenu provozu na jeden den v porovnání MHDxIAD. Cena 11 Kč tady již byla vysvětlena. Cena IAD je vysvětlena zde: http://www.dpo.cz/spravnavolba/?utm_source=facebook&utm_medium=so cial&utm_campaign=spravnavolba&utm_content=grafika&fbclid=IwAR2M9 ATOd4wowCLk35doyaeHo8zh83LdamAKfHvt35JgNPdad1pud9q5qo0
To ještě počítali s cenou "jen" 40 Kč za litr a "jen" spotřebu 6 l/100 km, což většina z nás nemá. Bez zohlednění nákladů na pořízení auta, jeho oprav, výměny provozních kapalin, gum, pojištění, STK.... Skutečnost tak bude cca trojnásobná. Cena půlmilionového auta se v prvních letech snižuje fest cca o 50 tis. Kč, další náklady dejme tomu 20 tis. ročně a je to dalších 191 Kč/den, což s palivem je už skoro 300 Kč/den. U ojetiny za čtvrt mega to bude s palivem cca 200 Kč/den. Jasně vlastnit auto má nesporné výhody, ale DPO "jen" ukázal srovnání cen. A co doplácí město je irelevantní. Na provoz auta každého z nás jdou také nemalé prostředky z veřejných rozpočtů - když nepočítám dálniční známku, tak prakticky neplatíme za výstavbu, opravy a údržbu silniční sítě, platí za nás veřejné rozpočty, města budují a starají se o parkoviště na sídlištích a jinde, také většinou neplatíme, resp. to vše platíme my všichni z daní. Pokud někomu MHD nevyhovujeme, tak ať na ní nehází aspoň špínu, protože kdyby nebyla, tak se všichni autíčkáři na cesty nevlezou a společně se v těch zácpách udusíme.


Jenki#5846@16.6.2022 9:14:19 >>Cena IAD je vysvětlena zde...

Tak já budu kontrovat jiným příkladem:
- Fabia HTP, 12 let stará, postavila barák a odvozila 2 děti od kolébky do puberty
- údržbové náklady jednotky tisíc Kč ročně (z ruky do ruky bez DPH)
- na vrakáč nepojede protože je nenahraditelná jako tahač / náklaďák / stěhovák, zároveň slouží jako záloha
- tankuje w Polsce (má to 12km).
Takže jaké má náklady?

Věta " Bez zohlednění nákladů na pořízení auta, jeho oprav, výměny provozních kapalin, gum, pojištění, STK...." je pravdivá jen zčásti. Spousta lidí auto prostě mít musí (důvodů jsou mraky). No a když už to auto mají, tak už je to fakt jenom o benzínu...


Norton#2713@16.6.2022 11:13:52 >>Fanda: to je to... Srovnáváte IAD "v plných nákladech" s cenou za "1 den měsíčníku", která nezohledňuje ani jednu položku z toho, co se započítává do nákladů IAD. Takže hrušky a jabka = lhaní si do vlastní kapsy (pokud tomu nechceme říkat PR). Nebo jak ta slovní úloha na ZŠ, kde máte říci, jak se jmenuje strojvůdcova babička.

Zkuste si to srovnat s cenou za "kusové jízdné" (které alespoň trochu odráží provozní náklady) a rázem jsou čísla zcela ve prospěch IAD i při nynější "drahotě" (jakože skutečná drahota vypadá ještě jinak a teprve nás čeká). A jak dodává Jenki, tak uvedená cena za IAD taky kulhá na jednu nohu, protože i tento jejich / váš výpočet nezohledňuje průměrné vozidlo, ale, řekněme, povoz střední třídy (myšlena příjmová skupina, ne kategorie vozidla).
- "prakticky neplatíme za výstavbu, opravy a údržbu silniční sítě": a to si ty peníze stát vyčaruje? Samozřejmě, že je platíme sami. A bez rozdílu, jestli to jsou ty "hodné" autobusy nebo "zlá" auta.
- "města budují a starají se o parkoviště na sídlištích": pokud je míněna OVa, tak to je fajn pohádka, ale realita je jinde, že...
- "Pokud někomu MHD nevyhovuje": když ono je to o tom, že MHD poslední dekádu vyhovuje stále menšímu počtu osob (a jezdí s ní primárně ti, co musí nebo "§1-takhle se to vždy dělalo"). A není to o rozežranosti lidí, ale o kombinaci "cena x výkon" - tedy, že za stále dražší ceny dostávám stále horší služby.

Srovnejte si, jaká dostupnost (ve smyslu četnost spojů, jejich kapacita, atd.) byla před 20 a 10 lety a jaká je dnes. A toto porovnejte s tehdejšími cenami a tehdejší kupní silou. Podnik nefungoval na dluh, udržoval, opravoval a šlo to. Jenže pak to vzali do svých rukou zlatokopové a schopní lidi šli buď do háje nebo drželi hubu, ať mají flek a dopracovali jsme to tam, kde to je...


Trollino_15#6277@16.6.2022 11:21:44 >>Jenki:
Údržbové náklady plus povinné ručení se rovná téměř vždy více, než roční jízdenkana to bez dalších nákladů na palivo. Auto tě stojí za rok více než MHD, aniž by ses s ním hnul z místa.
Takže takhle čistě podle čísel má DPO pravdu.

Ale samozřejmě auto, kór někde v Háji, má každý. Pak jsou náklady na auto fixní položka v domácím rozpočtu. A tady už srovnání DPO pokulhává, neboť DPO je ten, kdo nabízí službu nad rámec rodinných rozpočtů.

Tedy fakticky má podnik pravdu, v praxi je ta kampaň ale k ničemu, neboť velkou část nákladů platím tak jako tak a vyšší cena za palivo je holt daň za větší pohodlí.

Na druhou stranu je ale morálně správné se po městě pohybovat nějakým ohleduplnějším způsobem, pokud je to jen trochu možné. Plivání na DPO mi pak přijde jako zbytečné a sobecké.


Fanda MHD#0@16.6.2022 12:08:54 >>Jenki: Beru, takto pojatý příměr auta 12 let starého ve stavu zralém na vrakoviště (tvůj popis), tedy před koncem jeho životnosti, negeneruje téměř žádné náklady navíc. Takové auto spíše stojí, než slouží (tvůj popis) a neplní hlavní funkci rodinného přibližovadla. Pokud bych tento příměr měl aplikovat na provoz MHD, ať se nesrovnávají jabka a hrušky, tak spoje budou nespolehlivé, vozový park před rozpadnutím, ale město by platilo podstatně nižší dotace (bez investic na modernizaci) a na ceně pro cestující by se to také projevilo, takže by pak i cena MHD nemusela být 11 Kč/den, ale třeba jen 6Kč/den ::wink:: Ale chápu, kam jsi mířil a Trollino to vystihl přesně - jde o fixní náklady rodiny a DPO jsou pro rodinu výdaje navíc.


Jenki#5847@16.6.2022 13:17:35 >>Trollino_15, Fanda MHD: jasně. Jsem rád, že si rozumíme ::happy::

Tím, jak jsem se rozmnožil a odsunul do baráku mimo město, tak vidím věci z trochu jiné perspektivy.

Pokud jedu do Ostravy sám, a táhnu s sebou max. batůžek, nemám s použitím VHD problém, když mi ČD stojí před barákem. Pravda, 460 na S1 mi budou chybět, jsem divný a mám je rád. Bojím se, čím mě ČD obdaří teď. Ale to není relevantní argument.

Relevantní argumenty se objeví okamžiku, kdy:
- vezu něco (Globus, Hornbach, sběrný dvůr, zásobování starších členů rodiny...)
- vezu někoho (hlavně děti by rády, mají to jako bojovku, ale odbavení spolucestujících dětí na kartu nebo ODISku je perverze, zejm. v kombinaci ČD / DPO)
- součástí zadání je svoz / rozvoz potomstva (škola, kroužky...).

Pravda, jak potomstvo roste, tak už je výrazně samostatnější, ale - bez urážky - Opavica je furt granica, jakékoliv vazby z Rakouské na Prajzáckou stranu jsou pomocí VHD mizerné. Hlučín vidím z balkónu, ale to je tak vše. Tisíceré díky za a-75, ale ještě musíte vysvětlit mé drahé polovičce, že přecházení mezi zastávkama vlak / bus v Děhylově není životu nebezpečné, a to i pro dospělé.

BTW manželku asi do VHD těžko dostanu, i když by si od řízení motorového vozidla ráda odpočinula; jaké spojení MHD chcete nabídnout člověku, který vylezl z vlaku na Opavě východ, a má pracoviště na Bezručově náměstí? 15 minut chůze, nebo 10 minut plazení se v trolejbuse a 10 minut chůze? To je výběr jak cip.

Takže tím vlastně chci říct jen to, že ten, kdo pozoruje nápis "11Kč" z osobního automobilu, asi nebude mít důvod z toho auta přestoupit, protože 11Kč. Ty důvody by musel mít jiné.


Aresák#2292@16.6.2022 19:22:49 >>A navíc ten kdo to pozoruje z auta marně přemýšlí proč to logo AUDI na tramvajce má tři kruhy a za 11 Kč...::lol::.

Zase vyhozené peníze. A není to o tom nemít rád DPO, ale o tom věci vidět v širších souvislostech.


Semolina#9249@25.6.2022 21:36:06 >>Vodíkové fiasko. Po soutěži na autobusy v Ostravě zrušili i soutěž na budování infrastruktury


Pavluscha#5999@26.6.2022 16:59:31 >>https://www.cs-dopravak.cz/konec-nadeji-na-zavedeni-trolejbusove- trate-na-frantiskov/


Madusan#391@27.6.2022 18:14:08 >>Tak jsem si přečetl diskuzi IAD versus MHD, a dle chytrých programů nyní s dva roky starým autem za 560 tis jezdím po započítání všech nákladů za 15,7 Kč/Km. A většina se jednou dostane do fáze, kdy nepůjde 10 minut od tramvaje pěšky do kanclu a nebude tahat víc než půlku chleba z večerky, proto dneska máme každý auto, a děcka které už mají svou rodinu taky vlastní zatím jen jedno auto. Ale je snaha to změnit, ale to už tady doufám nebudu. Další příklad, ukecal jsem partyju na cestu do Beskyd , že jako za mlada pojedeme vlakem, bohužel zatím ty nové tatly v ten den spíš nejezdily, přípoje ujely a výsledek? I kdyby měli dát 500 za parkovné, příště pojedou ostatní raději autem...Takže fandím MHD, část rodiny MHD i živí, ale po Ostravě zásadně autem.


SoudruhJan#136@28.6.2022 19:56:47 >>Ahoj, skromný dotaz. Vrátí se 21Tr po prázdninách do provozu?


Vtobola#1253@28.6.2022 20:35:35 >>Když to tady tak čtu... Než se tady hádat, kolik korunek vlastně to a to stojí, raději mi někdo řekněte, na koho ta reklamní kampaň je vlastně mířená. Předpokládám, že snad každý motorista ví, kolik provoz takového auta stojí a má alespoň minimální představu o tom, na kolik výjde takový měsíčník. Cílit tedy na řidiče reklamní kampaní argumentující cenou je poněkud na hlavu, protože oni to platí, takže ví a pokud neplatí (firma, rodina), tak jim je to o to víc šumák. Sám využívám auto každý den, o kolik dráž mě to výjde, tady počítat nebudu, jelikož auto využívám i mimo město a nebylo by to tedy relevantní srovnání, ale budou to stovky procent... Bohužel ani to mě neodradí od využití auta, protože časová úspora je zrovna v Ostravě značná a komfort naprosto nesrovnatelný. A to říkám jako dopravák, natož běžný člověk.
Samozřejmě psychologický efekt to má. Jak to vidím, zamyslím se na tím rozdílem (který je většinou ještě větší), ale že by to ve mně, nebo v někom z okolí, vyvolalo z ničeho nic nutkání k přechodu k MHD? Nemyslím si. Spíš se většina zasměje a řeknou, že si za ten rozdíl rádi připlatí...

A co by mě vlastně přesvědčilo se vrátit zpátky do MHD? Já ani nevím. Ve velkoměstě je to jasný, rychlost, dostupnost. V Ostravě mi kromě ceny nenabídne nic víc.

(Příspěvek byl editován uživatelem vtobola.)


Hlučíňák#8@29.6.2022 11:00:49 >>

SoudruhJan:
"Ahoj, skromný dotaz. Vrátí se 21Tr po prázdninách do provozu?"

Tipuji, že pokud do té doby nebudou dodány 36Tr (což asi nebudou), tak ano.


SoudruhJan#138@29.6.2022 13:00:01 >>Hlucinak: děkuji za info::happy::.


Matejj94#20@30.6.2022 8:08:00 >>Ano dnes pred prazdninami naposledy z 21Tr jede 3303 3305 a 3311, po prazdninach vsechny zase vyjedou😁 3303 celou trhacku linka 106, 3305 s 3311 na lince 101 a 107 ::happy::


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod