K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Doprava v jižních Čechách

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Venca21#2045@02.9.2021 16:59:14 >>Pro správce SA: Urban G je po opravě již cca týden v provozu. ::happy::


Martin_zlivský#74473@03.9.2021 14:02:40 >>

9_tr:
"Byly oblíbené i u rozvodných závodů, kdy buď chyběly betonové, nebo potřebovaly z nějakého důvodu ukotvit vedení, případně ve vedení vznikal větší tah, tak prostě dali trakční a bylo po problému. Proto lze takové sloupy najít např. Církvice Kolín"
Fakt je to on? Chodím kolem něj hodně často už hezkých pár let a po pravdě jsem si ho všiml, že je jiný, ale že až takhle... To teda zírám a stydím se. ::proud::


Martin_zlivský#74475@04.9.2021 13:28:35 >>Je to on:


Kůň#2108@05.9.2021 12:49:11 >>Dobré odpoledne, chtěl bych se prosím zeptat - ve Strakonicích se do II. pásma stále prodávají doplatkové cvakací jízdenky? Děkuji.


Zdenda999#1751@07.9.2021 22:58:00 >>Kůň: ano, stále se prodávají, byť proběhly na dopravních stránkách informace, že byly v roce 2018 zrušeny.


9_tr#6785@11.9.2021 11:46:11 >>Wagon: také si to myslím. Opět probíhá hledání "kola". Ke konci socialismu se zde dobře začal rozvíjet systém kombinované přepravy a je z toho prd. Přitom by to splnilo současná očekávání, kdy skladové hposdářství vlastně jezdí na kamionech (někdy stojí ve vánici na dálnici a firma stojí).
Tak jeden řidič uveze to, co jeden vagon. Navíc ten řidič může jet jen omezený čas, kdežto vagon pořád, protože se mu jen mění lokomotivy, na kterých pojede vždy "odpočatý" kus".
Ale obávám se, že to dopadne takto: řidiči kamionů Sice se vyřeší problém s řidiči, ti budou moct jezdit kde je třeba. Ale asi se to setká se stejnou reakcí, i po 40 letech...

Tramvaje by se vyplatily i jako novostavba, ale je třeba brát za jakýsi vzor mnou uvedený příklad. Ono to platí i o městech, kde už jsou. Zajímalo by mne využití v Olomouci, jestli tato velmi nákladná doprava má u nich opodstatnění. Liberec je asi na hraně. Má 2 tratě, které tvoří jakousi páteř. Byť z pohledu efektivity je lepší cesta Ústí, za podobné peníze mně elektrická doprva obsluhuje větší území.

Tak dokud se bude vodík získávat primárně ze zemního plynu, tak jeho ekologičnost je velmi diskutabilní. Ale ano, jsem zvědav na vývoj.

Trolejbusy v Táboře, ale i ten Hradec, případně i jiná města v JČ by určitě dokázla využít smysluplně. Byť dnes už je to cesta v kombinaci trolej+baterie.


Wagon#4560@13.9.2021 17:42:05 >>9 tr: Tramvaje v Olomouci, Liberci nebo Mostě bych asi zachoval, pokud něco již spolehlivě existuje, lidé jsou na to zvyklí, tak asi nemá smyl teď měnit dopravní prostředky. Ona každá změna něco stojí, a je otázkou, zda se zase tolik vyplatí.

Nicméně pokud se jedná o nahrazení autobusů trolejbusy v některých městech, tak by se to mohlo ekonomicky vyplatit, zvláště bude-li neustálý tlak na snižování emisí z EU. Právě tímto tlakem Středočeský kraj odůvodňuje zavádění trolejbusových linek ve Středočeském kraji severovýchodně od Prahy.


Petr_vlček#14172@13.9.2021 20:45:02 >>"Právě tímto tlakem Středočeský kraj odůvodňuje zavádění trolejbusových linek ve Středočeském kraji severovýchodně od Prahy."

Odhlédnu-li od celkové smysluplnosti zavádění trolejbusů model Krym, tak víc parády než na rovinatým severovýchodě by udělaly na kopcovitým jihu kolem Jílovýho, Poříčí, Senohrab...

Teda pokud je bude z čeho napájet a nebudou jezdit jen když svítí slunce nebo fouká vítr.


Wagon#4561@14.9.2021 0:49:29 >>Petr Vlček: Domnívám se, že každý závislý dopravní systém, jako třeba trolejbusy potřebuje určité množství dopravních prostředků v provozu, aby se vyplatil, včetně např. servisu a oprav, zajištění obsluhy těchto systémů apod. Obávám se, že kopcovitá oblast u Jílového, Poříčí nebo Senohrab by asi počtem trolejbusů neobstála, ledaže by trolejbusy jely po rovinatém terénu až z Prahy. Pro oblast jižně od Prahy by ale taková trolejbusová síť byla vhodná až po dostavbě metra D do Písnice. I tak by ale byl asi problém dodržování jízdního řádu v případě hustého provozu na Staré Benešovské silnici, popř. problémy, které by byly způsobeny např. výpadkem trolejové sítě. Myslím, že silnice č. 603 patří k nejvytíženějším dvouproudovým silnicím v okolí Prahy.


kloubák22#242@14.9.2021 13:59:48 >>Jen takový menší dotaz? Vladimír Švára z Vožice, který v současné době provozuje nákladní dopravu, provozoval v 90. letech i dopravu autobusovou. Vlastnil prý patrový autobus, který nakonec skončil na Ukrajině kvůli problémům s elektrikou. Nemá někdo fotky? Nebo aspoň tušení, o jaký typ se jednalo? ::happy::


Venca21#2047@15.9.2021 19:05:31 >>Jeden z Crosswayů LE 12M ex Vojtila se zabydlel v Písku. Jmenuje se 9C2 4086 a na 99 % jde o tento kousek. Soudím tak podle "polepu" zrcátek, zbytku reflexního pruhu, umístění samolepky povolené rychlosti 100 vzadu na nezvyklém místě a tomu černému cosi vzadu nahoře na víku motoru. ::happy::


Pajzák#5427@15.9.2021 19:26:00 >>A nebude sám.


Venca21#2048@15.9.2021 20:46:49 >>Pajzák: Tak on rozhodně není sám, dalších 9 12M a 6 LE 12M jsou už u Busem, jen se ještě u některých nezná nová RZ a provozovna - viz SA zde a zde.
Ale konkrétně v Písku jsem zatím objevil jen tento jeden, ale to neznamená, že jich tu nemůže být víc.

(Příspěvek byl editován uživatelem Venca21.)


Pajzák#5428@16.9.2021 7:18:41 >>Seznam jsem nelustroval, myslel jsem, že je to jen první vlaštovka z toho hejna.


9_tr#6798@17.9.2021 21:35:01 >>Wagon: neříkám rušit, ale dnes už asi nemají úplně původní využití, zvláště ta Olomouc. Síťově optimální, ale náklady na město nejsou enormní? Nechávat něco, protože jsou lidé zvyklí je cesta do pekel. Vše se nějak vyíjí a ne vždy optimálním směrem. Třeba ostravské úzkokolejky padly díky malému využití, kdy náklady výrazně převyšovaly přínos. Tohle jsou otázky k zamyšlení, ne že se to má udělat. Samozřejmě nikde nechci provoz rušit, jen se na něj dívám dnešní optikou, co by mělo smysl.

Trolejbus na MHD by se za určitých podmínek vyplatil v hodně městech. Stavět tramvaj asi dnes ne.
Meziměstský trolejbus bude rozumný kompromis v požadavcích a reálných možnostech techniky. Ovšem jeho využití bude na málo místech. A trať typu Krym nikde v ČR nemá význam. Kdysi se molha vyplatit mezi Prahou a Brnem, jenže plno spojů pak ještě jelo dál, kam by to nemělo smysl tahat a přestup je blbost.


Wagon#4570@17.9.2021 23:47:23 >>9 tr: EU nás bude tlačit do elektrizace dopravy. Tzn. např. nahrazování tramvají elektrobusy asi nebude to pravé. Tramvaje v Olomouci by se musely nahrazovat trolejbusy. Tzn. nutno postavit garáže pro trolejbusy, popř. předělat vozovnu na tramvaje, průběžně odstraňovat koleje, předělávat trolejové vedení z tramvajového na trolejbusové, prodat tramvaje, které se nevyužijí a nakoupit nové trolejbusy. To je hodně práce a hodně investic. Postupný útlum tramvajové dopravy než skončí životnost tramvají také není moc ekonomicky výhodný. Při předělávání tramvajových trolejí na trolejbusové by bylo zapotřebí pro určitou dobu pro určitou trasu nahradit tramvaje autobusy. Taková konverze je projekčně, technicky i ekonomicky dost náročná, ke všemu by bylo vhodné pro ni získat souhlas dost velké části obyvatel města.

Mít dvě elektrické trakce v menších městech je dost velký přepych, nevím, jak to ekonomicky vychází v Plzni.

Pokud se týká tramvajových úzkorozchodek na Ostravsku, myslím, že důvodů pro jejich zrušení bylo několik, jednak snad byly problémy s jejich vedením na poddolovaném území, a jednak se jednalo spíše o meziměstské linky, spojující Ostravu s Orlovou, Bohumínem nebo Karvinou, často byly používané pro rozvoz havířů na Ostravsku.

Já tyto tramvajové linky už jsem nezažil, ale např. v Jablonci jsem kdysi v šedesátých letech jel tramvají z Jablonce do Janova nad Nisou. Tramvaj, byla myslím jenom ze dvou vozů, jezdila poloprázdná, přestože intervaly byly šíleně dlouhé. Jenže tyto tramvaje jak na Jablonecku, tak i na Ostravsku se zaváděly v době, kdy autobusů moc nejezdilo a lidé prakticky neměli auta.

Samozřejmě s dnešní optikou ekonomiky provozu, by asi kromě Prahy, Brna a Ostravy nikdo nikde jinde v Česku tramvajové tratě nebudoval, ale to samé se týká i lokálních železničních tratí. Krásná trať je třeba Posázavský pacifik na dolním toku Sázavy. Ale kdyby nebyl, tak by jej v současné době nikdo nebudoval.


Rutak11#1355@19.9.2021 16:10:52 >>V Comettu stojí předváděcí NS12 electric.


Zplgul#226@22.9.2021 17:28:34 >>V rámci změn od 29. 8. 2021 došlo opět ke zrušení obsluhy několika zastávek linkové dopravy.

Dolní Bukovsko, Radonice, Jednoty - byla obsluhována linkou 320740, šlo o jeden spoj týdně (vždy v pátek ve dny školního vyučování). Spoj zajišťoval autobus jezdící od pondělí do čtvrtka v poledne z Týna do ČB přes Poněšice, v pátek se ale z Kostelce vracel a jel do Českých Budějovic přes Tuchonice, Radonice a Ševětín. To už ale neplatí, autobus nově jezdí přes Poněšice i v pátek. Na zastávku DB, Radonice, Jednoty tak už nejezdí nic. Daný spoj linky 320740 sice v JŘ zůstal, jeho provoz však vylučuje příslušná poznámka.

Dolní Dvořiště, státní hranice - zastávka byla obsluhována jednou denně večer autobusem linky 330006 jedoucím z Kaplice do Tiché. Spoj zajížděl ke státní hranici, kde se otáčel. Nově však ze zastávky Trojany míří rovnou do Dolního Dvořiště. Zastávka u hranic je tak již bez obsluhy.

Ktiš, Třebovice - zastávka byla obsluhována dvakrát denně spoji linky 330110 na trase Ktiš - Kaplice. Nově bez obsluhy.

Černá v Pošumaví, Jestřábí, rozc. - zastávka se od výše uváděných liší tím, že byla poměrně hojně obsluhována. Konkrétně šlo o spoje linky 330059 spojující Český Krumlov a Horní Planou. Nově ji však všechny spoje projíždí.

Pokud by někdo věděl, z jakých důvodů došlo ke zrušení obsluhy těchto zastávek, za informace budu rád. ::happy:: Zajímavé je, že žádná z výše uváděných zastávek zatím nebyla z jízdních řádů zcela vymazána. Zastávky v JŘ stále jsou, pouze nejsou obsluhovány žádnými spoji. Teoreticky je tak zřejmě ještě možné, že by se jejich obsluha mohla někdy vrátit.

Kromě toho došlo i k některým poměrně zajímavým změnám. Například autobus jedoucí v 5 ráno z Českých Budějovic do Římova je nově protažen až do Besednice. Odsud pravděpodobně jede manipulačně do Stříteže, odkud je následně veden přes Velešín a Římov zpět do Českých Budějovic. Z Doudleb tak slouží jako posila pro současný spoj.

Nadále nejezdí spoj v 5:26 z Lipanovic do Českých Budějovic, cestující však v podobný čas mohou použít autobus jedoucí ze Lhenic, který obsluhuje zast. Lipanovice, rozc. 1.0.

Zajímavé je také rozšíření provozu ranního spoje linky 320091 do Křenovic i na dny školního vyučování (dosud jezdil pouze o prázdninách, zajišťoval ho autobus z Lišova).

V blízké době také bude zajímavé omezení provozu mezi ČB a Včelnou. Vyloučení provozu v daném úseku se dotkne jak linek MHD, tak linkové dopravy (linky směr Krumlov, Kaplice a Vrábče). Autobusy budou jezdit přes Planou.


Venca21#2050@23.9.2021 21:29:30 >>Tak jsem koukal na SA, že se Busem začíná kromě starých Sorek zbavovat už i nejstarších Crosswayů. Konkrétně oba LE 12M 2008 a 2009 (Písek, Krumlov) a dalších 7 klasických 12M z let 2007 - 2009. Vše odprodané, stejně jako všech 5 Conect - jsem rád, že jsem nedavno stihl odfotit "D" v Protivíně. Nevíte někdo, kam byly Crosswaye a Conecta prodány? ČR, nebo zahraničí?

A jedna rychlovka z minulého týdne z poza volantu přes čelní sklo - 9C0 4054 v Písku - bohužel netuším, na jaké lince odkud a kam jel, tudíž ani provozovnu. ::sad::


Zplgul#227@24.9.2021 5:38:55 >>Jen se doplním, z Lipanovic nově v 5 ráno jede spoj č. 3 linky 320090, který pak ze Strýčic pokračuje přímo do ČB po lince 320181. Toho jsem si předtím ani nevšiml. Původní spoj č. 10 linky 320090 tak má z Lipanovic plnohodnotnou náhradu, akorát jede do Budějovic druhou stranou. Je to vymyšlené chytře. ::happy::


snoopy#81@24.9.2021 7:59:43 >>9C0 4054 je z Prachatic, takže Venca zachytil jeden ze čtyř prachatických spojů na lince 360015 ::happy::
Mimochodem co je to za autobus v pozadí? Busem SORka s klimatizací – pokud dobře koukám, tak buď stěhování, nebo nový lak?
Jinak jeden ze zbývajících neodhalených vysokých crosswayů je 9C2 4304 a bydlí ve Vodňanech, ovšem který kus přesně to je, nevím.


Venca21#2051@24.9.2021 17:15:54 >>snoopy: Ta Sorka je stěhování ::happy:: Posledních cca 14 dní ji v Písku vídám celkem často, takže tady asi nově bydlí. Ta druhá - 4C8 4257 je pořád stejně ošklivá (vyšisované nápisy). Zrovna dnes jsem ji potkal asi 3x ::wink::


Venca21#2053@04.10.2021 18:54:00 >>Zdravím, dnes dopoledne kolem 9:30 jsem v Písku na Žižkovce potkal školní autobus obce Albrechtice nad Vltavou - dodávku Fiat Ducato s kompletním školním polepem. Jenže jsem byl v autě (řídil) a navíc jsem u sebe stejně neměl ::fotic:: (mobilem nefotím, mám krásný nechytrý tlačítkový) ::proud::, takže jsem ho nemohl vycvaknout, což mě trochu žralo, protože o existenci tohoto "autobusu" vím už dva roky, ale ještě nikdy jsem ho neviděl, až dnes.

No a doma jsem zjistil, že Albrechtice letos pořídily nový stroj a původní Ducato odprodaly. Dokonce jsem náhodou objevil i inzerát, kde jsou všechny potřebné údaje - Fiat Ducato 2,3 JTD Maxi 18 míst, vyroben 8/2008, v provozu od 4/2009, VIN: Zfa25000001538902, země původu: Německo. RZ u obce Albrechtice nad Vltavou: 8C5 5300.
Tak kdyby to třeba někdo chtěl doplnit na SA, aby tam byly ty Albrechtice kompletní. ::happy::

Jinak článek s fotografiemi ze Zpravodaje obce Albrechtice nad Vltavou č.5, ročník 9 (říjen 2019), který jsem dnes našel v rámci pátrání:(Příspěvek byl editován uživatelem Venca21.)


stovik#184@13.10.2021 2:21:32 >>Zdravím, chtěl bych se zeptat, kde bych mohl ještě narazit na Many Lion´s Classic?


Zplgul#240@13.10.2021 12:31:34 >>No, teď už je to docela oříšek. Nejezdí už ani na Purkarec (místo 3C1 6554 je 5C2 9438, která dříve jezdila Čakovec), ani Jelmo (místo 3C1 6229 jezdí 6C0 1111 původně ze Svinů), atd.

Jako asi jediná jistota po poslední dodávce Crossů zůstaly Novosedly nad Nežárkou (Man 3C1 6476), přibližný oběh:
6:30 z Novosedel nad Nežárkou do ČB
8:30 z ČB do Krumlova
9:50 z Krumlova do ČB
pak nějaké spoje na Třeboň nebo Novosedly a zpět, to se asi liší v závislosti na dni/týdnu
14:00 z ČB do Čejkovic a zpět (jen některé dny, střídala se tam s ledenickou 8C3 5342, místo té je teď asi 7C2 6666)
15:05 z ČB do Lipanovic a zpět (pouze ve dny školy)
16:30 z ČB do Čakovce a zpět (pouze o prázdninách)
17:45 z ČB do Novosedel nad Nežárkou

V poslední době jsem ale na těch odpoledních Čejkovicích viděl Cross 4C2 8450 a jednou jsem ho zahlédl i přímo na Novosedlech, tak mám trochu strach, aby už i tohle nebyla minulost.

Občas jsem pak v poslední době potkal 3C7 5491 (asi jediný budějcký Man s automatem), ale ten potkávám na různých linkách. Možná funguje jako záloha.


stovik#185@13.10.2021 15:58:39 >>Tak zrovna tímhle jsem v létě jel a i jsem ho fotil. Byl to spoj v 11:30 z ČB do Novosedel, to by do toho turnusu sedělo.


Zplgul#241@14.10.2021 14:01:17 >>Dneska jsem si vyběhl o pauze pro kávu a náhodou jsem potkal Novosedly, tak mám hned aktualizaci. ::happy:: Stále 8450, takže nejspíš už tam Man nebude.

6476 je teď ale na cestě po l. 070 do Lhotic (a protože je čtvrtek, tak i do Lišova). Jaká linka je to kmenově nevím, asi se tam střídá víc autobusů, tak kdoví kde bude. Kdysi jsem tam vídal např. 9438 (tehdy kmenový Čakovec).


Martin_zlivský#74504@15.10.2021 9:39:40 >>Ty keply nebudou chybět snad nikomu...


1510015#4825@18.10.2021 7:56:54 >>Dneska v cca 7.25 viděn v ČB 6476 s cedulkou Lipanovice, druhou (nějakou světlejší) cedulku jsem nestihl.


Zplgul#243@18.10.2021 10:41:32 >>No a v 8:50 přijížděla 6476 do Budějc od Velešína (320030/46), kde jela jako posila pro 2720, která jela 320030/14 z Kaplice. ::wink:: Tahle velešínská posíla dřív jezdila v 6:27 ráno Jelmo, potom zpět do ČB, a pak jela po I/3 manipulačně do Velešína, odkud jela tu posilu. Teď to tedy zřejmě jezdí autobus, který má předtím Lipanovice. Naopak tyhle ranní Lipanovice (5:45 z ČB, teď kvůli výluce už 5:35) dřív jezdil kmenový autobus z Besednice (dlouhodobě 5777, později nová 3218), nejprve jen o prázdninách, později i ve dny školy. To už je tedy zřejmě také jinak. Je zvláštní, jak se ty oběhy neustále mění. ::happy::


1510015#4826@18.10.2021 21:10:53 >>5777 nedávno pár dní držel Kaplici místo jednoho LE crosse - dvakrát jsem se svezl a musím říct, že je to oproti tomu novějšímu LE o úroveň vejš. Jasné, nemá klimu a není LE, ale na sezení a celkový dojem z interiéru je prostě lepší ten starší. Navíc sedačky za zadními dveřmi vpravo mají luxusní místo na nohy, stejně jako to bývalo v Aresu - ten dřív stabilně držel odpolední zrychlenku do Kaplice (320030/51 a /40). Co se na ní objevuje po něm, to nevím, nepotkávám.
A zatímco GW nasazuje na takové linky adekvátní vozidla, u Busem jsem poslední dobou zaregistroval až příliš mnoho 10,8m vozů na linkách, kde by se hodil spíš >12m.


tramvaj3#321@19.10.2021 15:57:16 >>Nějaký Iris CW má CVR na Rohde & Schwarz, nevíte někdo jaký?


Cross#0@19.10.2021 17:55:28 >>Je to 9C2 3916 z Vimperské provozovny.


Zplgul#245@21.10.2021 13:41:54 >>

Martin_zlivský:
"Ty keply nebudou chybět snad nikomu..."
U Manů hodně záleží na sérii. Staré byly dost uřvané a měly nepohodlné sedačky, ale poslední série byly o dost dál. Krásně tichý motor, sedačky lepší, svezení s nimi bylo celkem příjemné (třeba 7037, 7038, 7039, 3095 a 3096).

1510015:
"ten dřív stabilně držel odpolední zrychlenku do Kaplice (320030/51 a /40). Co se na ní objevuje po něm, to nevím, nepotkávám."
Na té odpolední zrychlence do Kaplice jezdila po odstavení Aresu právě 5777, jezdil to vždy autobus z Borovan. Pokud ale teď zaskakovala za něco na kmenové Kaplici, tak zřejmě opět došlo ke změně. V souvislosti s dodáním nových autobusů se toho změnilo hodně.

Jinak musím souhlasit, že jízda se starým crossem je v některých ohledech lepší než s novými. Staré série mají oproti novým crossům příjemnější zvuk motoru a LE mi obecně připadají hůř odpružené. Na druhou stranu v létě je člověk za klimatizaci opravdu rád. ::happy::


Martin_zlivský#74515@21.10.2021 14:50:34 >>Pravda, ty nové byly výrazně lepší. Bohužel i s nimi jezdila většina řidičů dost líně. ::sad::


GEOROS#66@21.10.2021 16:44:24 >>Já si pamatuji, když jsem jeden čas jel s MANem z ČSADČB, když jsem s ním jel z ČB do PT. Zvuk měl krásný, ale v zimních měsících mu často zlobilo topení a byla tam kosa. ::uhoh:: ::proud:: Někdo už tu o něm psal, kde byl před vyřazením, já už taky něco nahodil.

Mimochodem, k MANům z ČSAD Jihotrans. Pamatuji si, jak se takhle jeden porouchal - motor chcípnul a už nenaskočil, když jsem takhle jel na doučování za kamarádem, tuším že to byl CBA 71-69 nebo CBA 71-70. Nu což, doučování sice neprobělo, ale aspoň jsem se dostal na chvíli pryč z města. ::proud::


1510015#4832@21.10.2021 19:10:17 >>Ještě můžeme zavzpomínat na kloubové MANy u Jihotransu, které jezdily také kdysi do Kaplice (jo, to bylo kapacitně adekvátní vozidlo) - v té době jsem detaily u vozidel ještě moc nevnímal, ale pamatuju si, že při řazení bylo potřeba se dobře držet, protože to hodně škubalo. Nevím, jestli to byl jen subjektivní pocit, vlastnost převodovky nebo závada, takovým typem jsem se pak už neměl příležitost svézt, ani v zahraničí. Nejblíž jim nyní budou kloubové MANy od Railbusu - věkově moc ne, ale typem motoru i převodovky by měly být blízko. Těmi se svézt bude ale taky už majstrštyk - já se s nimi povozil na olympijském parku na Lipně, od té doby jsem je v provozu viděl jen minimálně.


Pajzák#5512@21.10.2021 19:20:25 >>Copak do Kaplice, ale v neděli i do Brna...


tomariero#108@21.10.2021 21:56:02 >>Tak kloubaky jezdily pravidelně do Třeboně, Týna, Kaplice a v pátek/neděli i do toho Brna. (Plus mínus 2007 cca)


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod