K-REPORT MOBILE 2.0

Diskuse K-report: Tykadláci v Plzni

Dolu v
Archiv

Témata Úvod


Prvek#3545@23.10.2020 9:34:15 >>Pavel 2: od té doby, co jsi se posadil za volant, se tvé myšlení hodně změnilo a z uživatele MHD jsi nyní zapřísáhlý "gumokolista", nebo-li řidič prosazující jen cestu autem nad ostatním životem ::wink::

Ta Masarykova třída bude oříšek a nebude se ti líbit. Onu anketu považuji spíše za alibistickou a je jasné, že i výsledky z ní budou protikladné a bude potřeba vybrat rozumný kompromis. Na jedné straně budou řidiči, kteří budou chtít zachovat dobrou průjezdnost a s ohledem na zdejší hlavní trolejbusovou linku by přílišné zúžování a jiné zpomalování nebylo moc žádoucí, ale na druhou stranu Doubravka je nyní hlavně důchodcovská čtvrť a pro tyto obyvatele je často podobná hlavní ulice bariérou, tedy lze očekávat, že mnoho místních se bude ozývat po nějakém zklidnění, budou požadovat třeba přechody, možná i zpomalovací prahy. Tím neříkám, že bych je tam na hlavní ulici chtěl, jen říkám, že se možná od místních důchodců tyhle požadavky objeví a jako místí obyvatelé i oni do toho mohou mluvit. Tedy bude nutný nějaký kompromis a ten se zase všem líbit nebude.
Zmínil si se výše o nefungování kruháče na NGP. Co na něm dle tebe nefunguje? Vadí ti semafory pro tramvaje? Asi namítneš, že pro mne jako řidiče tramvaje funguje dobře a já si opravdu nestěžuji. Ale myslím, že ani jiné fungování by nebylo lepší. Pokud by tam světla nebyla, tak ty tramvaje stejně někdy musí projet a tedy v době, kdy by je někdo pustil, tak to projedou za podobě dlouho dobu, možná pomaleji, protože by se musely vždy rozjíždět a tedy jejich průjezd by byl delší. Dnes tam jsou sice nějaké vyklízecí doby, nebo červená pro auta padne již před jejich průjezdem, ale v té době se zase uvolňují jiné průjezdy aut z jiných směrů, tedy rozjíždí se kolony a mohou na kruháč najíždět kolony z Koterovské. Tedy i ten pohyb tramvají a jejich semafory tam usměrňují jiné směry. To že se to ucpává, tedy není chyba řešení, ale zkrátka toho, že aut je moc. V době starého kruháče jich bylo méně. Pokud by světla pro tramvaje nebyla, výrazně by se zpomalily tramvaje, ale i prodloužily kolony na nájezdech z Koterovské.

Martin L: přidávám se ke svědectví, že autobusy před reokonstrukcí u Severky skutečně nedrhly. Dnes je tam ten hrb nějaký výraznější.


Zdeněk_k#167@23.10.2020 9:41:38 >>U kruhového objezdu na NGP vidím hlavní problém související s obchodním domem Dvořák (Galerie Slovany). Krátkým úsekem kruhového objezdu mezi Francouzskou třídou a Koterovskou musí projet jak ti, kteří do garáží obchodního domu chtějí zajet z Koterovské, tak většinou také ti, kteří z garáží obchodnímu domu naopak vyjíždějí do Francouzské.

Na Francouzské (resp. nám. G. Píky) byla před kruhovým objezdem snaha i o preferenční pruh pro autobusy, na úkor parkovacích míst... ale jak to dopadlo, vidíme všichni. ::auto::::auto::


Pavel2#18259@23.10.2020 12:06:03 >>prvek:
tak ti teda pěkně děkuju za vysvědčení ::lol::
možná se budeš divit, ale já si naopak myslím, že semafory pro tramvaje na NGP jsou naopak super, ty se povedly a fungujou výborně (až na ty jednotky pitomců za rok co to pošlou tramvaji před čumák červená nečervená). a správně píšeš, že mimojiné i regulujou nájezdy na kruhák.

problém je v šířkovým uspořádání a celkovým provedení kruháče, kdy prstenec defacto umožňuje jízdu jen jedním pruhem a nájezdy stejně tak nepomáhají plynulýmu řazení aut. kdyby tam bylo víc místa, není často potřeba před najetím na kruháč zastavovat a paxe zase z nuly rozjíždět, prostě se auta plynule zařadí jako např. když někde funguje zipování (pravda, to se na českých silnicích vidí jen velmi výjimečně).

někteří držitelé ŘP jsou mimojiné schopni věřit tvrzení, že na dlážděnej středovej prstenec se NESMÍ najíždět. což je pochopitelně nesmysl.

další věc na NGP je ten vjezd a výjezd do garáží obchoďáku, na jednu stranu je to sice geniální řešení problému, ale přesně jak píše Zdeněk, pokud přijedu po Francouzský a chci nakupovat, na ulici je malá šance zaparkovat, takže šup dolů do díry. to ale musím vyskákat jednu kolonu na Fr cestou ke vjezdu z Koterovský a druhou kolonu na Fr zase při výjezdu z garáží ven.

v důsledku čehož je na Fr před OK téměř kdykoliv kolona plus ta geniální zátková zastávka.

doplněk pro Zdeňka:
z garáží Galerie Slovany je přikázanej směr jízdy vpravo. jakkoli asi chápu motivaci tvůrce toho značení jednak rychle uvolnit výjezd z garáží pro další auto + neblokovat levým odbočováním na Fr oba dva směry + snížit riziko přejetí chodce autem vyjíždějícím z díry, bohužel to je další část špuntu pro kruhák.

ten preferenční pruh pro autobusy mi tady taky nepřipadá jako moc dobrej nápad...

tak jak OK na NGP vypadá dnes by fungoval dobře pokud by byla intenzita provozu dejme tomu poloviční. těch aut je tam prostě moc.


Martin_l#7555@23.10.2020 15:04:48 >>

Martin_j:
"Já si dovolím podotknout, že v minulosti skutečně bylo možné projet s kloubovým autobusem na lince 30 křižovatkou u Severky bez toho, aby řidič musel zbytečně zpomalovat či jakkoliv se jinak omezovat"
Prvek:
"přidávám se ke svědectví, že autobusy před reokonstrukcí u Severky skutečně nedrhly. Dnes je tam ten hrb nějaký výraznější"
Děkuji za postřehy. Pak je tedy ještě otázka, nakolik na věc má vliv to, že autobusy teď projíždějí přes křižovatku v mírně jiné stopě než předtím, neboť Studentská má nyní čtyři pruhy namísto třech (pro Libora_hh: i tady se vozovka rozšiřovala::wink::).
Pavel2:
"dobroserové už zase přemýšlejí jak zkurvit to, co zaplaťpánbu ještě funguje. můj názor - NIC NEMĚNIT"
Postoji nevím, co se chystá a jak to bude vypadat, ale určitě to bude špatně nerozumím, ale věřím, že využiješ možnosti sdělit dostupnými prostředky svůj názor. Teze, že Masarykova funguje dobře je názorem jednotlivce, který se může výrazně lišit od názoru jiného jednotlivce. Možná by pro doplnění kontextu bylo dobré napsat, kolikrát si např. za poslední rok Masarykovou ulicí projížděl autem, kolikrát na kole, kolikrát jako cestující v MHD a kolikrát jsi tu šel pěšky. O konkrétní čísla nejde, spíše o vzájemný poměr.
Zdeněk_k:
"Na Francouzské (resp. nám. G. Píky) byla před kruhovým objezdem snaha i o preferenční pruh pro autobusy, na úkor parkovacích míst... ale jak to dopadlo, vidíme všichni."
Naštěstí to ještě úplně nedopadlo, protože vyřešení jednoho z nejproblematičtějších míst páteřní autobusové linky je jednou z priorit představitelů radnice v oblasti dopravy. Prostorová preference na úkor parkovacích míst je neprůchozí (tato ochrana zájmů několika nakupujících na úkor tisíců cestujících ve třicítce by se možná taky dala nazvat dopravním fašismem), ale řešení ve formě účelových návěstidel, která pomohou v pravou chvíli kruhák "vypustit" se, pokud vím, připravuje.
Zdeněk_k:
"U kruhového objezdu na NGP vidím hlavní problém související s obchodním domem Dvořák (Galerie Slovany)."
Ano, kruhový objezd funguje dobře tehdy, pokud je bilance nájezdů a výjezdů na jednotlivých větvích přibližně vyrovnaná. Vyjíždějící auto tak poskytne potřebnou mezeru autu najíždějícímu. Francouzská má ale výrazný nepoměr mezi těmi, kdo do ní odbočují a těmi, kdo z ní najíždějí a příčinou je právě uspořádání obsluhy podzemní garáže a zčásti Krejčíkova ulice.
Pavel2:
"prstenec defacto umožňuje jízdu jen jedním pruhem a nájezdy stejně tak nepomáhají plynulýmu řazení aut. kdyby tam bylo víc místa, není často potřeba před najetím na kruháč zastavovat a paxe zase z nuly rozjíždět, prostě se auta plynule zařadí jako např. když někde funguje zipování"
Prstenec je jednopruhový, takže pochopitelně umožňuje jízdu jen jedním pruhem. Pokud jsou všechny nájezdy jednopruhové, tak by ani nic jiného nedávalo smysl. Dlážděná část prstence je určená k pojíždění rozměrnými vozidly, která se do jízdního pruhu nevejdou, případně k objetí vzdutých vozidel na výjezdech. Vjezd do kruhového objezdu by neměl umožňovat vyšší rychlost než 20 až 30 km/h, mj. i proto je ten dlážděný prstenec zvýšený, aby s osobním autem nebylo pohodlné si přes něj krátit jízdu vyšší rychlostí. Zipování se dá provádět už teď, ale to by musela většina řidičů chtít. Snaha proletět kruhák co největší rychlostí samozřejmě k vyšší kapacitě nepovede, ponechávání mezer pro ostatní naopak ano. Kdyby se náměstí před téměř patnácti lety neopravilo, dnes by se křižovatka zahlcovala tak jako tak a navíc by tu bylo daleko více nehod s daleko závažnějšími důsledky. A jak píše Prvek, za tu dobu provoz narostl. Jen počet osobních aut na obyvatele v Plzni se od roku 2005 zvýšil o více než třetinu.
Pavel2:
"z garáží Galerie Slovany je přikázanej směr jízdy vpravo."
Jak jsi na to přišel?


Trollino_15#5979@23.10.2020 15:32:09 >>Já se vrátím k té Masarykově:

Jednoznačně zde chybí přechod cca na úrovni prodejny květin Milt. Jediný přechod je na křižovatce s Mohylovou a pak až před Centrumem.

Jinak tak ulice není žádný bulvár, ale výpadovka z města. Veškerý veřejný život se koná na Habrmanově náměstí a tak by to mělo zůstat. A navíc díky Bohu mají chodci všude místa dost, před poliklinikou, před Centrumem, školou i poštou.


Libor_hh#2747@24.10.2020 11:35:10 >>Prvek:
přidávám se ke svědectví, že autobusy před reokonstrukcí u Severky skutečně nedrhly. Dnes je tam ten hrb nějaký výraznější
Děkuji za postřehy. Pak je tedy ještě otázka, nakolik na věc má vliv to, že autobusy teď projíždějí přes křižovatku v mírně jiné stopě než předtím, neboť Studentská má nyní čtyři pruhy namísto třech (pro Libora_hh: i tady se vozovka rozšiřovala[wink]).

ad_M_l:

a proto se celá výpadovka jako hlavní tah na Vary musela obousměrně zkurveně zůžit ::biggrin::::lol::::biggrin::
a přidáním jednoho pruhu u Severky se říká rozšiřování ::lol::::lol::::lol::
to je docela docela dobrá dopravně - politická fašistická ideologie.

A Martine, pusinko sladká, kdepak se rozšiřují jízdní pruhy u Trati? Když pominu oblouk křižovatky na odbočení na Doudleveckou, který je špatně už doby svého vzniku ???::lol::::lol::::lol::


Libor_hh#2750@25.10.2020 11:19:00 >>Jinak docela smutný postřeh z odpolední na lince 16. Složení cestujících:
55% východní agenturní pracovníci, okupujíc vietnamské samoobsluhy v centru města, v hloučkách konzumují levný alkohol. K přesunu z bodu A na ubytovnu jedou trolejbusem.

5% bezdomovci

20% cikáni a romové pendlující ve středu města.

20% normální cestující.

Za daného stavu by stačily 3 klouby a interval 20 minut s hlídkou policie a dvěma revizory celodenně. Ve středu města okolo Mrakodrapu a Americké , Tylovya Koperníkovy ulicemi to vypadá jako ze strašidelného filmu. A k tomu přednádražní prostranství hlavního nádraží, CAnu a jeho okolí.
Manželka jezdí každý den ráno na 7 hodinu ranní do práce na trase Ke Špitálskému lesu - Macháčkova a v tramvaji linky 2 je většinou zadní vůz prázdný.

Pak se člověk diví, že chcípáme k kolonách gumokolů.Pominu že je víkend, pominu že je kovid. Jsou i tací, kterým staví několik trojbusových linek u baráku, na denisáku vylezou a jsou za tři minuty v práci. A stejně se bez služebního auta ani neuprdnou.::vypravci::


18AlexSyky18#261@25.10.2020 22:58:08 >>Libor hh - já se upřímně ani nedivím tomu, že lidi z MHD přeskakují do aut. To shrnutí těch reprezentantů co jezdí tomu nahrává nejvíc. Je fakt, že to může mít i něco do sebe - projeď se 15 na Borský pole před nástupem na některou z šichet. Naučíš se takových jazyků.. :D


Breník J.#0@27.10.2020 1:48:55 >>V sobotu 24. října jsem využil krásného počasí k návštěvě sídliště Nová Valcha. Jel jsem z Bor linkou č. 26 do zastávky U Prodejny, kde jsem si poprvé prohlédl nově instalované obousměrné zastávky a nový kruhák. Pokračoval jsem stále silnicí K Zelené louce prakticky podél bývalé vlečky Škoda z Valchy na výsypku Sulkov. Dnes už vlečka neexistuje, ještě v době mého zaměstnání v ETD jsem se na ní svezl a v únoru 1995 jsme na ní absolvovali s KŽC pochod až do Nýřan, kde za 1. republiky existovala vlečka coby uhelná dráha. Dnes na ní stojí sídliště Nová Valcha s docela kvalitní silnicí a novými chodníky v trase ulic K Zelené louce a K Sokolu. Napravo této komunikace se staví ještě množství cihlových domů. Kolmé ulice jsou pojmenovány podle ptáků, např. Čížková či Červenková. Sídliště má některé domy se zajímavou architekturou. Vrátil jsem se k lince č. 26 svážnou ulicí K Silu a starší zástavbou ulicí Severní. Jelikož do sídliště Nová Valcha je to zhruba 1,5 km, celá procházka činila dobrých 2.5 km. Konstatuji, že se jedná v Plzni o nejvzdálenější sídliště s docházkovou vzdáleností od MHD. Zvláště když se na sídliště Sylván se skautskými ulicemi /linka 27/ a Výsluní /linka 39/ s kalendářními ulicemi zavedla po letech MHD. Tu procházku Výsluním jsem též absolvoval díky zavedené lince č. 39 ve čtvrtek 22. října. Tím jsem si splnil letité resty. Zatím jsou obyvatelé Nové Valchy odkázáni převážně k využití IAD, neuvažuje se tam zavedení nějaké autobusové linky PMDP /třeba i okružní zajížďka 26/ ?


Martin_j#18989@27.10.2020 8:46:12 >>Zatím jsou obyvatelé Nové Valchy odkázáni převážně k využití IAD, neuvažuje se tam zavedení nějaké autobusové linky PMDP /třeba i okružní zajížďka 26/ ?

Uvažuje. V minulosti se uvádělo, že nutnou podmínkou je postavení toho kruhového objezdu a zastávek na hlavní silnici. Ty už jsou. Na co se čeká teď, netuším.

Mimochodem, už jsem četl mail sepsaný v duchu: "Mám nemovitost na Nové Valše. U domu mám zastávkový záliv. Doufám, že mi sem nechcete zavést autobus!!! ::smrt::"


Pavel2#18273@27.10.2020 10:16:23 >>kdyby ti nafoukaní milionáři jen tušili, na čem ty jejich předražený králíkárničky stojí, museli by se leknout ::biggrin::

viděl jsem před pár lety jaxe se Nová Valcha stavěla. pořádkem na staveništi se to příliš nelišilo od toho, co jsem jako náctiletej parchant viděl na sídlišti Vinice na přelomu 88-89-90. dost mě to připomnělo tu dobu kdy všechno patřilo všem a co bylo erární na to se sralo, pokud se to dřív nerozkradlo ::wink::

za humny za lesíkem průmyslová zóna s asi větším pohybem kamiónů. ale je to "v Plzni" a ne někde v Chocenicích nebo v Rybnici. bohužel i tak na větší nákup je to nejblíž do Tesca BPole nebo do Kauflandu v Sukovce. jinak celý město je pěšky daleko a bez auta nevim nevim.

otázka je jak velkej bus a v jakým intervalu jsou tihle obyvatelé schopní rozumně vytížit v průběhu celýho dne. aby se pro minisateliťákov nekupovalo další Daily ::wink::


M_k#5788@27.10.2020 12:47:31 >>Na co se čeká teď, netuším.

S ohledem na svou profesi bys ale měl...

Jelikož do sídliště Nová Valcha je to zhruba 1,5 km

Docházková vzdálenost z té lokality k MHD je 0,5 až 0,7 km. V mých měřítkách člověka, který 22 let chodil na MHD do centra 0,45 km a na MHD do práce 1 km, to není nic extrémního. ::happy::

Nicméně obsluha té lokality MHD se řeší, otázkou je jak efektivně ji udělat. Hodně by se při plánování ulevilo, kdyby již existovalo cca 0,3 km silnice K Sokolu - Sulkovská. Takto to vypadá na dost neefektivní závleky...::uhoh::


Martin_100#8134@27.10.2020 19:47:34 >>Přes les je to kolem útulku na borský pole kousek. Ostatně dokud sem bydlel na S.K. Vrňanech tak jsem čassto tudy chodil na Valchu na chatu.


Zanechat zprávu

 ^ Nahoru

Témata Úvod